Aktualności - wszystkie

Data Tytuł i treść
2019-09-30 Aktywności senioralne "Babiego Lata" - wydarzenia na jesień .
Pokazaliśmy, że pomorscy seniorzy mają moc i lubią się nią dzielić, inaczej "Senior Power". W ten sposób ruszył Pomorski Tydzień Seniora... pełen rożnych aktywności w tym tych najbardziej przydatnych - ruchowych.

Zobacz też:
 • Konferencja Senioralna'19 w Wejherowie. O finansach, bezp. i zdrowiu w Filharmonii Kaszubskiej
 • 2019-09-15 Dzięki regularnym ćw.już po kilku dniach można odczuć radość i sprawn.
  Aktywność fizyczna w starszym wieku pozwala długo zachować młodość i opóźnić procesy starzenia. Aktywny senior – Ćwicz 2-3 razy w tyg. Już 20-min. trening siłowy (spokojne ćwiczenia wzmacniające całe ciało) w połączeniu z 30-minutowym wysiłkiem tlenowym, pozwoli Ci zmniejszyć ryzyko wystąpienia osteoporozy, cukrzycy, zawału serca i bólów reumatoidalnych. Regularne ćwiczenia usprawniają pracę wszystkich układów i narządów. Poprawiają uwapnienie i wzmacniają wiązania i układ kostny. Zwiększają również zakres ruchomości stawów, co pomaga łatwiej wykonywać wiele codziennych czynności. Odpowiednia rozgrzewka i trening to także podstawa dla sprawnego całego organizmu w tym kręgosłupa. Mięśnie podczas ćwiczeń są lepiej dotlenione, a więc sprawniejsze, dlatego skuteczniej podtrzymują kręgosłup. Obecnie mamy wiele siłowni pod jesiennymi chmurami więc warto ćwiczyć w miejscach ekologicznych.

  Zobacz też:
 • W trosce o zdrowie seniorów – wspólna konferencja NIK, PAS i UNGC
 • poprawią warunki do ćwiczeń niepełnosprawnych
 • 2019-07-30 Wykorzystaj wakacje nad morzem na trening zdrowotny
  Długość trwania tych etapów u poszczególnych osób jest różna i zależy od bardzo wielu czynników, takich jak: wiek, poziom sprawności, cechy osobowości, aktualny stan zdrowia i inne. W każdym z tych okresów stosuje się odmienną metodykę treningu, uwzględniającą w poszczególnych stadiach rozmaite zagrożenia dla zdrowia. Im dłużej uprawia się różne formy aktywności fizycznej i ich sprawnego działania tym lepiej. Prof. T.Kotarbiński, mówił następująco: „Technika sprawnego działania - to umiejętność dobierania środków do celu i dobierania ich tak, by powstał skutek zamierzony”
  Najlepiej podzielmy wypoczynek na: - okres ćwiczeń początkowych, który można określić jako stadium wdrażające do systematycznego treningu; - okres ćwiczeń entuzjastycznych; - okres ćwiczeń racjonalnych - stadium „dojrzałe".
  Całej potrzebnej energii domaga się skuteczność, a gospodarność żąda, by nie wydatkować więcej niż potrzeba. Sens tej filozofii jest coraz lepiej rozumiany, w miarę jak nam przybywa lat i chęci doczekania w sportowej formie sędziwego wieku A któż w swoich najgłębszych marzeniach, ukrywanych przed innymi, nie wyobraża sobie siebie sprawnym (fit)do końca?

  Zobacz też:
 • Centrum Wsparcia Seniora od sierpnia w Gdańsku.
 • 2019-07-20 Aktywność fizyczna w życiu starszych osób jest bardzo ważna
  Tak samo jak przez całe życie dla wszystkich. Jednak są rodzaje sportu szczególnie polecane dla seniorów.
  Wiadomo, że pojawiające się z wiekiem schorzenia i ograniczenia fizyczne nie każdemu pozwalają na wyczynowo uprawiane sporty, bardziej chodzi o rekreacje. Sport powinien być traktowany jako element zdrowego stylu życia i dbania o własny organizm ew. rehabilitacje.

  Zobacz też:
 • AKTYWNOŚĆ RUCHOWA OSÓB STARSZYCH
 • Seniorzy na rowerach w ramach programu GreenSAM
 • 2019-06-25 II Forum Wizji Rozwoju na AMW w Gdyni
  Poświęca dużo uwagi programom społecznym w tym Polityce Senioralnej. Eksperci tego bloku zajmą się m.in. programami takimi jak Dobry Start czy Karta Dużej Rodziny oraz ich szansom na pobudzenie rodzimej gospodarki. Paneliści zastanowią się nad perspektywą zdynamizowania programu Mieszkanie+, podwyżkami emerytur, dodatkami dla kombatantów oraz poprawą jakości życia seniorów. Korespondują z tym bloki: „Spawy społeczne” oraz „Srebrna gospodarka” poświęcony m.in. wykorzystaniu potencjału osób starszych, ich zdrowiem, udziałem w rynku turystycznym i konsumpcji.

  Zobacz też:
 • Srebrna gospodarka podczas II Forum Wizja Rozwoju: Rynek produktów i usług dedykowanych seniorom
 • Laureatka Pokojowej Nagrody Nobla odwiedzi Gdynię
 • 2019-06-15 Obchody Światowego Dnia Praw Osób Starszych
  Gdańscy seniorzy w sobotę przeszli w paradzie spod Fontanny Neptuna w kierunku Długich Ogrodów do Parku św. Barbary.

  Zobacz też:
 • Ulicami przeszła II Gdańska Parada Seniorów i Seniorek
 • Gimnastyka dla seniorów
 • 2019-06-03 TKKF powraca do org. zwiększenia ilości kursów zawodowych instruktorów
  Organizatorami kursów będą Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej. Rozważa się również podjęcie prób opisania poszerzonych kwalifikacji, np.: Instruktor zajęć indywidualnych i grupowych zdrowy kręgosłup, itd. W nawiązaniu do wstępnych ustaleń, Pomorski Związek będzie członkiem branżowego zespołu ds. wdrażania Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji (ZSK) w obszarze sportu dla wszystkich. Zgłoszenia zainteresowanych należy przesłać internetowo TKKF będzie je organizował w miejscach gdzie jest najwięcej chętnych.
  Zapraszamy.

  Zobacz też:
 • Tylko seniorzy potrafią się tak cieszyć życiem
 • Srebrna gospodarka podczas II Forum Wizja Rozwoju
 • 2019-05-07 Spotkanie przewodniczących/liderów klubów i kół seniora
  oraz podmiotów działających na rzecz osób starszych, które odbędzie się 16 maja 2019 r. o godz. 11:00 w Sali Obrad Biura Rady Miasta Gdańska, Nowy Ratusz ul. Wały Jagiellońskie 1 (pierwsze piętro).Na spotkaniu wiele bieżących, istotnych informacji i zaproszenia do udziału w przedsięwzięciach adresowanych do osób starszych w 2019 r., w szczególności przygotowywanej II Parady i kolejnego już Pikniku Seniora, planowanych na 15 czerwca 2019 r.

  2019-03-19 Wybory do Rady Dzielnicy/Osiedla - Bliżej Aktywności Osób III Wieku
  Wybierajmy odpowiedzialnych ludzi, którzy chcą powalczyć o dobro Seniora, jego sprawność, zdrowie i miejsce w którym możliwe będą spotkania kulturalne, środowiskową integrację, rozrywkę, a także debaty na interesujące tematy. Tak, aby nasze miejsca tętniły amatorskim życiem sportowo-rekreacyjnym, pełno było rozwoju dla tzw. dzikich dziecięcych drużyn i osób pragnących w aktywny sposób spędzać czas. Był większy, bezpieczny i wygodny dostęp do obiektów i środków publicznych. Oby nie prywatyzować i komercjalizować wszystkiego co się tylko da.

  2019-03-02 Wiosenne słońce niech wyciąga Seniorów do poruszenia i akcji
  Uśmiechnięci, pełni życia, gotowi z wiosną do działania i wdzięczni - tacy aktywni „Seniorzy z energią”. Za nami długie zimowe wieczory, obecnie już wszystkie dni i spotkania dużo więcej cieszą min. z zajęć sportowych. I właśnie dlatego, codziennie w TKKF-ie doładuj energie, bo my staramy się kontynuować program wiosną 2019 roku.

  Zobacz też:
 • Ćwiczenia dla osób 60+ pomogą pozbyć się dolegliwości
 • 2019-02-14 TKKF, ciekawym miejscem na spędzenie Walentynek dla seniorów
  Walentynki nie jest świętem wyłącznie dla ludzi młodych – osoby starsze, także chętnie spędzą Walentynki w wyjątkowy sposób. TKKF ma propozycje spędzenia walentynek dla seniorów i aby przekonali się, że to naprawdę wyjątkowe święto. Nasz instruktor od aktywizacji ludzi starszych wiele tu może zrobić, z jakich pomysłów można u nas skorzystać, by dzień ten spędzić aktywnie w wyjątkowej prozdrowotnej atmosferze. Zapraszamy

  Zobacz też:
 • Na walentynki – o bliskości między organizacjami
 • 2019-01-21 Marzenia można realizować w każdym wieku i *są dobre na wszystko*
  Dzień Babci i Dzień Dziadka to jedne z najmilszych świąt. Wszyscy dziadkowie znani są z tego, że swoje wnuki kochają czasami bardziej, niż własne dzieci. Nie byłoby naszego beztroskiego dzieciństwa, gdyby nas nie rozpieszczali, kochali, przytulali, ale też aktywizowali.

  Zobacz też:
 • Aktywni seniorzy świętowali
 • 2019-01-05 Wykorzystajmy niepogodę do aktywności kulturalnej ludzi starszych
  Jest to bardzo ważny proces służący rozwojowi i doskonaleniu wszystkich sfer człowieka: fizycznej, intelektualnej, etycznej, moralnej, estetycznej, społecznej, itd. Tak mało czasu poświęcamy czytelnictwu, studiowaniu i tworzeniu sztuki, gdzie jest ona źródłem inspiracji, emocji i przeżyć.

  Zobacz też:
 • Rola Uniwersytetów Trzeciego Wieku w procesie aktywizacji kulturalnej seniorów
 • 2018-12-18 Dieta dla seniora - co powinny jeść osoby starsze w święta
  Osoby starsze muszą w Święta i w dni następne po prostu bardziej zadbać o zdrową dietę. Zmniejsza się ilość wydzielanej śliny i soków trawiennych, trudniej więc trawić pokarm. Następuje zwolnienie perystaltyki jelit, kosmki jelitowe stają się krótsze i szersze, zmienia się też mikroflora jelita grubego, składniki odżywcze są więc gorzej przyswajane. Przede wszystkim winne są złe nasze świąteczne nawyki, które trudno zmienić. “Jadłem tak przez wszystkie święta całe życie i był(a)em zdrowy. Po co zmiany?”. I z jego jadłospisu nie znikają tłuszcze zwierzęce, np. masło, smalec, słonina, a zupy i sosy zaprawiane są śmietaną. O swoją dietę nie dbają zwłaszcza osoby samotne, żyjące w poczuciu izolacji, czujące się mało użytecznymi dla otoczenia. Warzywa i owoce staraj się jeść na surowo lub gotuj na parze i rozdrabniaj. Są źródłem błonnika, potasu, wapnia, magnezu i witamin. Opóźniają procesy starzenia, zmniejszają ryzyko nowotworów i miażdżycy.Wraz z wiekiem zaczyna nam brakować enzymów, które ułatwiają przyswajanie nienasyconych kwasów tłuszczowych. Dlatego warto sięgnąć po olej. Najważniejszy jest ruch na powietrzu i to min. 30 min. w tempie 130 uderzeń pulsu w niezadymionym środowisku. Wtedy święta mogą"dodać życia do lat dodanych do życia".

  Zobacz też:
 • Bezpłatne USG ma ostrzec przed tętniakiem aorty brzusznej
 • Niesmowity 88-latek. Stanisław Bała wybrał siłownię zamiast zastrzyków
 • 2018-11-14 Wiek wcale nie jest zakazem, aby żyć aktywnie i rozwijać swoje pasje
  W klubie odbywają się zajęcia rozwijające indywidualne zainteresowania, m.in. rehabilitacyjne i prozdrowotne, edukacyjne, ale też; plastyczne, rękodzieła artystycznego, spotkania z poezją, czy komputerowe. Seniorzy mogą korzystać też z różnego rodzaju grupowego wyjścia do teatru, kina, na spacery, wycieczki czy zabawy taneczne. Oczywiście bezpłatnie.Jesień to bezapelacyjnie czas seniorów. I nie chodzi tu o jesień w kontekście życia, ale o liczne święta dedykowane ludziom w wieku 60+. Ludziom, którzy pomimo upływu lat wciąż są aktywni, lubią życie i chcą się nim cieszyć.

  Zobacz też:
 • Treningi aktywizujące.
 • 2018-11-11 Celebrujmy w sposób nowoczesny z należytym szacunkiem do historii RP
  Dokładnie sto lat temu Polska powróciła na mapę Europy i Świata po latach zaborów i polityczno-historycznej zawieruchy. Mamy niezwykłą okazję do celebrowania tej radości, a jak pokazuje bogaty, tegoroczny program obchodów 100.Urodzin Niepodległej, czeka nas weekend pełen aktywnych niespodzianek.
  Zapraszamy do uczestniczenia w marszach, biegach i innych aktywnościach.

  Zobacz też:
 • JAK SPORT ZMIENIAŁ POLAKÓW
 • POPULARNOŚĆ SPORTU W II RP
 • 2018-10-08 Miasta Przyjazne Starzeniu -ma podnieść jakość i poziom życia seniorów
  „Miasto Przyjazne Starzeniu” – taki tytuł został przyznany Gdyni przez Światową Organizację Zdrowia jako pierwszemu miastu w Polsce. Tym samym Gdynia stała się członkiem Globalnej Sieci Miast i Gmin Przyjaznych Starzeniu, skupiającej ponad 300 miast z całego świata i obejmującej ponad 100 milionów mieszkańców. Według danych GUS pod koniec 2017 r. osoby w wieku 60 lat i więcej stanowiły ponad 24 proc. społeczeństwa. Wśród nich prawie 18 proc. to osoby w wieku co najmniej 80 lat. 58 proc. osób starszych stanowią kobiety.

  Zobacz też:
 • Polityka społeczna wobec osób starszych ma podnieść jakość i poziom ich życia
 • 2018-09-11 Czy Polska jest krajem dla starszych osób?
  Wsparcie społeczne jest potrzebne ludziom w każdym wieku. Jednak osoby starsze potrzebują go szczególnie, a potrzeba ta nasila się w miarę pojawiania się niesamodzielności, będącej skutkiem przewlekłej choroby lub niepełnosprawności. Takie organizacje jak TKKF, które mają ogromne 60-cio letnie doświadczenia w wsparciu, mające na celu utrzymanie sprawności fizycznej i intelektualnej, oraz integrację międzypokoleniową i wewnątrzpokoleniową, jak również autorskie programy w promocji zdrowego starzenia się. Ciągłe nas pomijanie i ignorowanie jest karygodne. A przecież osoby starsze mają potrzebną wiedzę i powinny aktywnie uczestniczyć w kreowaniu ciekawych ofert turystycznych i sportowo-rekreacyjnych, czy innych pasjach i działaniach. Także nie wykorzystujemy potencjału osób starszych w różnych obszarach aktywności społecznej. A przecież wystarczyłoby wspomóc sprawdzone stowarzyszenia, a te chętnie podzielą się i "zarażą" aktywnościami osoby starsze.

  Zobacz też:
 • Polska nie jest krajem dla starszych. Naruszamy ich prawa człowieka
 • Aktywny i zdrowy senior - dwa lata projektu Memtrain
 • 2018-08-15 Ruch - najlepiej na świeżym powietrzu - pomoże nam utrzymać w dobrej
  kondycji nie tylko ciało, ale też umysł. Osoby, które w wieku dojrzałym pozostawały aktywne fizycznie i intelektualnie, zazwyczaj starzeją się łagodniej i w przyjemniejszy sposób, ich organizm jest lepiej przygotowany do walki z chorobami i dolegliwościami. Dlatego nie zaskakuje wspólny życiowy profil IKIGAI - osób, które mają sto dziesięć lat lub więcej. Charakteryzuje go bogate w doświadczenia, często trudne życie, a także umiejętność stawiania mu czoła, pozytywna postawa, wiele aktywnych pasji oraz nieugiętość w obliczu przeszkód.

  Żyć zdrowo i w porządku
  Lekko na żołądku
  Ostrożnie z lekami
  Za to hojnie z zainteresowaniami
  Niczym się nie przejmować
  Bawić się i trenować
  Unikać niepokoju
  Nie zamykać się w pokoju
  I stale działanie podejmować.
  (-)dr Jorge de Paula

  2018-07-18 Akcja ^Senior na drodze. Jestem świadomy - będę bezpieczny^
  organizowanym przez Ministerstwo Infrastruktury i Krajową Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, które odbędą się w Gdyni 15.10 i Gdańsku w 16.10.br. Partnerem akcji jest Policja. Jest to konieczność podjęcia działań edukacyjnych do uczestników ruchu drogowego powyżej 60 roku życia - potwierdzają statystyki. Jak wynika z danych Policji za 2017 rok, osoby powyżej 60 roku życia uczestniczyły w 10588 wypadkach drogowych, w których zginęło 905 osób, a rannych zostało kolejnych 7355.

  Zobacz też:
 • Bezpieczny Senior
 • 2018-06-12 Zapraszamy do uczestnictwa w zajęciach Seniora - IKIGAI
  Wolontariusze skupieni w ośrodku TKKF pod koniec miesiąca przypominają o spotkaniu podsumowującym przy herbacie,.. Będzie miało charakter nie tylko towarzyski, lecz przede wszystkim związany z wymianą doświadczeń u nas zdobytych, edukacyjno-zdrowotnych i rozrywkowo-aktywizujący.
  W tym tygodniu wznawiamy zapisy na bezpłatne kursy komputerowe dla seniorów 60+ (kursy w stopniu podstawowym i średniozaawansowanym)

  Zobacz też:
 • Z tytułem samorząd od serca
 • 2018-06-01 DZIEŃ DZIECKA: ŻYCZENIA :) :)))
  od pełnych inwencji Babć i Dziadków.
  - życzymy dzieciom szczęścia, mnóstwa ciekawej zabawy, spełnienia marzeń oraz miłości. Wszystkiego co najlepsze, mnóstwa radości. Niechaj otacza was zawsze życzliwość i troska. Niech nigdy nie brakuje wam czasu do udziału w różnych aktywnościach i przyjaciół.

  Zobacz też:
 • Na rzecz dzieci działa ponad 30 tysięcy organizacji w Polsce!
 • 2018-05-22 Bezpłatne szkolenie aktywizacyjne szczególnie w wieku 50+
  TKKF, program "IKIGAI po polsku", Akademia Umiejętności ICT,. zaprasza do zamierzonego rozbudowania szkoleniowego o wiedzę i umiejętności komputerowe(120 godz.) i współpracy szkoły językowj z woj. pomorskiego celem wspólnej realizacji "Poszerzone kompetencje kluczem do rozwoju regionu". Zapewniamy instruktorów, materiały szkoleniowe i potwierdzenie stosownym certyfikatem.
  Podpisujemy; oświadczenia, metryczki, umowy, regulaminy o odpowiedzialnym uczestnictwie w Projekcie!

  2018-04-14 Spotkanie liderów klubów i kół seniora oraz podmiotów działających
  na rzecz osób starszych, które odbędzie się 26 kwietnia 2018 r. o godz. 11:00 w sali 107 Urzędu Miejskiego w Gdańsku, ul. Nowe Ogrody 8/12, także informacje dotyczące konkursu grantowego dla organizacji pozarządowych na działania na rzecz osób w wieku emerytalnym i kolejnej edycji Gdańskiego Funduszu Senioralnego.

  Zobacz też:
 • Sopockie Targi Seniora 2018.
 • 2018-03-20 Od 18 do 24 marca trwa Tydzień Zdrowia Nastolatków.
  Szkoły promują aktywność fizyczną i zdrowe odżywianie.Spotkania np. z podróżnikami, którzy popularyzują i zachęcają uczniów szkoły do aktywności fizycznej. Są to osoby, które prezentują swoje osiągnięcia, ale także propagują zdrowy styl życia i swoje dokonania.

  Zobacz też:
 • Tydzień Zdrowia Nastolatków: Szkoły promują aktywność fizyczną i zdrowe odżywianie
 • 2018-03-05 Zajęcia z seniorami prowadzimy 10.-tki lat i ciągle do nich zachęcamy,
  a efekty są znakomite. Głównym celem naszej Organizacji, jest ciągłe zwiększanie aktywności Seniorów w swoich lokalnych środowiskach poprzez różnorodne formy działania - obecnie wykorzystujemy japońską metodę IKIGAI. Chcemy ciągle pomagać w organizowaniu dla Państwa ciekawych niekonwencjonalnych form aktywizacyjnych np. samokształceniem i wzmacnianiem kompetencji Osób III Wieku, także poprzez ćwiczenia, warsztaty oraz wyjazdy szkoleniowe. Bo starzejemy się głównie w głowie. Można być "młodym staruszkiem" mając zaledwie dwadzieścia kilka lat i można być młodzieńcem mając lat 60+. Wszystko zależy od tego, jak siebie postrzegamy i myślimy. Ważne są codzienne ćwiczenia fizyczne, ciekawe pomysły i pasje na aktywność w różnych dziedzinach. Seniorzy to nie jest jednolita grupa, to są z jednej strony osoby, które potrzebują wsparcia, usamodzielniania a z drugiej strony – są wśród nich też ludzie aktywni, których potencjał możemy dalej wykorzystać.

  Zobacz też:
 • Aktywny senior
 • Gdańsk-Zaspa – IKIGAI po polsku, czyli seniorzy dzielnic Zaspa i Przymorze w akcji
 • 2018-02-20 Aktywność Psycho-Ruchowa i Społeczna Osób Starszych,
  jest szczególnie ważnym elementem nowego podejścia do problematyki osób starszych i podmiotowe ujęcie tej kwestii wspólnej. W Ognisku TKKF"Rozstaje" przy współpracy Towarzystwa Inicjatyw Twórczych"ę" i Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, dało to podstawy do zaoferowania przyjęcia zintegrowanej, formuły Programu, odnoszącego się do różnorodnych potrzeb oraz interesów istotnych dla tak wrażliwej społecznie fazy życia człowieka. W większości są to stałe zajęcia rekreacyjno-usprawniające polepszające zdrowie i kondycje.

  Zobacz też:
 • IKIGAI – to japoński sekret długiego i szczęśliwego życia
 • 2018-01-21 Dzień Aktywnego Seniora (babć, dziadków)
  Bycie babcią, dziadkiem to nie tylko nakazy, zakazy, ale pokazanie, że w życiu potrzebna jest też odrobina szaleństwa. Aktywizacja osób w starszym wieku z dziećmi jest to szansa na pomyślne zdrowe starzenie. Naszym największym skarbem jest to, co mamy w sobie, w sercu, ile potrafimy dać z siebie innym.

  Zobacz też:
 • Prawo chroni kontakty rodzica z dzieckiem, relacji wnuków z dziadkami już nie.
 • Babcia i dziadek też społecznicy
 • 2017-12-28 Mała frekwencja na zajęciach edukacyjnych dla dorosłych
  Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że dawno już minęły czasy, gdy edukacja dla dorosłych i starszych traktowana był jako zwykły nudnawy wykład. W dzisiejszych czasach powinien być on także świetnym sposobem oraz narzędziem do zainspirowania, rekreacji i spędzania wolnego czasu w aktywny sposób. Mówimy nawet o edukacyjnej subkulturze. Ludziach, którzy nie wyobrażają sobie życia bez pasji poznawania, odkrywania i edukacji przez całe życie. Ten trend dostrzegają także samorządy, dzięki czemu w miastach powstaje coraz więcej UTW i innych ułatwień aktywizujących dla ludzi starszych. Powstają i są rozbudowywane wypożyczalnie książek, lepsze ich skomunikowanie poprze internet, ścieżki i parkingi rowerowe, no i oczywiście coraz popularniejsze olimpiady wiedzy, eventy i wydarzenia kulturalne. Na mapie Trójmiasta każdego roku przybywają nowe ścieżki i drogi rowerowe, co dodatkowo zachęca mieszkańców do rowerowej rekreacji oraz uprawiania sportów rowerowych, mamy także więcej siłowni pod chmurką, lecz brak instruktorów i animatorów, którzy w sposób profesjonalny zachęcą i przeprowadzą trening z myślą o zdrowiu i sprawności psychoruchowej.

  Zobacz też:
 • Bat na „martwe dusze” w szkołach dla dorosłych.
 • 2017-11-27 Seniorzy w Gdańsku przeszli do natarcia na zdrowie
  Grupka wolontariuszy -emerytów, rencistów,.. , którzy jeszcze chcą być aktywni zamiast się nudzić i narzekać na choroby? Zwłaszcza Ci, którzy nie mogą pogodzić się z upływającym czasem, brakiem odpowiedniej diety i smaku, z brakiem sportu, ruchu, ze złym traktowaniem i z tym, że cały czas się na nich narzeka i oszczędza. Spotykają się w TKKF-ie, ćwiczą, wymieniają się sprawdzonymi doświadczeniami "na zdrowie". Żeby tak jak na Okinawie stworzyć i podtrzymywać samoobronę przeciw "złemu starzeniu się" za to zbierać pozytywy, pasje i bogacić innych. Rozdawać pomoc i uśmiech potrzebującym!
  Zapraszamy osoby 60+!!

  Zobacz też:
 • Gdańsk-Zaspa – IKIGAI po polsku, czyli seniorzy dzielnic
 • Aktywny Senior!
 • 2017-11-06 Szczęście płynące z bycia w ruchu i pozostawać stale zajętym
  Przechodząc na emeryturę, należy pozostać stale aktywnym i ćwiczącym ciało i umysł, pracując w dziedzinie, którą lubimy.

  Zobacz też:
 • Cykl zajęć: 'IKIGAI' po polsku, czyli seniorzy dzielnic Zaspa i Przymorze w akcji
 • Gdyńska polityka senioralna na konferencji w Bilbao
 • 2017-10-27 IKIGAI^PO POLSKU CZYLI SENIORZY DZIELNC ZASPA I PRZYMORZE W AKCJI
  Zapraszamy NA STAŁE ZAJĘCIA do TKKF"Rozstaje" - 60+ aktywizuj się i żyj z pasja.
  - IKIGAI, to japoński sekret długiego i szczęśliwego życia. Jest to szczęście z bycia w ruchu, a odpowiedni ruch usprawnia ciało, umysł i powoduje, że jesteśmy zaabsorbowani ważnymi, ciekawymi, inspirującymi i radosnymi sprawami.
  W programie są m.in. gimnastyka, wycieczki, zajęcia artystyczne i ekologiczne. W ramach programu także będą systematycznie prowadzone warsztaty i pogadanki o zdrowym stylu życia, dietetyce, samomasażu, profilaktyka i przeciwdziałanie chorobom cywilizacyjnym i inne.
  Każdy uczestnik w tym wieku ma swoje większe czy mniejsze sukcesy, niemniej wymagamy; zaświadczenie lek. o braku przeciwdziałań do tego rodzaju zajęć, strój sportowy, pogodną i dobrą atmosferę na sali i w terenie, przekonanie, że odniesiemy sukces.
  Spotykamy się w PONIEDZIAŁEK 6 LISTOPADA o godż. 11:00 w naszym Ośrodku. - program dofinansowany jest przez: Towarzystwo Inicjatyw Twórczych"ę", Polsko -Amerykańską Fundacje Wolności i innych.

  Zobacz też:
 • Gdańskie Dni Seniora 2017
 • „Pełne wigoru 90-letnie dziewczyny z gimnazjum”. W czym tkwi sekret długowieczności?
 • 2017-10-16 Zapraszamy SENIORÓW do aktywności i poszerzania swoich pasji, energii,
  Jesteś w słusznym okresie 60 r. życia nie musi on oznaczać zamknięcia się w domu TV czy narzekaniach w poczekalni przychodni. TKKF prowadzi ciekawy program "Seniorzy w Akcji" gdzie propagujemy ciekawe aktywności, chętnie nowe/stare pasje i wyzwania intelektualne, uczestnicząc w zajęciach rekreacyjno-sportowych i wykładach, synergistycznie - prozdrowotnie oddziałujesz na innych. A przecież także zajęcia aktywności ruchowej niesamowici poprawiają sprawność fizyczną i kondycje, znacznie lepiej niż wszelkiego rodzaju tabletki i suplementy,....

  Zobacz też:
 • Jesień wieku to niekoniecznie czas pozbawiony aktywności
 • Już od 10 lat świat zmieniają ludzie z pasją
 • 2017-09-15 Na aktywizacje i pielęgnowanie pasji jest czas w każdym wieku,
  lecz w czasie senioralnym możesz to robić z nami, bo rozpoczynamy rekrutacje na kolejne zajęcia psycho - ruchowe 50+ i Trzeciego Wieku. Większość aktywności oparta będzie o metodę IKIGAI i sprawdzone formy aktywizacyjne TKKF – to tylko niektóre z propozycji. Ilość beneficjentów jest ograniczona, a miejsca zapełniają się bardzo szybko, dlatego warto się pospieszyć z decyzją o udziale w naszych zajęciach!

  Zobacz też:
 • Szczyt intelektualnej formy można osiągnąć po 70.
 • Bieganie: Badanie zawsze najważniejsze
 • 2017-09-04 Pragniemy poinformować, że nasz Ośrodek będzie realizował
  w ramach konkursu "Seniorzy w akcji" we współpracy z Towarzystwem Inicjatyw Twórczych"ę" m.in. ze środków Polsko_Amerykańskiej Fundacji Wolności - projekt aktywizacyjny "IKIGAI po polsku czyli seniorzy dzielnic Zaspa i Przymorze w akcji". Procedura zapisów i kwalifikacji jak dotychczas stosowało Ognisko TKKF, dodatkowo będziemy włączać uczestników animujących współtworzenie pasji i aktywnych grup. - Zapraszamy.

  Zobacz też:
 • IKIGAI
 • Gdynia liderem polityki senioralnej. Poznań chce czerpać z jej doświadczeń
 • 2017-08-30 Zapraszamy na rodzinne formy rekreacyjno - turystyczne.
  - Przede wszystkim uwzględniamy charakter poznawczy i potrzeby aktywnego ruchowo wypoczynku w najbliższym otoczeniu, w miejscu zamieszkania, które powinno być środowiskiem społeczno-wychowawczym o wielorakim działaniu, pełnić również ważną rolę w zaspokajaniu zdrowotno -wypoczynkowych potrzeb mieszkańców.
  Osiedle powinno być terenem integracji międzypokoleniowej, naturalnym miejscem społecznego współdziałania, i stać się też miejscem upowszechniania zdrowego stylu życia nasyconego aktywnością ruchową. Charakterystyczną dla rekreacji ruchowej atmosferą radości, zabawy, obok odnowy psychicznej może przyczynić się do integracji rodziny, umocnienia więzi sąsiedzkiej.
  Codzienna rekreacja ruchowa realizowana jest przede wszystkim w miejscu zamieszkania, w pobliżu domu, jej regularne uprawianie zależy od skrócenia do minimum czynności przygotowawczych.

  -Z ogromnym żalem zawiadamiamy, że odszedł z TKKF- Marian Przepiórkowski
  [*] W dniu 24 sierpnia, bm. zmarł nieoceniony propagator sportu i aktywności ruchowej na Zaspie, b. sportowiec i mentor Ogniska TKKF "Rozstaje", zasłużony społecznymi działaniami na rzecz młodzieży.
  Znakomity animator i praktyczny działacz dla pozyskania bazy sportowej w Osiedlu. Niezmordowany wolontariusz na którego mogliśmy zawsze liczyć. Długoletni członek także PZPN i PZB.

  Masz św. żałobna 28 bm. w kościele św. Opaczności Bożej w Gdańsku-Zaspie. Uroczystości pogrzebowe odbędą się tego samego dnia - kaplica na cmentarzu komunalnym w Gdańsku - Łostowicach.

  Na zawsze pozostaniesz w naszych sercach. Cześć Jego Pamięci

  2017-07-26 Jeśli pogoda nie sprzyja zapraszamy na zdjęcia Senior Active,
  bo zdrowy Senior to Aktywny Senior, wynika to z naszego wieloletniego doświadczenia i realizowaniu dedykowanego programu dla osób 50 + i starszych. Posiadamy specjalistyczne wyposażenie pomieszczeń, wykwalifikowana kadra w tym kinezygerontoprofilaktyczna, bogactwo materiałów zebranych w ramach zadania publicznego, i innych

  Zobacz też:
 • Dom opieki to nie przechowalnia
 • 2017-07-17 Mamy bogatą ofertę usług rekreacyjno-sportowych w większości regionów
  Ukierunkowana aktywność ruchowa osób 50+ i starszych i ich implikacje na stan zdrowia i poziom sprawności fizycznej jest ogólnie zauważany. Mamy coraz większą świadomość odnośnie oddziaływania profilaktyki na procesy starzenia się organizmu człowieka. Doceniamy rekreacje ruchową jako składową zdrowego stylu życia osób w różnym wieku. Ważne, aby problematyka dotycząca treningu zdrowotnego seniorów była prowadzona właściwie i przez kompetentną kadrę.

  Zobacz też:
 • Ruch to zdrowie? ok, ale po co od razu wydawać na to kasę!
 • 2017-06-22 JOGA SZTUKA ŻYCIA - spokój i równowaga na co dzień,
  medytacja, dieta, zdrowy styl życia. Zgromadzenie Ogólne ONZ ustanowiło 21 czerwca Międzynarodowym Dniem Jogi, uznając, iż praktykowanie jej korzystny wpływ na zdrowie ludzi na całym świecie. Joga to nie tylko ćwiczenia fizyczne, to kompleksowy system dla zdrowia i życiowej harmonii oraz wewnętrznego rozwoju.

  Zobacz też:
 • Joga i zdrowy styl zycia
 • Przyjdź na Międzynarodowy Dzień Jogi
 • 2017-06-16 Będziemy zgłębiać japoński sekret długiego i szczęśliwego życia
  przy pomocy Polsko Amerykańskiej Fundacji i Towarzystwa Innowacji Twórczych "ę". Bo wg Japończyków każdy człowiek ma swoje ikigai, które stanowi siłę napędową do życia. Niektórzy już je odnaleźli i są go świadomi, inni zaś noszą je w IKIGAI.
  TKKF to także wielka pasja, dostarczająca satysfakcji, szczęścia oraz nadaje życiu sens. Dlaczego więc nie zmodyfikować programy i połączyć te sekrety dla długiego i szczęśliwego życie przy odrobinie wysiłku ?

  Zobacz też:
 • Co pomoże ci dożyć przynajmniej stu lat?
 • Zacznij ćwiczyć jogę w domu
 • 2017-06-05 Piknik na Zdrowie^ sobota 10 czerwca godz. 10:00-14:00, parking GUMed
  Miejsce przy ul. M. Skłodowskiej-Curie w Gdańsku. MEDYCYNA "PO LUDZKU" -bezpłatne badania, nauka udzielania pierwszej pomocy, występy artystyczne, degustacja zdrowych potraw, konkursy i pokazy o dobroczynnym działaniu bakterii probiotycznych, zasadach przechowywaniu żywności i wpływie na zdrowie zanieczyszczeń z opakowań po jedzeniu, co to takiego suplementy diety. itd.

  Zobacz też:
 • Piknik na Zdrowie 2017
 • Emerytura i co dalej?
 • 2017-06-03 4 czerwca świętujemy 21. rocznicę pierwszych w Polsce wolnych wyborów.
  Z tej okazji na swój sposób wznieśmy toast lub inne postanowienie za odzyskaną wolność.

  Zobacz też:
 • 4 czerwca wznieś toast za wolność!
 • wywiad z Beatą Leszczyńską, Medi System-mieszkania dla Seniorów
 • 2017-05-17 Przeszliśmy do III etapu konkursu grantowego ^Seniorzy w akcji^
  Miło nam poinformować, zwłaszcza Seniorów, że pomysł naszych "Animatorów_60+"z Ośrodka TKKF(jako jedyny) znalazł się wśród 34 projektów (krajowych) wyróżnionych przez Komisję Konkursową programu „Seniorzy w akcji” i został zakwalifikowany do III etapu konkursu realizowanego przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych "ę" ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Możliwe, że działania aktywizujące rozpoczną się jeszcze przed wakacjami - prosimy być w kontakcie.

  Zobacz też:
 • Powstaną miasta seniorów
 • Posłowie rozmawiali w Gdyni o polityce senioralnej
 • 2017-05-10 Społeczeństwo i Aktywność obywatelska z poszanowaniem SENIORÓW
  Mówimy tu o udziale w życiu społeczności lokalnej Zaspy-Rozstajów, która nam się postarzała i wymaga rewitalizacji i likwidacji wszelkich barier oraz integracji społecznej. Zawsze jest dobry czas na to, żeby zadbać o siebie (aktywny wypoczynek, zdrowe odżywianie, itd.) i wokół siebie.

  Aktywność obywatelska to jedna z cnót obywatelskich, którymi powinien charakteryzować się dobry obywatel naszego miasta. Cecha ta jest bardzo pożądana przez władze, dlatego próbują zachęcić wszystkich obywateli do tego rodzaju aktywności. Każdy z nas powinien mieć wpływ na to, co dzieje się w naszym środowisku, sam – według swoich możliwości – próbować zmienić kwestie, które nam nie odpowiadają.

  Zobacz też:
 • 1 października 2017 odbędą się wybory do Rady Dzielnicy Zaspa Rozstaje
 • Senior to ma klawe życie
 • 2017-05-05 Turystyka społeczna to doskonała aktywizacja osób starszych
  Przewodnicy tworzący trasy i programy promocji zdrowia przez turystykę dla osób starszych powinny wybierać do ich realizacji miejsca dostępne, łagodne z możliwościami podparcia i odpoczynku. Osoby starsze zdecydowanie lepiej chcą zwiedzać i ćwiczyć w grupie po przez wzajemną motywację.

  Zobacz też:
 • Seniorze, trzymaj formę!
 • Ubóstwo i wykluczenie społeczne osób starszych
 • 2017-04-24 Bardzo ważne dla seniorów są ćwiczenia z obciążeniem
  Należy nauczyć ćwiczącego „słuchać swego organizmu”, i by treść treningu modyfikowano zależnie od konkretnej osoby, wskazań i przeciwwskazań med., miejsca, czasu a zwłaszcza Jego samopoczucia. Taka merytoryczna i twórcza współpraca umożliwia zdobycie i spotęgowanie zdrowia, wyrównania korekt i usprawnień w III Wieku.
  Wzorzec ten ciężko przebija się do starszej świadomości i ciągle jeszcze nie uzyskuje powszechnej aprobaty, bo niewielu seniorów odważyło się go stosować. - Przez zwykłe wygodnictwo, niewiedzę, brak fachowej instrukcji i pomocy lub w obawie o „utratę autorytetu” wśród społeczności senioralnej.

  Zobacz też:
 • Ma 84-lata i codzienie ćwiczy na siłowni. Zobaczcie, co potrafi! [WIDEO]
 • 2017-03-31 Wiosna, wiosna pełna dobrej energii, uśmiechu, więc aktywizujmy się
  Nie powinno być mowy o nudzie – to wesołe, pełne poruszenia energetycznego w zajęciach, zwłaszcza na świeżym powietrzu. Seniorzy wiedzą, że ruch to zdrowie, ale największą radość sprawia im samo spotykanie się z kol. z TKKF, bo nasza organizacja działa aktywnie na rzecz zwiększania świadomości społecznej i promowaniu aktywności psycho-ruchowej, społecznej także osób starszych oraz solidarności międzypokoleniowej. Zapraszamy na nasze zajęcia.

  Zobacz też:
 • Odpowiednia dieta przy nadciśnieniu jest ważna niemal tak samo jak leki
 • Slow jogging jest dla każdego
 • 2017-03-28 Z ogromnym żalem zawiadamiamy, że odszedł z TKKF- Bohdan Zaleski l.104
  [*]W dniu 24 marca,bm. zmarł nieoceniony propagator sportu i aktywności ruchowej na Zaspie, Honorowy Prezes i Członek Założyciel Ogniska TKKF "Rozstaje", zasłużony i odznaczony najwyższymi nagrodami i wyróżnieniami państwowymi, społecznymi, sportowymi w tym Laureat medalu księcia Mściwoja II

  Znakomity animator i działacz sportowy. Trener pływania I kl. w Gdyni, Instruktor LA, niezmordowany wolontariusz na którego mogliśmy zawsze liczyć. W 1948 r. pierwszy inspektor kultury fizycznej w UM w Gdańsku, współzałożyciel i długoletni członek zarządu WOPR.

  Masz św. żałobna 30 marca o godz.09:15 w kościele św. Kazimierza w Gdańsku-Zaspie. Uroczystości pogrzebowe odbędą się tego samego dnia o godz. 12.00 - kaplica na cmentarzu komunalnym w Sopocie.

  Na zawsze pozostaniesz w naszych sercach. Cześć Jego Pamięci

  Zobacz też:
 • Rok 2002 Laureaci medalu księcia Mściwoja II
 • Zaleski Bohdan, lat 104
 • 2017-03-20 Szkolenie nieodpłatne dla 60+ z terenu Gdańska
  3 dniowe szkolenie„Dziadkowie i Wnuki – Międzypokoleniowe warsztaty komputerowe dla seniorów” po 4 godziny zajęć dziennie, z podstaw obsługi komputera i Internetu. Zajęcia metodą „1 nauczyciel – 1 uczeń” prowadzi młodzież.
  Zgłoszenia telef.: 58 341 45 11 /58 341 93 70 lub osobiście w siedzibie TNOiK Al. Grunwaldzka 8 we Wrzeszczu

  Zobacz też:
 • Startuje Gdański Fundusz Senioralny - 32 inicjatywy do rozdania!
 • Chcesz biegać? Zacznij od marszów
 • 2017-03-05 Intensywne ćwiczenia w starszym wieku wydłużają w zdrowiu życie
  Nie tylko ciało, ale i mózgi seniorów, którzy regularnie wykonują ćwiczenia, są o 10 lat młodsze niż ich rówieśników ćwiczących mało lub wcale.
  Tym bardziej regularna intensywna aktywność fizyczna może pomóc nie tylko w sprawności, wyglądzie, ale zmniejszyć koszty związane z leczeniem demencji. - Co ważne, jest to sposób tani i nie wchodzi w interakcje z lekami zażywanymi przez seniorów. Lekarze winni wystawiać recepty do korzystania z specjalistycznych zajęć w TKKF

  Zobacz też:
 • Wystartował VIII Gdański Fundusz Senioralny
 • Gdzie na fitness dla seniorów?
 • 2017-02-15 Sport Seniora nie zmusza, lecz sport i różne aktywności porusza!
  Wśród naszych najważniejszych celów należy wymienić m.in. aktywne starzenie się w dobrym zdrowiu, większy udział w życiu społecznym i solidarność oraz integracje międzypokoleniową. TKKF poprzez swoje zajęcia integruje i umożliwia podjęcie kompleksowych działań na rzecz aktywnego i zdrowego starzenia się rozumianego jako proces przygotowania do starości z perspektywy całego cyklu życia. A wśród nich; zwiększone zdrowie i samodzielność, aktywność hobbystyczna lub zawodową, aktywność edukacyjną, społeczna i kulturalną, srebrną gospodarkę oraz polepszone relacje międzypokoleniowe.
  Zapraszamy

  Zobacz też:
 • Seniorski wigor bardzo pożądany
 • Strzał precyzyjny
 • 2017-02-02 Zmieniamy forme zajęć aktywizujących dla osób starszych
  Staramy się pozyskać lepszą bazę i dostępność seniorów do dobrej jakości usług aktywizacji ruchowej i integracyjnej, zajęć kulturalnych, edukacyjnych, sportowych i turystycznych. Szukamy liderów celem organizowania kampanii społecznych i eventów na rzecz zmiany wizerunku oraz przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu osób starszych. Głównym motorem przewodnim będzie aktywność psycho-ruchowa z możliwością wykorzystania swoich doświadczeń oraz przestrzegania zasad, aby być dobrym propagatorem zdrowego stylu życia, wolontariuszem,.. Osoby zaangażowane w sieć wsparcia będą także mogły dzielić się i prezentować swoje pasje, umiejętności, ale także uczestniczyć w wizytach u chorych i potrzebujących.

  Zobacz też:
 • Sport na receptę
 • 2017-01-20 Czas zarekomendować Dni Aktywnego Seniora w TKKF^Rozstaje
  Obchody Dnia Babci i Dnia Dziadka można spędzić w naszym Ośrodku, zapisując się do Klubu lub uczestnicząc w PRROS. Podobnie jak w ubiegłych latach, dni upływają -od porannych ćwiczeń psycho-ruchowych (zgodnie z naszym programem). - Każdy nasz członek wie, że aby zachować dobre zdrowie i samopoczucie, warto regularnie ćwiczyć i zdrowo się odżywiać oraz właściwie odpoczywać. TKKF do takiego trybu życia zawsze zachęca i ma w tym duże sukcesy.
  Liczymy, że z nowym 2017 r. frekwencja będzie przynajmniej równie wysoka jak w latach ubiegłych. Dodatkowo zapraszamy na zajęcia; sportowe, świetlicowe, badania profilaktycznie, prelekcje, wolontariatu ... oraz zabawy karnawałowej - gdzie miłe towarzystwo zapewnione.

  Na treningi prosimy o zabranie obuwia oraz stroju sportowego, a także zaświadczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań do ćwiczeń lub własnego oświadczenia o stanie zdrowia. Do zobaczenia w dn. dzisiejszym (tj. piątek) godz. 8;oo !

  Zobacz też:
 • Zimą warto ćwiczyć na świeżym powietrzu
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • 2017-01-10 26.stycznia br. zapraszamy Członków Naszego Ogniska na Walne Zebranie
  Ogniska TKKF"Rozstaje", w ramach którego działają m.in. Ośrodek Terapii Ruchowej III Wieku, Ośrodek Joggingu i inni - zapraszamy na Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze, - również podsumowujące animacje i dostosowujący nasz Statut do bieżących uregulowań prawnych, informacja i sprawozdawczość za ostatnią kadencje, (także -podziękowanie rehabilitantowi za przejście terapeutyczne pieszo całej Polski - od Bałtyku do Tatr, z osobom z miastenią - przewlekłą chorobą o podłożu autoimmunologicznym, charakteryzującą się zmiennym osłabieniem mięśni szkieletowych, które nasila się podczas powtarzalnego ruchu).
  Posiedzenie odbędzie się o godz. 10;oo w sali Klubowej Ogniska przy ul.Kombatantów 4 na gdańskiej Zaspie.
  Materiały ważne dla Członka (z opłaconą składką) > w MENU>"Artykuły". Zapraszamy

  Zobacz też:
 • Cykl biegów przełajowych zimową porą
 • Seniorze, seniorko - oni walczą o Twoje prawa
 • 2017-01-02 Zdrowie-Sport-Rekreacja.Koncepcja aktywności psychofizyczn.i edukacji
  TKKF w ciągu 60.lat aktywnej działalności stworzył setki sprawdzonych programów w perspektywie problematyki usprawniania, usportowienia, integracji,.. którą codziennie podejmujemy i stymulujemy w naszych animacjach i treningach. W pracy ważne są również poznawanie, w jakim zakresie uczestnicy doświadczają poprzez odpowiedni ruch i jego dawkowanie dla potrzebujących. Nie bez powodu nasze zajęcia cieszą się d.zainteresowaniem, a także pasji wśród ludzi starszych, które wypełniają im wolny czas, a ponadto także stanowią podstawę i przestrzeń dalszego rozwoju, autoafirmacji i samourzeczywistnienia w dobrostanie.

  Zobacz też:
 • Francuscy lekarze będą przepisywać sport
 • Specjalne nagrody dla seniorów na Kolosach w Gdyni
 • 2016-12-24 Drogie i Drodzy SENIORZY z Ośrodka Terapii Ruchowej IIIWieku
  Z okazji Świąt chcielibyśmy życzyć Wam dużo zdrowia, spokoju, odpoczynku i wyciszenia, miłych, serdecznych spotkań z rodziną i przyjaciółmi, czasu dla bliskich i dla siebie. Odpocznijcie, by po Świętach Bożego narodzenia, przystąpić w kolejnych dniach do naszych zajęć kinezygerotoprofilaktyczych, a przez to mieć jeszcze więcej kondycji, pozytywnej energii i siły, którą wspólnie wykorzystamy do konsekwentnego usprawnienia, zmieniania świata na lepsze. Wszystkiego, co najlepsze życzy zespół Pom. Woj. Zw. TKKF i Ogniska TKKF"Rozstaje" w Gdańsku!

  2016-12-04 Na liście niematerialnego dziedzictwa kultury Komitetu UNESCO
  od 02.12.br. znalazła się JOGA, uwzględniono jej wszechstronny wpływ na społeczeństwo - od jej walorów zdrowotnych i leczniczych po edukacyjne i artystyczne. Terapeutyczne walory systemu jogi są od dawna wykorzystywane, zwłaszcza zdrowotne w aspekcie fizycznym i psychicznym, a także społecznym i duchowym.
  Problemy ze snem, zaburzenia równowagi, obniżony nastrój - wszystko to bolączki starości. Zwiększa ruchomość stawów, a także zmniejsz bóle w stawach,... Dla seniorów joga jest najmniej forsowną i wysiłkową formą ruchu.

  2016-11-16 O starzeniu myślmy nie tylko od strony estetycznej. ale biologicznej
  W Gdańsku gościł Aubrey de Grey, naukowiec, biogerontolog i bioinformatyk, który szczególnie zwraca uwagę, na ludzkie ciało, jego działanie (jako maszyny, a maszyna po prostu nie poddawana ruchowi, zabiegom, remontom szybko się zużywa) i profilaktykę. Nie wyprzedzamy zdarzeń, które mogą nastąpić, a w tym wszystkie choroby, które się pojawiają - nowotwory czy demencja starcza,... - to są problemy związane z wiekiem i my zaczynamy je leczyć, kiedy one już są stwierdzone. Gdy tymczasem powinniśmy postawić na kinezygerontoprofilaktykę. promocję zdrowego starzenia i je leczyć/zapobiegać zanim się przydarzą, czyli powstrzymać proces starzenia.
  Dlatego Ognisko TKKF"Rozstaje" od 20 lat prowadzi specjalistyczne zajęcia dla tej grupy - Zapraszamy.

  Zobacz też:
 • Biogerontologia Polska
 • TED-Aubrey de Grey twierdzi, że możemy uniknąć starzenia się
 • 2016-11-11 Życie w sprawnosci pełne energii wigoru w wieku podeszłym jest możliwe
  Fitness i trening siłowy jest znaczący w walce z procesami starzenia, pomaga w wykonywaniu codziennych czynności oraz poprawia ogólny stan zdrowia. Należy szczególnie zachowywać reguły programowe co pomoże zapobiec kontuzjom oraz poprawić ogólną sprawność i kondycję fizyczną. Poprawie ulega także system immunologiczny, układ kostny, mięśniowy, endokrynny, sercowo-naczyniowy, samopoczucie, długość i jakość życia.

  Zobacz też:
 • Pani profesor łączy karierę naukową z kulturystyką
 • Jesteś osobom starszą uprawiaj kulturystykę i fitness
 • 2016-10-25 Przygotuj wygodny strój do ćwiczeń, bo kręgosłup to klucz do zdrowia
  TKKF pomaga w obszarze "jesiennego doła", chorób narządu ruchu a w szczególności kręgosłupa. Powrotu do zdrowia rozpoczyna się od wizyty lekarskiej,.. skierowania na badania, diagnozy, zlecenia ćw. i zabiegów, porady, spotkania integracyjne. Proponujemy nie zabierać ze sobą pieniędzy, biżuterii, bo w przypadku uczęszczania na zajęcia kinezygerontoprofilaktyczne, zabiegi fizykoterapii posiadanie ozdób metalowych może być niebezpieczne.

  Zobacz też:
 • Co PiS ma do zaoferowania seniorom?
 • Jak długo może żyć człowiek?
 • 2016-10-09 Półmaraton w którym udział biorą nasi zawodnicy otrzymał brązowy
  certyfikat w 2016 roku - na całym świecie certyfikat IAAF Road Race Label, posiada ok. 90 biegów w Polsce 4.

  Zobacz też:
 • Gdynia Półmaraton doceniony przez Międzynarodową Federację Lekkoatletyczną
 • Październik w Gdańsku należy do seniorów
 • 2016-09-22 W pierwszy weekend jesieni- 24- 25 września_60+Kultura
  z przyjemnością dzielę się z Państwem otrzymaną informacją, będącą jednocześnie zaproszeniem dla Seniorów do udziału w tegorocznej edycji „weekendu seniora z kulturą”.

  Zachęcam do zapoznania się z informacjami "60+Kultura" i skorzystania oraz podzielenia się nimi z potencjalnymi zainteresowanymi, bo taka darmowa okazja dla Seniorów zdarza się rzadko.
  Zapraszamy, także do naszych stałych zajęć aktywizacji ruchowej w III Wieku.
  Z poważaniem i pozdrowieniami,

  Zobacz też:
 • Wykaz tegorocznej edycji akcji w woj. pomorskim
 • Polacy żyją 7 lat krócej, a Polki 5 lat krócej niż mieszkańcy krajów wysoko rozwiniętych
 • 2016-09-10 Jaka powinna być aktywność ruchowa ludzi starszych?
  W TKKF opracowano wiele profilaktycznych zajęć w tym cały program (ogólny i uszczegółowione w zależności od wielu czynników) dla Osób Starszych Istnieje generalna zasada - że przynajmniej 30-60 minut dziennie powinniśmy spędzić na umiarkowanym wysiłku fizycznym tzn. jednorazowo nasza aktywność powinna trwać przynajmniej 30 minut, ponieważ wtedy dochodzi do stymulacji naszego układu ruchu (kości, mięśni), układu krążeniowego, nerwowego i oddechowego,.... Taki wysiłek to mniej więcej 200-250 kcal spalonych dziennie, chodzi przede wszystkim o umiarkowane obciążenie naszego organizmu w czasie dłuższym niż kilka czy kilkanaście minut. Bo aktywność fizyczna w postaci ćwiczeń wykonywana systematycznie raz dziennie przez 30-45 minut ma o wiele pozytywniejszy wpływ na nasz organizm niż np. ćwiczenia wykonywane po 15 minut kilka razy dziennie. Dlatego Seniorów zapraszamy na specjalistyczne zajęcia kinezygeronto-profilaktyczne w PN i ŚR od godz. 8;oo

  Zobacz też:
 • Aktywność fizyczna i psychiczna chronią przed alzheimerem. Są dowody
 • Młodzi uprawiają seks oralny i chorują na raka? Eksperci alarmują
 • 2016-08-31 Przyjdź już jutro tj.o1.września, a wybierzesz sobie odpowiednią grupe
  Nasze zajęcia mają służyć usprawnieniu, uczeniu się przez całe życie, w edukacji pozaformalnej dla własnego zdrowia - należy je uznać za bardzo ważne. Dlatego po wakacjach od jutra zapraszamy do TKKF"Rozstaje" już od godz 9:oo
  Nasze treningi to profesjonalne i przyjazne dla uczestników (zwłaszcza 50+, Seniorzy i Osoby Starsze) - zajęcia, co oznacza, że unikniesz tu wielu niepotrzebnych i stresujących doświadczeń:
  Nie ma tu szpanowania, mozolnej rehabilitacji i nudy.
  Nie ma oceniania innych, pomawiania i plotkowania, a sugestie do dalszego lepszego treningu, możesz mieć zindywidualizowany wsparty specjalistycznym sprzętem, jeśli tego sobie zażyczysz. :-)
  Nie ma uciążliwości kojarzonych z tradycyjną gimnastyką a kompetentny nasz instruktor zawsze pomoże.
  Zapraszamy.

  Zobacz też:
 • Ogólnopolska Karta Seniora rośnie w siłę!
 • 2016-08-23 Trening zdrowotny SENIORÓW w kontekście współczesnego stylu życia
  Nasz Ośrodek TKKF od września chce podjąć nie tylko sprawdzone zajęcia w optyce usprawniania osób Trzeciego Wieku od strony fizycznej, ale także aktywizacji społecznej, i w szerszym kontekście koncepcji uczestnictwa kulturalnego i animacji psychospołeczno kulturalnej. Jeśli zgłosi się dostateczna ilość uczestników, a próby pokażą, pozytywny wpływ na naszych Seniorów - poprzez swoją aktywność psycho-fizyczną , będziemy je kontynuować w zwiększonej ilości. Bo proces starzenia się organizmu prowadzi do stopniowego zmniejszania się aktywności komórek, tkanek i narządów. Niska aktywność osób w wieku podeszłym jest wynikiem działania trzech czynników:
  · rzeczywistych zmian starczych,
  · trybu życia ograniczającego ruch,
  · występujących równolegle zmian sytuacyjnych i chorobowych
  Zapraszamy

  Zobacz też:
 • ...na co czekają seniorzy:
 • Kluczowe kompetencje całożyciowego uczenia się w edukacji seniorów
 • 2016-08-11 Gratulację i podziękowania naszemu rehabilitantowi za
  fachową opiekę podczas prozdrowotnego marszu, atmosferę i końcowe efekty terapii oraz profesjonalne, rzetelne i troskliwe podejście do pacjentki. Za dobrą energię, oraz zrozumienie w czasie rewalidacyjnej wyprawy.
  Po przerwie wynikającej z "terapeutycznego marszu" nasi schorowani Seniorzy Trzeciego Wieku, już nie mogą się doczekać na wznowienie i przyspieszenie własnego powrotu do zdrowia. A miła i profesjonalna obsługa, także z wykorzystaniem profesjonalnych przyrządów, stwarza wspaniałą atmosferę. Ból staje się wtedy mniej uciążliwy.

  Przypominamy, że projekt pieszej wędrówki motywował do walki z chorobą, ograniczeniami, własnymi słabościami, jak również promujący zdrowy i aktywny styl życia.

  Zobacz też:
 • Dziennik terapeutycznej wyprawy naszego specjal.fizjoterapii
 • 2016-07-19 Aktywności z pięknym uśmiechem w każdym wieku
  Piękny uśmiech jest wskazany, jak i aktywny tryb życia w każdym wieku. -TKKF będzie promować, zwłaszcza w czasie wakacji aktywny tryb życia, który niesie zdrowie i radość, doradzimy i pokażemy, jak dbać o kondycje, sprawność, urodę - tzn. pięknie wyglądać mimo upływu lat oraz zadbamy o profilaktykę zdrowia, oferując seniorom specjalistyczne materiały, warsztaty, a także ćwiczenia i porady ekspertów

  Zobacz też:
 • Recepta na starość: wino i znajomi
 • Dobro chorego człowieka powinno stać przed interesem przemysłu
 • 2016-07-13 Ruszaj się w terenie, a poczujesz się dużo lepiej!
  Starsi ludzie mają poważne problemy z kręgosłupem, krążeniówką, ....
  Od lekarzy usłyszą, że grozi im skomplikowana operacja, długie leczenie.... bo np. nie są w stanie zawiązać buta wejść po schodach. - Jeśli skontaktujesz się z TKKF i podejmiesz odpowiednie ćwiczenia, bez problemu będziesz robił nawet przewroty.
  - Jak do tego dojść ? Wystarczy kilka miesięcy zacząć ćwiczyć u nas pod okiem instruktora/trenera i własne problemy najczęściej znikają. Dzięki temu schudniemy kilkanaście kilo i poddamy się kilku z aktywnych form, bo ruch odpowiednio dawkowany, to przede wszystkim zdrowie.

  Zobacz też:
 • Agata Młynarska krytykuje swój urlop nad Bałtykiem:
 • Agata Młynarska przeprasza Władysławowo za swój komentarz: Biorę to "na klatę"
 • 2016-06-06 Walne Zebranie Sprawozdawcze Ogniska i uzupełniające wybory do Władz,
  a także zmiany statutowe - dostosowanie do przepisów, jakie weszły pod koniec maja br. w życie -zmiana ustawy – Prawo o stowarzyszeniach. Zapraszamy Członków Zwyczajnych z opłaconymi składkami w dniu 28.06.2016 r.(wtorek) godz.18;oo w pierwszym terminie i 18;15 w drugim; - Sala gimnastyczna ul.Kombatantów 4.Gdańsk-Zaspa (materiały do wglądu w sekretariacie Ogniska TKKF"Rozstaje").

  2016-06-02 Potrzebujemy wsparcia poprawy zdrowia i sprawności fizycznej Seniorów
  Wielka szkoda, że senioralna aktywność nie jest wspierana, a przecież TKKF zbudowało całościowy program (Rekreacji Ruchowej Osób Starszych) poprawy zdrowia i sprawności fizycznej i psychicznej m.in. tej szczególnej grupy, na który składały się różne działania prozdrowotne w różnych obszarach.
  Tam też było miejsce na srebrną edukacje, mowę o zdrowiu i zdrowym żywieniu i wielu innych. Wymagajmy nie tylko wsparcia, ale także odpowiedniego otoczenia środowiskowego – urbanistyczno- architektonicznego, dietetycznego, kinezygerontoprofilaktycznego,...

  Zobacz też:
 • Festyn promujący zdrowie w Gdyni. W sobotę - "artystycznie i zdrowo na sportowo"
 • 2016-05-26 Gdynia składa wniosek do stowarzyszenia zmian demograficznych
  'EU Covenant on Demografic Changes', chodzi o budowaniu społeczeństwa i środowiska otwartego na zmieniające się potrzeby mieszkańców. Jako pierwsza gmina w Polsce została przyjęta do sieci Globalnej Sieci Miast Przyjaznych Wiekowi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO Global Network of Age Friendly Cities and Communities). Gdynia zobowiązuje się do wspierania aktywnego i zdrowego starzenia się.

  Zobacz też:
 • "Pokaż się Seniorze!" w... Muzeum Miasta Gdyni-projekcja filmu: „Optymistki"
 • 2016-05-05 5 maja – Dzień na Rzecz Godności Osób Niepełnosprawnych
  X Pomorski Dzień na Rzecz Godności Osób Niepełnosprawnych obchodzony będzie u nas p.t.„Aktywność ruchowa, moje okno na świat”. TKKF zawsze przełamywał stereotypy dotyczące postrzegania osób niepełnosprawnych, poszukiwał wspólnych płaszczyzn działania oraz integracje świata osób niepełnosprawnych i pełnosprawnych.

  Sport, rekreacja, rehabilitacja osób niepełnosprawnych (głównie niepełnosprawnych) ruchowo, ale i intelektualnie, jest często dla nich jedynym sposobem integracji i komunikacji ze światem. Dlatego ciągle wyszukujemy narzędzi i mechanizmów, aby zmieniać ten stan rzeczy na lepszy.
  Zapraszamy.

  Zobacz też:
 • Content marketing w działaniach NGO
 • Sport to zdrowie! Ale jak dopasować aktywność do wieku?
 • 2016-04-23 Aktywizujące spotkanie rozwojowe - IX Pomorski Kongres Obywatelski
  Kongres odbędzie się 23 kwietnia 2016 r. w gmachu Politechniki Gdańskiej (ul. Narutowicza 11/12) w godz. 11:00‑17:15, pod hasłem „Lepsze życie Pomorzan. Pasje – Obywatelska wspólnota – Europa”.
  - Na tymże; o sporcie, rekreacji i turystyce,.. jako przemysłu czasu wolnego.

  Zobacz też:
 • Zaproszenie oraz szczegółowy program znajdują się
 • Dlaczego aktywność fizyczna pomaga utrzymać raka w ryzach?
 • 2016-04-13 Polska przoduje w niechlubnych statystykach - za mało się ruszających
  Polski IŻŻ propaguje nową piramidę zdrowego żywienia dostosuj lub zmień dietę. Także są nowe potrzeby zwiększenia aktywności fizycznej.

  Zobacz też:
 • Światowy Dzień Zdrowia
 • 2016-04-05 Już chyba każda osoba wie, że aby zachować sprawność psycho-fizyczną,
  należy codziennie (a minimum 3 x w tyg.)odpowiednio wykonywać ok. 30 min. trening w tempie w zależności od wieku (dla seniorów 3 x 30 x 130). Może to być intensywny marsz np. NW, trucht z gimnastyką itd. Dzięki odpowiednim ćwiczeniom nawet starsze osoby jeszcze długo będą cieszyć się zdrowiem i wspaniałą kondycją. Zapraszamy do TKKF na ćwiczenia i konsultacje dla zainteresowanych także nieodpłatne materiały.

  Chcesz żyć w dobrostanie długo, ale nie chcesz być stary, zrzędliwy i schorowany, czas na nasze zajęcia aktywizujące. Boisz się wykluczenia, zmarszczek, chorób, czy utraty sprawności i kondycji. Przyjdź, możesz mieć więcej niż 70 lat i być wciąż czynny/ą, pełny/ą energii i wigoru osobą. U nas przedstawimy Ci receptę na wieczną młodość - ćwiczenia dla „50+” i seniorów, na które potrzeba tylko Twojej chęci.

  Zobacz też:
 • Przysiady - ćwiczenia, które wysmuklają nogi
 • Trening seniora: rozgrzewka, ćwiczenia izometryczne i rozciągające http://wformie24.poradnikzdrowie
 • 2016-03-13 Profilaktyka i prewencja na wszystkie choroby cywilizacyjne
  Aktywność fizyczna chroni przed; chorobami układu krążenia, rakiem,...! Najnowsze badania pokazują, że ludzie w średnim i starszym wieku, które regularnie ćwiczyły będąc nastolatkami rzadziej chorują m.in. na raka i inne choroby. Ruszajmy się tak samo dużo jak mieszkańcy bardziej rozwiniętych krajów, którzy od dawna wiedzą, że właściwie uprawiany sport i dieta to zdrowie. Różne formy aktywności powinny być preferowane w zależności od wielu czynników - zapraszamy do naszego stowarzyszenia.

  Zobacz też:
 • Aktywnie w grupie od poniedziałku do piątku
 • Podróż 50 plus, czyli jak zwiedzać za niewiele po pięćdziesiątce
 • 2016-02-24 Bieganie na ROZSTAJACH, jak zacząć? (i nie przestać)
  Bieganie, jako forma rekreacji ruchowej, zdobywa coraz to nowych zwolenników. Ci z nich, którzy przetrwali trudne początki i dalej biegają, są zachwyceni. Część nienawidzi biegania. Bo skutecznie obrzydził go źle, mało ciekawie prowadzony szkolny WF. Część zaczęło biegać ze względu prewencyjnych – prozdrowotnych, dzięki radom animatorów, trenerów, lekarzy, "ekspertów" nie tylko od joggingu, ale też innych motywacji.

  Ognisko TKKF "Rozstaje" zaprasza na konsultacje i instruktaż z wieloletnim sportowcem, maratończykiem, LA,... (- mgr Stanisław Niwiński), dla propagatorów książka-poradnik "Biegaj z nami" - zapraszamy.

  Zobacz też:
 • Radna tańczy na rurze, krytykom odpowiada:
 • Opieka domowa i rehabilitacja osób starszych - pomocny sprzęt
 • 2016-01-26 Wybierz nasz Ośrodek TKKF dla siebie, który zapewni wszystko, i +
  bo nasze Towarzystwo to blisko 60.letnia tradycja, dobrej jakości sprzęt(certyfikaty EN957) fachowa wykwalifikowana kadra, ułatwi nam przekroczyć zakładane cele i osiągać doskonałe efekty zdrowotne. W Ognisku "Rozstaje", co roku przygotowywane są i modyfikowane specjalne programy polityki prozdrowotnej dla seniorów, z których mogą korzystać mieszkańcy, aby cieszyć się w sprawności długim i spokojnym życiem.

  Zapraszamy już od 8. rano, wskazane zaświadczenie od lekarza o wskazaniach i przeciwwskazaniach do aktywności psycho-ruchowej.

  Zobacz też:
 • Białka Tatrzańska, Zakopane, smog: Jedziesz na narty? Pooddychasz pyłem
 • Technika biegu. Jak biegać poprawnie?
 • 2015-12-29 Aktywny ruchowo i bezpieczny w internecie nowoczesny Senior- online
  W związku z zakończeniem szkoleń i działań na rzecz bezpiecznego korzystania z internetu i procesu wystawiania certyfikatów dla uczestników konferencji, którzy jeszcze nie otrzymali zaświadczenia nt. zagrożeń cyberprzestrzeni, prosimy o bezpośredni kontakt z Ośrodkiem TKKF.
  Poświątecznie, życzymy Wszystkim Członkom i Sympatykom obfitości dobrych uczynków, także za pośrednictwem Internetu, zdrowych mądrych, sprawnych decyzji aktywizujących i zadowolenia w życiu osobistym w Nowym 2016 Roku.

  Zobacz też:
 • Forum Bezpiecznego Internetu
 • 2015-12-16 Zimą rekreacja, sport też może być przyjemny,a odpowiednio wspomagany
  poprzez różne aktywności ruchowe daje nie tylko sprawność, ale także zdrowie i szczęście. Wśród aktywności fizycznych należy wymieniać narty biegowe, intensywne marsze,...Bo są to świetne aerobowe ćwiczenie dla niemal wszystkich grup mięśni, sport dla wszystkich, który można uprawiać niemal wszędzie i niemal bezkontuzyjny.

  Zobacz też:
 • Przekaż NGO darowiznę, skorzystaj z odliczenia podatkowego [infografika]
 • Jak aktywnie spędzić przedświąteczne dni?
 • 2015-11-19 Z ogromnym żalem zawiadamiamy, że odszedł z TKKF- Marian Parusiński
  [*]W dniu wczorajszym (18.11.bm.) zmarł nieoceniony propagator sportu i aktywności w wieku senioralnym, przewodniczący Komisji Rewizyjnej Ogniska TKKF"Rozstaje", aktywny LA.
  Znakomity animator sportu jesieni życia, niezmordowany wolontariusz, biegły rewident i audytor analityki księgowo- finansowej, na którego mogliśmy zawsze liczyć. Zasłużony i odznaczony najwyższymi nagrodami wyróżnieniami w dziedzinie; finansów, sportu i spraw społecznych, w tym Medalem księcia Mściwoja II za zasługi dla Gdańska. Nie tylko supermaratończyk, ale i wspaniały kolega - bardzo pomocny, przyjacielski, ofiarny i odpowiedzialny.

  Masz św. żałobna 21.listopada o godz.10:oo w Kościele NSJ Gda.-Wrzeszcz.
  Ceremonia pogrzebowa w dniu jw.(sobota), godz.13:30 Nowa Kaplica na cmentarzu Srebrzysko.

  Na zawsze pozostaniesz w naszych sercach. Cześć Jego Pamięci

  Zobacz też:
 • Pogrzeb nestora trójmiejskich biegaczy Marian Parusiński zmarł w wieku 93 lat
 • „Ludzie chorują z powodu toksyn chemicznych substancji i metali ciężkich
 • 2015-11-17 Jesień, Zima wcale nie uniemożliwiają ćwiczeń na świeżym powietrzu
  Aktywny wypoczynek w zimie nie musi się oczywiście wiązać z wyjazdem w góry. Na terenach nadmorskich, wszędzie tam, gdzie znajdujemy się w zimie, możliwe jest także uprawianie rekreacji, czy innych sportów. Bieganie nie jest sportem sezonowym. Biegać można i warto cały rok. Pamiętać jednak należy, że jesienią i zimą musimy trenować bardziej rozważnie z głową, łatwiej wtedy bowiem nie tylko o przeziębienie, ale i poważne kontuzje. - Najczęstszym błędem zimowych biegaczy jest brak odpowiedniego sprzętu oraz zbyt krótka kompleksowa rozgrzewka.

  Zobacz też:
 • Grand Prix w Gdyni. Kibice docenili gdyński cykl biegów
 • 2015-11-08 Badaj się... - unikaj raka jąder, prostaty, .... Aktywuj się...!
  - >Nam nie przysyłają do skrzynki pocztowej, listów z zaproszeniem na badania profilaktyczne. - Aby odpowiednio wcześnie móc wykryć ewentualne zmiany nowotworowe. My zapraszamy Cię do klubów, w tym TKKF, gdzie w Movember wspieramy i uczymy facetów, jak bronić się przed nowotworami. Zapuszczamy "Wąsy", by każdy z nas był żywą reklamą walki z rakiem jąder i prostaty. Dołącz do nas i zapoczątkuj ćwiczenia w listopadzie.

  - > Zapraszamy; 9. bm. w poniedziałek o godz.8.oo na zajęcia (poprowadzi nowy, ale doświadczony fizjoterapeuta)

  Zobacz też:
 • Jesienna pogoda nie wyklucza aktywności
 • Aktywność fizyczna u osób zdrowych
 • 2015-10-23 Masz Głos i Wybór. Czemu w ogóle warto iść na wybory?
  Bo to decyzje parlamentu mają wpływ na nasze codzienne życie! To nasi "wybrańcy" decydują o ważnych dla nas kwestiach. Głosując i wybierając swoich reprezentantów zyskujemy wpływ na te decyzje. Jeśli nie weźmiesz udziału w głosowaniu – i tak się ono odbędzie - pozwolimy innym decydować za nas.

  Zobacz też:
 • Kluby sportowe i uczniowskie kluby sportowe – może warto pomyśleć o zmianach?
 • Wrócił do kulturystyki w wieku 63 lat i został mistrzem
 • 2015-10-06 Wyzwania związane ze starzeniem się społeczeństwa w Kraju
  Pomorze nam się starzeje w tym Polska najszybciej ze wszystkich krajów europejskich. – Prognozy pokazują, że do 2035 r. liczba osób powyżej 65. roku życia zwiększy się o 68 proc., a tych po osiemdziesiątce aż o 127 proc. A to są ci, którzy najbardziej potrzebują wsparcia. Już dziś musisz zadbać o swoją sprawność i zdrowie m.in. temu służy nasz program Pomorski Miesiąc dla Zdrowia. Zapraszamy.

  Zobacz też:
 • Ogólnopolska Kampania Prozdrowotna Miesiąc dla Zdrowia
 • Spróbuj fitnessu w Wellness i Cross Box Marina-bezpłatnie
 • 2015-09-27 Zaniedbujemy ćwiczenia ruchowe za młodu, a są one zgubne
  i mogą się przyczynić do nie podtrzymywania i wydłużenia dobrego funkcjonowania organizmu w późniejszym wieku. Ciekawości poznawczej i wyższego rozwoju intelektualnego.
  Fitness w każdym wieku – to gwarancja zdrowia, sprawności i wiecznej młodości. Bo starość to nie choroba. To raczej trudny okres w życiu człowieka, do którego można się jednak dobrze przygotować, tak by ustrzec się przed różnymi zagrożeniami – nie tylko chorobami, ale także samotnością czy utratą sprawności.

  Zobacz też:
 • Zdrowa starość po zdrowej młodości
 • Jak starzeć się zdrowo?
 • 2015-09-17 Normalność na lekcjach WF, powinna skutkować lepszym naszym zdrowiem
  Od września przy wystawianiu oceny z w-f. nie będą decydować umiejętności ucznia, a jego chęci i zaangażowanie w lekcje. Takie zmiany wprowadza wchodzące w życie rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych.

  Zobacz też:
 • Sport: co konkretnie ma z tego twój organizm?
 • Zwolnienia z wf – co się zmieniło od 1 września
 • 2015-08-31 Ognisko - Rozstaje, zaprasza na Walne Zebranie S-W, podsumowujące c.d.
  za ostatnią kadencje w dn. 21.09.br..Zapraszamy na Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze Członków Ogniska, o godz.11;oo w w sali Klubowej Ogniska przy ul.Kombatantów 4 na gdańskiej Zaspie, gdzie odbędzie się WZSO TKKF"Rozstaje". Materiały ważne dla Członka z opłaconą składką > w MENU>"Artykuły". Zapraszamy

  Zobacz też:
 • Czas porzucić myślenie, że świat należy tylko do młodych
 • 2015-08-26 Seniorze, zapisz się na zajęcia usprawniające i sportowo-rekreacyjne
  Zajęcia ruchowo-rehabilitacyjne dla ludzi przed i powyżej 50. roku życia (szczególnie dla osób dotychczas mało aktywnych, obciążonych genetycznie, ze schorzeniami lub jako profilaktyka/prewencja choroby wieńcowej, przeciwko bólom kręgosłupa, itd)
  Jesteś seniorem? Nie musisz siedzieć w kapciach przed telewizorem. W dobrym tonie jest wziąć się w garść i zadbać o siebie. Specjalistyczne zajęcia psycho-ruchowe, taneczne, gimnastyczne, odchudzające,...wykłady, wspólne imprezy i wycieczk

  Zobacz też:
 • OGÓLNOPOLSKA OLIMPIADA SPORTOWA SENIORÓW – YOU WIN
 • 2015-07-27 Zapraszamy do Ogólnopolskiej Olimpiady Sportowej Seniorów - YOU WIN
  TKKF w woj. pomorskim będzie współorganizatorem ww. Zawodów pod patronatami Prezydentów Miast oraz koordynator na terenie Kraju Fundacji EDF Polska z Rybnika. Nasze Towarzystwo kolejny raz chce wykazać, że pomorscy Seniorzy, którzy u nas regularnie trenują i aktywnie ćwiczą, a także często się spotykają posiadają sportowego ducha walki. "Zawodnicy" udowadniają, że czerpać można z życia całymi garściami w każdym wieku.
  Prosimy o zgłaszanie się i pobieranie Kart Zgłoszeniowych.

  Zobacz też:
 • Dyskryminacja w sporcie ze względu na wiek
 • Biegaczu, nie spiesz się! Jak w bezpieczny sposób przygotowywać się do zawodów
 • 2015-07-07 W wakacje prowadzimy zajęcia aktywności psychoruchowej ludzi starszych
  a w szczególności o charakterze profilaktyczno-usprawniającym, a także kształtowanie prozdrowotnych pozytywnych postaw w edukacji do starości jako zjawiska w wymiarze WHO. Każdy zdobędzie wiedzę i praktykę zarówno z zakresu profilaktyki i usprawniania ludzi starszych zwłaszcza poprzez specjal. aktywność ruchową w; domu, terenie i odpowiednio wyposażonej sali treningowej.

  Zobacz też:
 • Fitness mózgu- trening umysłu dla osób 55+
 • 2015-06-25 Zbliżają się wakacje nie zapomnijmy o; n/lekturach i in. ćw. w terenie
  Mimo niepogody Wakacje nie muszą być nudne - to nasze motto. W prawidłowym aktywnym wypoczynku chodzi o to, by zainteresowany chciał i potrafił samodzielnie uczestniczyć w kulturze fizycznej, nie tylko biernie (kibicując sportowcom przed telewizorem czy na stadionie), lecz przede wszystkim aktywnie spędzając czas wolny – na zabawie, grze w piłkę czy uprawiając ulubione formy aktywności fizycznej. Aby ten cel osiągnąć, ćwiczenia muszą być przyjemnym doznaniem i doświadczeniem, bo tylko takie na długo zostają w pamięci i chce się je także po wakacjach powtarzać?.

  Zobacz też:
 • Jak łączyć trening siłowy i aerobowy -ZMIKSOWANI NA LATO
 • 2015-06-08 Sto placówek dziennego pobytu dla osób powyżej 60. roku życia
  TKKF'ROZSTAJE" wystąpiło do samorządu o przekazanie b. hydroforni na działalność programowa, a Seniorzy zdecydują, jak mają sobie urządzić aktywną placówkę dziennego pobytu, którą przecież dla nich dedykujemy. -Dlatego też poprosiliśmy dziś uczestników naszych stałych aktywizujących zajęć ćwiczebnych, aby czynnie popierali i uczestniczyli w organizowaniu oraz tworzeniu tego projektu.
  Przypominamy, że od (dzisiejszego) poniedziałku do końca czerwca Seniorzy muszą tryskać pomysłami, aby następnie -Hydrofornia pompowała WIGOR.

  Zobacz też:
 • Ruszył program Senior-Wigor. Samorządy otrzymają pieniądze na seniorów
 • Trzeci pomorski piknik seniora
 • 2015-05-24 Jesteśmy stworzeni do ruchu, ale czy do biegania 40 km? ^Zebranie^
  Jak ktoś chce biegać to musi sie liczyć z kosztami nie tylko butów, sprzętu ale i badań, analiz - właściwego odżywiania, itd.
  W Gdyni od 30-go maja rusza "BABSKIE PORUSZENIE"

  Ognisko TKKF"Rozstaje", planuje pod koniec m-ca czerwca(30) Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze - Zapraszamy Członków o godz.16;oo w sali Klubowej Ogniska przy ul.Kombatantów 4 na gdańskiej Zaspie. Materiały ważne dla Członka (z opłaconą składką) do wglądu na bieżąco w sekretariacie - również > w MENU>"Artykuły".
  Z a p r a s z a m y

  Zobacz też:
 • Kardiolog: Bieganie to lekarstwo. Ale nie dla każdego
 • Czas na babskie poruszenie
 • 2015-05-07 Wiosenna aktywność fizyczna w miejscu do tego przeznaczonym,na świeżym
  powietrzu to najlepsze miejsce do poznania tajników treningu fizycznego i metod zmiany stylu życia w prewencji różnych chorób, w tym układu sercowo-naczyniowego. To także prawdziwa uczta dla miłośników percepcji intelektualnej dla rozkwitającego i rodzącego się życia.
  Wykorzystajmy to!

  Zobacz też:
 • Aktywność fizyczna u osób zdrowych
 • 2015-04-29 Nieruchomość ze zniszczoną hydrofornią na Meissnera dla TKKF_Rozstaje?
  Silne społeczeństwo obywatelskie, powinno stanowić podstawę funkcjonowania miast i być przyjazne organizacją pozarządowym, powinno wymieniać poglądy i uwagi. Musi zwiększyć udział w rozwoju, oprzeć się na skali i zakresu kontroli właściwego gospodarowania w środowisku w którym żyjemy.
  Programy TKKF idealnie wpisują się we współpracę społeczności lokalnej – organizacji i samorządu. Jest ona bardzo ważna zwłaszcza dla większości starzejącej się populacji Zaspy, którą w ten sposób samorząd może wspomóc.

  Zobacz też:
 • 50. spotkanie Prezydenta z mieszkańcami dzielnicy Zaspa Rozstaje
 • Wychowanie fizyczne - Fakty i POGŁOSKI
 • 2015-04-14 Klub wszystkich pokoleń zaprasza na ćwiczenia, zwłaszcza seniorów
  Po Świętach Wielkanocnych należy ruszyć pełną parą, co oznacza, że kilogramów nam przybyło, a tu wiosna. To najlepszy czas, by wreszcie po miesiącach długich i zimnych wieczorów spędzonych przed telewizorem zadbać o siebie i swoje samopoczucie, stawiając na sprawność, zdrową i piękną sylwetkę. Jak zrobić to najszybciej? Zaufać naszym trenerom z klubu i ośrodka Fitness

  Zobacz też:
 • Silna,a nie chuda.Dlaczego warto postawić na sport i umięśnione ciało, zamiast na kolejną dietę cud?
 • Maraton nie dla każdego
 • 2015-04-04 Coraz częściej nadzór kardiologiczny 24h dla ch.na serce i nadciśnieni
  Całodobowy monitoring serca przez lekarza kardiologa i wysyłanie badań ekg przez telefon. Kardiotele jest skierowana do osób chorych na serce i nadciśnienie, które przeszły zawał serca lub operację by-passów, odczuwają zaburzenia rytmu lub bóle w klatce piersiowej, osób mieszkających samotnie, a chcieliby powrócić do normalnej aktywności.
  W Polsce choroby układu krążenia zbierają okropne żniwa, dlatego trzeba inwestować w swoje nie tylko serce myśleć o nim już teraz! A najlepszym zabezpieczeniem jest odpowiednia aktywność ruchowa pod fachowym nadzorem w TKKF.

  Zobacz też:
 • Nowatorski system do zdalnej opieki nad osobami starszymi
 • Zapisz się do Biegu Europejskiego lub Strefy Kibicowania
 • 2015-03-17 Seniorze, nie siedź w domu, bo puka wiosna!
  Na emeryturze czy rencie wcale nie trzeba się nudzić! W Gdańsku ciągle działa Program Rekreacji Ruchowej Osób Starszych, w ramach którego organizowane są ciekawe zajęcia usprawniające dla seniorów. Opłaty członkowskie są niskie, a dodatkowo przygotowywane są bezpłatne imprezy i spotkania. W TKKF"Rozstaje" każdy znajdzie coś dla swojej postury, wydolności, sprawności, czyli dla siebie :) Zapraszamy.

  Zobacz też:
 • Zobaczcie, jak kobiety ćwiczyły w czasie ostatnich stu lat
 • Kto się zajmie rodzicami? A kto nami?
 • 2015-03-07 Święto Kobiet - śpiewy, wino i śmiech oraz inne aktywności
  Zapraszamy na K O N C E R T z okazji Dnia Kobiet w Klubie Osiedlowym "Szafir" przy ul.Kombatantów 4, a także na dodatkowe zajęcia relaksacyjno-rekreacyjne prowadzone na sali treningowej TKKF - obok

  Zobacz też:
 • Kolosy 2014 w Gdyni
 • Rozgrzewka Gymbreak: 20 prostych ćwiczeń
 • 2015-02-19 Wyjątkowe biegi dn.21., dla b.zaawansowanych w Gdyni i mniej w Gdańsku
  Przed nami dwie edycje przedwiosenne: najbliższa odbędzie się już w sobotę 21 lutego, Zaspa (Parka JPII) -- Gdańskie Parkowe Biegi na Orientację. I Szereg Imprez Biegów Urodzinowych w sobotę w Gdyni min. na dystansie 10 km w inauguracyjnej zestawie PKO Grand Prix Gdyni 2015. Rozpoczęcie od godz. 9;3o . Zapraszamy

  Zobacz też:
 • Otwarcie Strefy Zdrowia - uczestnictwo bezpłatne
 • Seniorzy także opanowują fitness. Osób w grupie ćwiczącej 60+ jest ok. 25 !
 • 2015-02-14 Aktywność i społeczny kontekst życia w okresie (przed i) senioralnym
  Starzenie się społeczności gdańskiej Zaspy jest faktem. Pora, aby władze ukierunkowały na potrzeby osób wkraczających w "50+" - a zwłaszcza w podeszłym wieku, pomogły i zwiększały, a nie ograniczyły potrzebne usługi prozdrowotne, aktywizujące i traktowały je jako priorytetowe. W spółdzielni, od której Ognisko TKKF "Rozstaje” wynajmuje lokal – na innowacyjny program Ośrodka Terapii Ruchowej III Wieku, który ma na celu ożywienie życia witalnego, może być zagrożony ? Prosimy o wsparcie

  Zobacz też:
 • Seniorzy z Zaspy bez zajęć. Władze spółdzielni nie przedłużyły umowy organizatorowi
 • Zajęcia rehabilitacyjne dla seniorów kością niezgody na gdańskiej Zaspie
 • 2015-02-05 Aktywne Ferie Zimowe nie tylko na powietrzu, ale i w siłowni
  Co prawda zima nie do końca zdecydowała, jaka będzie w tym sezonie, jednak my dajemy wiele powodów, dla których warto TKKF odwiedzić. Warto spędzić Ferie Zimowe w konkretnym dobrze przygotowanym miejscu (siłownia, zajęcia aktywizujące i sportowo-rekreacyjne od samego rana). Dzieci i młodzież, którzy odwiedzą nas na pewno nie pożałują a zapraszamy ich także z babciami i dziadkami. Dużo również atrakcji i zabaw organizowanych w terenie przez naszych animatorów i instruktorów.

  Zobacz też:
 • Bikram joga leczy i odchudza
 • Historia, i uwagi o n.stronie m.in.wpis naszej Gł.Ksiegowej :)
 • 2015-01-28 Odszedł na zawsze przyjaciel i aktywny animator TKKF Wiesław J.Cubała
  Dr Józef Wiesław Cubała, zmarł 27 stycznia br. Odszedł, nie tylko lekarz, ale propagator zdrowego trybu życia, aktywizacji ruchowej i naturoterapii, do tego nasz niestrudzony działacz, również prezes Krajowej Rady Stowarzyszenia Przyjaciół Armii Krajowej i prezes Fundacji "Oaza Zdrowia".

  Msza św. żałobna w kościele Opaczności Bożej na Zaspie o godz. 9;oo i pogrzeb dnia 30 stycznia 2015, o godz. 12.30 na cmentarzu w Oliwie.

  Zobacz też:
 • śp. J. Cubała na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego
 • 2015-01-10 Poświąteczny program wyszczuplający, usprawniający dla seniorów
  Program i podział, który u nas jest podstawą ćwiczeń w małych grupach początkujących i średnio zaawansowanych daje rezultaty. Zdolność do wykonania oraz tempo poszczególnych elementów zależy od indywidualnych możliwości uczestników, dlatego tak ważne jest indywidualne podejście do każdego starszego ćwiczącego. Nasze zajęcia mają dawać zdrowie, sprawność, radość i satysfakcję z osiągania celów, a nie być tylko sztywnym oćwiczeniem wg programem. U nas poprzez odpowiednie zajęcia, dietę,.. zyskasz sprawność, poprawisz wydolność i urodę, a także uzyskasz w zdrowiu długoletniość.

  Zobacz też:
 • Bieganie zimą. Trening siły biegowej na schodach
 • Senior na zajęciach czy przed telewizorem?
 • 2014-12-25 Dziękuję serdecznie za przemiłe życzenia z okazji Św.Bożego Narodzenia
  Niech te Święta Bożego Narodzenia napełnią wszystkich naszych działaczy i sympatyków Towarzystwa inspiracją, motywacją i pozytywną energią na nowe wyzwania oraz będą czasem do przemyśleń. Życzymy, by ciepło i atmosfera integracji w rodzinie, a także w naszych ćwiczących grupach, napełniła wszystkich nadzieją ku radości w kontynuowaniu naszego programu w całym roku 2015

  Zobacz też:
 • Statut organizacji – ważna sprawa
 • 2014-12-13 Grudzień na rozstajach,TKKF idzie swoją drogą,a członkowie i sympatycy
  Ogniska oraz ludzie niech mówią to co chcą, nie ulegajmy tylko manipulacjom we wzajemnej komunikacji.
  Wiernym i oddanym członkom wyraźmy szacunek, a obłudnikom przekażmy wyrazy potępienia.
  Niech mądrość i rozsądek zwyciężą fałsz.
  Utwierdzajmy się w słusznych postanowieniach i działaniach.

  Niech płomień naszego Ogniska, coraz jaśniej i dynamiczniej świeci, a wszyscy niech usłyszą nasz głos wzywający do aktywności, szczególnie tych niezdecydowanych(bo stracą nie tylko członkowie).

  Jesteśmy odpowiedzialni za przyszłość starzejących się - nie tylko zasobów mieszkaniowych, ale przede wszystkim ludzi, których z każdym rokiem nam przybywa! Powinniśmy skupić się na rozwiązywaniu tych problemów, a nie na niszczeniu wypracowanych dobrych aktywizujących praktyk

  Zobacz też:
 • Wojciech Szczurek - Jesień na rozstajach
 • Najdłużej pracująca lekarka w Polsce mieszka w
 • 2014-12-10 Aktywny senior, to pomocny i zdrowy mieszkaniec społeczności lokalnej
  Przez ostatnie lata zauważalnym staje się starzenie naszego społeczeństwa, co powinno zmuszać instytucje państwowe, samorządowe/ dzielnicowe i spółdzielnie mieszkaniowe (- jeśli mają wpisane w swoje statuty) do podejmowania działań na rzecz poprawy jakości życia osób w starszym wieku lub delegowania tej działalności organizacją wyspecjalizowanym. Do ważniejszych form takiego animowania powinny należeć zadania związane z szeroko rozumianą aktywizacją psycho-ruchową seniorów i „przyszłych seniorów” w specjalnie przystosowanych zajęciach z wykorzystaniem różnych form wpływających na proces pomyślnego i zdrowego starzenia. Zajęcia takie zwłaszcza poprzez sport i rekreacje winny także integrować interesariuszy i zapobiegać; samotności i izolacji społecznej, a także umożliwiać utrzymanie zdrowia i niezależności do późnych lat.

  Zobacz też:
 • Stres: jak wpływa na nasze decyzje?
 • Poradnik dla aktywnych seniorów z Trójmiasta. Życie zaczyna się na emeryturze
 • 2014-12-04 W działaniach prewencyjno-leczniczych u osób starszych
  podstawowe znaczenie ma regularna aktywność psycho-ruchowa. Z badań wynika, że największym jej plusem wynikającym z bycia aktywnym fizycznie to; - lepsze zdrowie, samopoczucie, większa chęć do życia, również dzięki niej poprawa sprawności fizycznej i psychicznej oraz społecznej. Możliwość poznania nowych ludzi, dotlenienie organizmu, lepszy apetyt i sen.

  Zobacz też:
 • Rola aktywności ruchowej w promocji zdrowia u osób starszych
 • Aktywizacja osób w starszym wieku jako szansa na pomyślne starzenie
 • 2014-12-01 Międzynarodowy Dzień Wolontariusza i Zebranie Sprawozd.Wyborcze
  Przypominamy o Walnym Zebraniu Sprawozdawczo-Wyborczym na Rozstajach w dniu 04.grudnia br.(czwartek) o godz. 11:00 - Zapraszamy na II Część Zebrania Sprawozdawczo-Wyborcze Ogniska TKKF"Rozstaje" przy ul.Kombatantów 4 w klubie. Regulamin i pozostałe materiały do zapoznania lub pobrania w sekretariacie zarządu. Informujemy, że na ZEBRANIU dla członków z opłaconymi składkami można będzie otrzymać gratisowo nasze książki, jak również ocenić sprawozdania, wnieść uwagi do Umowy Porozumienia ze Spóldzielnia itd.

  5 grudnia obchodzimy wszyscy Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. Ogromne uznania dla wielu niestrudzonych ochotników, którzy swój czas i umiejętności darowują innym. Z okazji Dnia Wolontariusza wszystkim naszym wolontariuszom, życzymy wiele siły w swych doskonałych zachowaniach i poczynaniach. Pamiętając jednocześnie, że zawsze lepiej jest dawać, a dobroć i miłość jest zaraźliwa i zawsze wraca do tych, którzy ją przesyłają potrzebującym.
  Zapraszamy.

  Zobacz też:
 • Rusz się dla serca! Aktywność fizyczna pozwala ..
 • Aktywnym być – prześwietlamy wolontariuszy!
 • 2014-11-21 Czy w pomorskim, zwłaszcza w Gdańsku jest właściwa polityka senioralna
  co do różnych form ruchowych osób starszych i wkraczających w ten wiek. Dlaczego aktywizacja osób starszych jest taka ważna i jak wyglądają programy promocji zdrowia wśród osób starszych ? Co takie Programy współpracy samorządu z organizacjami pozarządowymi jak np. TKKF, powinny zawierać - zastanówmy się przed drugą turą wyborów?

  Dotychczasowa mała pomoc udziału org. w realizacji celów publicznych, służących poprawie życia zwłaszcza ludziom przez starość wykluczonym. Brak dialogu w rozwoju społeczeństwa obywatelskiego. Całkowity brak zainteresowania na rzecz NGO w zakresie pomocy w realizacji celów założonych w planach pracy ośrodków TKKF. Celowe utrudnienia biurokratyczne w ew. zlecaniu zadań w formie otwartego konkursu ofert.
  Brak współpracy z org. działającymi na rzecz osób wykluczonych i niepełnosprawnych, także w realizacja projektów finansowanych ze źródeł UE. Brak nawet minimalnego wspierania programów TKKF w realizowanych dla potrzebujących beneficjentów w aktywizacji, która daje szansę "na godne starzenie się”.

  Zobacz też:
 • Aktywizacja osób w starszym wieku jako szansa na pomyślne starzenie
 • Aktywizacja społeczno-kulturalna osób
 • 2014-11-01 Zakończyła się kampania prozdrowotna Pomorski Miesiąc dla Zdrowia
  Wielu z jej uczestników to Seniorzy, należy więc przywrócić starszym osobom "chęć" do uprawiania adekwatnych do wieku ćwiczeń psychofizycznych, ponieważ nie ma żadnych biologicznych barier, które by taką aktywność mogły wykluczać. Wyraźne pogorszenie stanu zdrowia takich osób wiąże się przede wszystkim z niedostateczną ilością czasu poświęcaną na specjalistyczne zajęcia ruchowe. Właśnie ludziom w takim wieku potrzebne są ćwiczenia fizyczne, by utrzymać fizyczną niezależność oraz przywrócić zdolność do szybkiej regenaracji i redukowania ryzyka groźnych chorób. Wiele badań dowodzi, że nie ma granicy wieku, przy której aktywność fizyczna byłaby niemożliwa i nie przynosiła znakomitych korzyści.

  Zobacz też:
 • Mam 76 lat i ciągle biegnę. To jest jak narkotyk Cały tekst: http://trojmiasto.gazeta.pl/trojmiasto
 • Jak się rozciągać?
 • 2014-10-25 Duże wrażenie zrobiły na uczestnikach Międzynarodowego Kongresu SMART
  Metropolia Gdańsk 2014, przygotowane materiały i informacje odnośnie Miesiąca dla Zdrowia oraz innych programów ZG/PZ TKKF w podtemacie "Aktywność Metropolii w Zdrowiu", "Innowacji Społecznych, różne szanse i ich rola". Efektywna promocja zdrowia, zagospodarowywanie przestrzeni publicznej dla budowy zdrowia środkami kultury fizycznej i odpowiedniego stylu życia. Próby tworzenia warunków społecznych dla polepszania sprawności i tężyzny psychoruchowej.

  Zobacz też:
 • Chudnij aktywnie, czyli wybieramy sport dobry na odchudzanie
 • W Gdańsku ochłapy na sport szkolny - miliony na loże
 • 2014-10-08 Trwa Pomorski Miesiąc dla Zdrowia -Akcja, jak zwykle, cieszy się powo-
  dzeniem, bo idea jest prosta: zainteresować mieszkańców swoim zdrowiem i prawidłowym stylem życia. W codziennym zabieganiu, stresie związanym z pracą czy nauką, zapominamy o okresowych badaniach i odpowiedniej dawce ruchu, tak ważnych dla organizmu. Jeśli ktoś do tej pory zwlekał z zapisaniem się na którąś z darmowych, zajęć/zabiegów w ogniskach/klubach i u specjalistów, musi liczyć się z faktem, że wolnych miejsc zabraknie. Z a p r a s z a m y.

  Zobacz też:
 • Chudnij zdrowo!
 • Joga idealna dla sercowców!
 • 2014-09-30 Z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Starszych dużo zdrowia w Miesiącu
  dla Zdrowia, a w tymTargi Niezależni 65 + Opieka i Zdrowie (godz. 10:00-16:00) oraz Konferencja "Opieka nad Seniorem - Wyzwania i Mity" (godz.11.30-15:00, konieczność rejestracji na stronie www.targiopieki.pl). Wydarzenie skierowane jest zarówno do profesjonalistów świadczących usługi opiekuńcze, jak i do nieformalnych opiekunów, którzy na co dzień stykają się z problemem zapewnienia godnej opieki osobom starszym i niesamodzielnym. Podczas Targów zaprezentowane zostaną rozwiązania zwiększające bezpieczeństwo i komfort pracy opiekunów oraz nowoczesny sprzęt rehabilitacyjny. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

  Zobacz też:
 • Gdańskie Dni Seniora - 5 października
 • 2014-09-26 Ogólnopolska Kampania Miesiąc dla Zdrowia. Aktywni przez całe życie
  - Zacznij ćwiczyć - oceń poziom swojej sprawności, wydolności,.. w TKKF, po testach - zwracamy uwagę w szczególności na osoby, które miały ostatnio mało doczynienia z aktywnościa ruchową.

  - Zgodnie z Uchwałą ZG TKKF i PZ TKKF pod koniec października br. Ognisko TKKF"Rozstaje" przeprowadzi Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze - przypominamy o uregulowanie składki członkowskiej.

  Zobacz też:
 • Powitaj jesień aktywnie na świeżym powietrzu
 • 2014-09-09 Zajęcia gimnastyczne są pomysłowe i nikt nie powinien się nudzić
  Mam tyle lat, na ile się czuję, czyli 18 .. umieją nawiązać kontakt z osobami 50+ i starszymi. To powinno jeszcze bardziej zachęcić wszystkich niezdecydowanych, do zapisania się i udziału w zajęciach psycho-ruchowych w naszym TKKF-ie.
  Zapraszamy

  Zobacz też:
 • Program "Senior" - Promocja Zdrowego Starzenia
 • Informator dla GDAŃSKICH SENIORÓW ich rodzin i opiekunów
 • 2014-08-27 Przyjmujemy zapisy na zajęcia aktywizujące 50+, programu Seniora,..
  Zdrowy styl życia, pogoda ducha oraz aktywność w różnych dziedzinach życia, zarówno w sferze fizycznej, psychiczno-umysłowej, jak i społecznych kontaktów towarzyskich - to przepis "na dobrą i pogodną" starość. Zachęcamy do właściwego poćwiczenia i stałej edycji zajęć usprawniająco-ruchowych przy różnych schorzeniach. Aktywizacji w każdym wieku i poprawy spójności społecznej, a także; na imprezy sportowo-rekreacyjne, rowerowe weekendy, wycieczki, NW fitness 50+,....
  Zapraszamy do TKKF

  Zobacz też:
 • Gdzie idziesz? Po zdrowie!
 • Dwieście lat niech żyją, żyją nam!
 • 2014-08-23 Aktywność ruchowa osób zagrożonych wykluczeniem społecznym p.wakacjach
  - Zwłaszcza w średnim i starszym wieku, co pozwala długo zachować młodość i opóźnić choroby związane z starością. Zmieniać negatywne emocje poprzez odpowiednio dawkowany wysiłek psycho-fizyczny, wprowadzenie zasad zdrowego stylu życia, itd.. W technice ćwiczeń dla aktywnych seniorów są ważne zajęcia ruchowe prowadzone przez wysokokwalifikowanych trenerów, nastawione na poprawę kondycji i sprawności, ale też integracji. Na pewno polecamy, tworzenie grup systematycznej aktywizacji nie tylko ruchowej, a po wakacjach powinniśmy zintensyfikować działania o charakterze profilaktycznym i prewencyjnym oraz sportowo-rekreacyjnym. Zapraszamy, abyście pojawiali się m.in. w klubach TKKF

  Zobacz też:
 • Sympatycy chodu i nordic walking proszeni na start
 • 2014-08-13 Latem w wodzie poczuj się lekko, odciąż kręgosłup i stawy
  Korzystne dla kręgosłupa jest pływanie na plecach. Nie tylko odciąża kręgosłup, ale też wzmacnia mięśni nóg - ładnie modelując łydki. Rozluźnia napięte w wyniku siedzącego trybu życia grupy mięśniowe i niweluje stres. Pływanie to wielki przyjaciel serca i układu krążenia. Zestawienie wody i ruchu fizycznego to po prostu naturalne lekarstwo na otyłość i usprawniające krążenie. Pływając, równolegle poddajesz się masażowi. Dzięki temu poprawia się m. in. ukrwienie tkanek, skóra staje się jędrniejsza, zdrowsza i sprężysta.

  Zobacz też:
 • Wysiłek dobry dla serca
 • Wino dobre na serce. Ale tylko ćwiczących
 • 2014-07-30 Skorzystajmy z gorącego piasku na plaży i ciepłej wody dla kręgosłupa
  Ciepła woda pozwala na odciążenie naszego zmęczonego, bolącego i zestresowanego kręgosłupa (najlepszym stylem pływania jest grzbietowy), a gorący plażowy piasek to najlepszy balsam. Jednym z elementów prawidłowej kinezyterapii jest dobór właściwych pozycji wyjściowych do tych ćwiczeń. Zabiegi ruchowe realizowane są z pozycji odpowiedniego leżenia na plecach, leżenia na boku lub klęku podpartego możemy pomagać sobie piłką, wałkiem, kijkiem, ręcznikiem itd. Ćwiczenia należy wykonywać spokojnie w równym tempie, zachowując rytmiczny, równomierny oddech - powtarzając ok. 10x.
  Po konsultacje zapraszamy do naszego TKKF-u

  Zobacz też:
 • Dlaczego ból kręgosłupa jest tak powszechny?
 • Znaczenie aktywności fizycznej w nerwicy
 • 2014-07-21 Plan letnich ćwiczeń dostosowany do Twoich potrzeb i możliwości
  Letnie słońce zachęca do spędzania czasu na wolnym powietrzu. Czas ten można wykorzystać nie tylko na zyskanie złocistej opalenizny, ale i usprawnienia ciała oraz polepszenia wydolności całego ustroju. Pamiętajmy także o zdrowej świeżej diecie i badaniach. Czy Twój organizm jest w formie ?
  Zajęcia odbywają się w okolicach plaży przy zaspiańskim molo: wtorki 18:oo - Nordic Walking, czwartek 17;3o - Zumba, piątki 18:3o – Joga.
  - Seniorze, latem bądź aktywny! w TKKF "Rozstaje" ul. Kombatantów 4; poniedziałki i czwartki godz. 8:oo - zajęcia dla osób starszych, a także w soboty wyprawy rowerowe i piesze. Zapraszamy

  Zobacz też:
 • Przekonaj się, czy Twój organizm jest w formie
 • Ćwicz bezpłatnie dla zdrowia w Brzeźnie od str.Zaspy
 • 2014-07-15 Zapraszamy opiekunów o.starszych i seniorów 60+ wymagających wsparcia
  W dniu 17.bm.(czwartek) o godz. 8:oo na miejscu omawiane będą kwestie traumy i jej wpływu na psychikę oraz jak sobie radzić z sytuacją kryzysu, ale także z depresją, lub przewlekłe stresy, zaburzeń pamięci (np. zespół Alzheimera), czy nerwicę. Zazwyczaj z lekami kojarzony jest psychiatra, ale to stereotyp, bo w tej chwili lek.psychiatrzy też często kierują pacjentów na psychoterapię, czy do psychotraumatologów lub proponują inne formy pracy nad problemami połączonymi z odpowiednią aktywnością fizyczną, ćw. relaksacyjnymi,...

  Zapraszamy seniorów do skorzystania z grup wsparcia z trudnościami z jakimi borykają się podczas codziennego życia.

  Zobacz też:
 • Akcja – Reakcja, o wiodącym kierunku działania
 • 2014-07-09 Rusza Senioralna szkoła prawa, przy niej zapraszamy do naszego TKKF-u,
  aby usprawniać się nie tylko prawnie-intelektualnie, ale także sprawnościowo i wydolnościowo. Zmieniając stereotyp osoby starszej, aby się nam nie kojarzył, często z schorowaniem, zrzędliwością, osoby zajmującej miejsce w kolejce do lekarza.
  Ludzie młodzi czy będący w okresie produkcyjnym nie zastanawiają się nad tym, co będzie za 20, 30 ,40 lat?. Paradoks polega na tym, że każdy chce żyć długo, ale nikt nie chce być stary. Dlatego przed „starością” - pomimo problemów zdrowotnych, niepełnosprawności, prowadźcie z naszym TKKF -em aktywne życie, realizując swoje pasje, zamiłowania, twórczo wykorzystujcie czas lub ofiarowując go innym poprzez angażowanie się w pomoc, wsparcie, działalność społeczną, czy sportową. Zapraszamy!

  Zobacz też:
 • Bezpłatne porady dla osób po 60. roku życia w Senioralnej szkole prawa
 • Wywiad
 • 2014-07-05 Każdy może pokonać RÓWNIK, biegiem, ale także na; rowerze, rolkach,...
  TKKF Zaprasza - „Biegnij po to, aby pokonać równik”, to projekt aktywizacyjny dla wszystkich w każdym wieku, którego realizację wspomaga rejestracja poprzez internet i nasze stowarzyszenie. Akcja odbywa się pod patronatem Ministerstwa Sportu i Toruński TKKF.

  Zobacz też:
 • Pokonaj Równik - Klub równika
 • Grzechy maratończyków według lekarza reprezentacji Polski
 • 2014-06-25 Latem nie zapominajmy także o profilaktyce chorób stawów
  Okres letni wykorzystaj przed chorobami stawów, a można się uchronić korzystając z naszego ośrodka TKKF. Specjaliści doradzą i zalecą umiarkowany ruch, który nadmiernie nie obciąży stawów, a zapewni im ruchomość. Wystarczająca powinna okazać się regularna gimnastyka lub intensywne spacery, a także odpowiednie bieganie, jazda na rowerze i pływanie. Sport pozwala również na złagodzenie stresu, który jest b.niekorzystny dla stawów – wpływa na ich przeciążenie i wzmaga dolegliwości bólowe.

  Zobacz też:
 • Dbamy o stawy! Garść najważniejszych informacji o tym, jak utrzymać je w zdrowiu
 • W mgle nauki o naszym zdrowiu
 • 2014-06-13 Zbliżają się wakacje nie zapomnijmy o ćwiczeniach w terenie
  Aktywność ruchowa osób starszych powinna oddziaływać na trzy podstawowe elementy:
  a) poprawiać wydolność tlenową (aerobową), b) wzmacniać siłę mięśni, c) poprawiać gibkość, równowagę i koordynację ruchów.
  Oczywiście, dobór aktywności ruchowej jest w ogromnym stopniu indywidualny. Zależy on przede wszystkim od stanu zdrowia danej osoby oraz od stopnia sprawności fizycznej. Można jednak sformułować pewne zalecenia ogólne.
  Regularna aktywność fizyczna u osób starszych powinna zawierać trzy ww. elementy:
  - ćwiczenia wytrzymałościowe, - siłowe, - rozciągające.

  Zobacz też:
 • Zajęcia dla Seniorów
 • Ćwiczymy cierpliwość
 • 2014-06-10 Aktywne Wakacje w mieście na Zaspie - Zapraszamy
  - zgłoszenia i regulamin zgodnie z tekstem w naszych Artykułach ( na stronie). Karty zgłoszenia (z opinia lekarza) do odbioru w sekretariacie TKKF

  Zobacz też:
 • Lekcja WF z udziałem 400 uczniów
 • 2014-05-28 Wicieczki i jazda na rowerze w aspekcie prozdrowotnym
  Zapraszamy do aktywności także na rowerze - "jazda" nie tylko aerobowa! CBOS opublikował krótki raport dotyczący zachowań prozdrowotnych mieszkańców naszego kraju.
  "Tylko 8 % ankietowanych twierdzi, że przynajmniej okazjonalnie uprawia jakiś sport w sposób nieco bardziej profesjonalny. Trzy piąte (61%) niegdy lub prawie nigdy nie wykonuje nawet takich ćwiczeń fizycznych, jak gminastyka czy aerobik, a bliko połowa (45%) w ogóle nie praktykuje takich rodzajów aktywności jak: bieganie, pływanie, jazda na rowerze, gry zespołowe itp. [...] Prawie co piąty dorosły Polak (17%) nigdy lub prawie nigdy nie znajduje czasu na dłuższy (minimum godzinny) spacer."

  Zobacz też:
 • Polacy o swoim zdrowiu oraz prozdrowotnych zachowaniach i aktywnościach
 • Propozycje wycieczek rowerowych po Trójmieście i okolicach
 • 2014-05-21 Zaproszenie dla SENIORÓW, dn.24.bm. - sobota do Centrum Medycznego
  w Gdańsku na darmowe konsultacje - tylko po wcześniejszej rejestracji tel. 53 301 40 42, lub 58 308 96 74 ew.
  e-maill: info@vita-nova.com.pl - poprawi to sprawny dostęp do specjalisty, wiecej na
  www.vita-nova.com.pl lub w sekretariacie TKKF - Zapraszamy

  Zobacz też:
 • Na choroby serca umiera co drugi Polak. Po zmianach budżetu może być gorzej
 • Ćwiczenia, dzięki którym schudniesz!
 • 2014-05-09 Za 25 proc. zgonów w Polsce odpowiadają nowotwory JUTRO.
  w Gdyni-Redłowie w Szpitalu PCK można zwiedzic i skorzystać z nowego ośrodka i sprzętu za darmo. Mimo że TKKF ciagle to podkreśla to duża część tych chorób wynika z niewłaściwego stylu życia, wiedza na temat ich profilaktyki jest niewielka. Ważnymi czynnikami ryzyka raka są nadwaga, otyłość, niska aktywność fizyczna oraz dieta bogata w tłuszcz, przetworzone węglowodany, czerwone mięso, wędliny, sól i alkohol. Działanie antyrakowe wykazują przeciwutleniacze zawarte w warzywach i owocach.
  Nowotwory są drugą co do częstości przyczyną zgonów w Polsce zaraz po chorobach serca i układu krążenia. Wpływ diety i aktywności fizycznej na zdrowie układu krążenia jest oczywisty niemal dla wszystkich, jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego. Zapraszamy

  Zobacz też:
 • Już nie tylko nordic walking. Seniorzy coraz częściej... ćwiczą na siłowni
 • Leczenie przez ćwiczenie
 • 2014-05-07 Należy sprawdzać i analizować organizatorów obozów, kolonii dla naszyc
  dzieci i to z właściwą wyobraźnią, wybierając poprzez sprawdzone rekomendacje i polecenia, bo w innym wypadku mogą to być nieprzyjemne wakacje.
  TKKF wyszkolił setki; instruktorów, kierowników, wychowawców obozów, wycieczek i kolonii, także sami byliśmy organizatorami zwykłych i specjalistycznych destynacji i eventów więc niezorientowanym rodzicom chętnie pomożemy.
  Zapraszamy do współpracy.

  Zobacz też:
 • Jak wybrać odpowiedni obóz wakacyjny dla dziecka?
 • 2014-04-23 Zapraszamy do uczestnictwa w projekcie:^ Wsparcie absolwentów we wcho-
  wchodzeniu na rynek pracy II^ oraz „Staż w administracji publicznej wsparciem aktywizacji społecznej i zawodowej osób niepełnosprawnych oraz budowaniem pozytywnego wizerunku ON na rynku pracy II”
  - Zapraszamy również osoby z najbliższego otoczenia osób z niepełnosprawnością: rodziny, opiekunów, osoby, które chcą zostać opiekunem, do uczestnictwa w warsztatach(prawnych, psychologicznych), w zwiększaniu wiedzy o niepełnosprawności oraz jak wspierać w aktywizacji zawodowej i społecznej ON.-Informacje w biurze TKKF lub bezpośrednio u Pani Anny Dobkowskiej - specjalista ds. rekrutacji i obsługi BO tel. : 058 660 28 38, 505 606 776.

  Zobacz też:
 • Jak dobrać odpowiedni i wygodny zestaw biegowy?
 • Rower i bieganie to za mało? Frisbee i Pétanque. Zobacz jak aktywnie spędzić wolny czas
 • 2014-04-03 Zadbaj, aby wiosnę wykorzystać w profilaktyce chorób układu krążenia
  bo są one najczęstszą przyczyną śmierci w naszym kraju – niemal co drugi Polak umiera z ich powodu. Przyczyn jest b.wiele i niestety nie wszystkim można zapobiegać. Naturalne jest, że problemy z sercem częściej występują wraz z wiekiem zwłaszcza u mężczyzn. Jednak pozostałe tzw. „czynniki ryzyka” są zależne wyłącznie od nas samych, a dokładniej od naszego stylu życia. Dbając o odpowiednią dietę, zapewniając naszemu ciału odpowiednią aktywność ruchową, czy rzucając palenie zdecydowanie ograniczymy szansę rozwoju schorzeń układu krążenia. Świadomi tego, chcielibyśmy Państwa zaprosić na nasze specjalistyczne zajęcia w profilaktyce chorób serca i ukł.krążenia, tak, aby wizyty u kardiologa były związane tylko i wyłącznie z rutynowymi badaniami kontrolnymi i współpracy z TKKF!

  Zobacz też:
 • Seks w profilaktyce zawału
 • Gdy się ruszasz, chronisz mózg przed starzeniem
 • 2014-03-29 Wiosenna aktywność fizyczna w miejscu do tego przeznaczonym,na świeżym
  powietrzu, zwłaszcza bo mamy prawdziwą wiosnę, a wraz z nią większe nasłonecznienie, ocieplenie oraz wydłużenie długości dnia, co powoduje u wszystkich z nas pewne fizyczne ożywienie.
  Nie masz pomysłu ? Nic się nie martw, my mamy ich wiele i chętnie się nimi podzielimy. Bo z początkiem wiosny, pojawiają się nowe możliwości na uprawianie sportu i rekreacji samemu lub w większym gronie. A więc na co jeszcze czekasz? Zapraszamy do TKKF-u

  Zobacz też:
 • Nowotwory zależą od diety i aktywności ruchowej a nie od genów?
 • Co zrobić, gdy już nie da rady biec dalej?
 • 2014-03-11 Kolej na zajęcia ruchowe -Aktywuj się w PARKU
  Nowość w "Aktywuj się!". Do bogatej oferty bezpłatnych zajęć dołącza kolejna propozycja - nordic walking(NW). Kierujemy ją do 50+ i starszych, którzy dostrzegają korzyści prozdrowotne płynące z marszów z kijkami oraz do tych, którzy chcą poprawić swoją kondycję.Zajęcia bedą odbywały się w każdy wtorek o godz.18;oo w Parku Reagana - wejscie D (od ul. Dąbrowszczaków). Poprowadzi je instruktor NW, Leszek Walczak. Nie prowadzimy zapisów, wystarczy przyjść i po prostu ćwiczyć razem z nami.
  Zapraszamy!

  Zobacz też:
 • Bieganie porządkuje i naprawia życie
 • Dożyć późnej starości w dobrym zdrowiu? Ta dieta daje nadzieję
 • 2014-03-08 Zapraszamy na K O N C E R T z okazji Dnia Kobiet
  W sobote 8 marca br. o godz. 16;30 w Klubie Osiedlowym "Szafir" przy ul.Kombatantów 4 (centralne wejście - nie to, które prowadzi do sali treningowej TKKF)

  Zobacz też:
 • Dzień Kobiet na sportowo, kulturalnie i zdrowo
 • Jak zredukować rozstępy?
 • 2014-03-03 Najwięcej przypadków wad postawy zaczyna uwidaczniać się już ok.5 r.ż.
  W zakresie narządu ruchu częstą dolegliwością u dorosłych są tzw. bóle krzyża, a u dzieci i młodzieży – wady postawy i płaskostopie,.. . Odpowiednio dobrany ruch, pod względem charakteru, miejsca i siły oddziaływania stał się więc obecnie jednym z głównych czynników wyrównawczych bądź korekcyjnych. Prowadzenie specjalistycznych zajęć wymaga wysokiej klasy fachowców, do tego wieloletnich doświadczeń, które sprzyjają kompensacyjnemu oddziaływaniu ruchem na postawę w każdym wieku. Ważne są także warunki lokalowo – organizacyjne do prowadzenia zajęć, pomoce, sprzęt, przybory i całe otoczenie. TKKF od początku był w tym zakresie wiodącym, co świadczy wielkość przeprowadzonych konferencji, seminariów, itd. Zapraszamy na nasze stałe zajęcia i warsztaty.

  Zobacz też:
 • Wady postawy – co warto o nich wiedzieć?
 • Czy umiesz zadbać o kręgosłup?
 • 2014-02-25 Refleksje po głosowaniach na pierwszy budżet obywatelski
  TKKF jako jedna ze starszych organizacji pozarządowych tzw. obywatelskich, inaczej widzi 'Społeczeństwo i potrzeby obywatelskie'. Jeśli celem było zachęcenie młodych ludzi do aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym, publicznym miasta, to w jakimś sensie spełniono oczekiwania.
  Ognisko "Rozstaje" zgłosiło dwa wnioski. Przeszły one wstępne opinie pozytywnie, niestety w głosowaniu uzyskały 1209 głosów, co nie zakwalifikowało ich do realizacji.
  Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i spełnienie obywatelskiej i społecznej powinności, mamy nadzieję że w przyszłości nasze uaktywnienie przyniesie wymierne korzyści dla naszego stowarzyszenia i społeczności.

  Zobacz też:
 • Budżet obywatelski: co zrobić, by było mniej przegranych
 • 2014-02-04 Zapraszamy do głosowania na te projekty - o nr. V / 8 i V/25.
  W głosowaniu może wziąć udział każdy zameldowany na pobyt stały, czasowy lub wpisany do gdańskiego rejestru wyborców w Gdańsku od 10 do 23 lutego. Można oddać od jednego do pięciu głosów, na od jednego do pięciu projektów. Przy głosowaniu trzeba podać imię, nazwisko i numer PESEL.Głosować można będzie przez internet na stronie www.gdansk.pl lub w jednym z 11 punktów konsultacyjnych. Sciąga na jakie projekty obywatelskie prosimy głosować w >Menu >Artykuły

  Zobacz też:
 • 10 lutego rusza głosowanie na projekty w Budżecie Obywatelskim
 • Ponad 300 pomysłów na wydanie 9 mln zł
 • 2014-01-24 Aktywność fizyczna zimą, podstawą dobrego zdrowia przez cały rok
  >Informujemy naszych Seniorów, że wstępnie zostaliśmy zakwalifikowani z tytułu "Wniosku Budżetu Obywatelskiego nr V/16 i V/15"(Zał. do RKS uzupełniający proj. pilotażowy) do sporządzenia dokumentacji infrastruktury dla seniorów na Rozstajach w zakresie sportu dla wszystkich, kultury, aktywizacji prozdrowotnej i proekologicznej (cz. I), które mieścić się będzie przy ul Kombatantów na gdańskiej Zaspie.
  Wszelkie uwagi, pomysły i propozycje oraz spostrzeżenia bardzo prosimy pilnie zgłaszać do naszego Ośrodka.
  W ramach realizacji zadania chcemy, aby nasze Centrum Aktywności Seniora było na miarę Gdańska i wykonane wg wzorcowej dokumentacji projektowej, z kompleksowym innowacyjnym zagospodarowaniem wewnątrz i terenów wokół nich (nawierzchnie, ławki, tablice informacyjne), aby nie tylko były tam urządzenia outdoor-fitness oraz inne elementy małej architektury. Lecz nowe miejsce nie tylko dla rekreacji ruchowej seniorów.
  Zebranie liderów pilotażowego GPO - Rady Przyjaciół Ogniska TKKF"Rozstaje" w dniu 30.01.bm. o godz. 17;oo na ul.Kombatantów 5 G/1.
  >Czytaj także w Artykułach"Czy gdańska Zaspa to miejsce dla starszych ludzi?"

  Zobacz też:
 • Serwis internetowy dedykowany gdyńskim seniorom.
 • 2014-01-16 Zdrowy Styl Życia Seniora - to można robić w wolnym czasie?
  A, że wolnego czasu w wieku senioralnym jest więcej dlatego należy właściwie zadbać - przede wszystkim o sprawność fizyczną, ale też o intelektualną, czyli ćwiczenie umysłu, także o społeczną, a w tym zwalczyć izolację poprzez proste formy integracyjno - ruchowe, by aktywność wiązała się z relaksem, zabawą i przyjemnością.
  Zapraszamy do naszych stałych zajęć, ale także do inicjatywy "Czy gdańska Zaspa to miejsce dla starszych ludzi?" - materiały na; > MENU > Artykuły

  Zobacz też:
 • Ruszyły otwarte treningi nordic walking
 • Najlepszy sport dla seniora
 • 2014-01-06 Wieczorki integracyjne-klubowe i zajęcia gimnastyczne od NOWEGO ROKU
  Zajęcia specjalistycznej gimnastyki i spotkania integracyjne przy muzyce dla 50+ i seniorów w TKKF
  - zgodnie z zatwierdzonym programem Ośrodka Terapii Ruchowej III Wieku w gdańskim Ognisku"Rozstaje" - tylko w pełnych, co najmniej 8-śmio osobowych grupach.

  Na miejscu udzielamy porad, od czego zacząć, do kogo się zwrócić, co robić, jak ćwiczyć, jak się odżywiać,...?. Czasami borykamy się z poważnymi problemami zdrowotnymi, a źle dobierając aktywności możemy ocierać się o duże kłopoty lub niepełnosprawność.
  Zapraszamy do specjalistycznych zajęć w TKKF"Rozstaje" na gdańskiej Zaspie.

  Zobacz też:
 • Dołącz do Spartanek z bogatą historią i tradycją, wciąż zyskuje nowe członkinie
 • Urządzenia, które pomogą seniorom.
 • 2013-12-12 Sport i rekreacja 50+ i dla seniorów potrzebny zawsze
  i trzeba o niej pamiętać, a także wykształcić nawyk systematycznej aktywności ruchowej. Sport poprawia jakość życia, powoduje pozytywne myślenie. Aktywna rekreacja ruchowa to samo zdrowie. Przestrzeń miejska powinna sprzyjać dla sportu i rekreacji. Bezpośrednim zapleczem sportu wyczynowego jest sport szkolny, a więc także szkolne obiekty sportowe. Czas na specjalistyczny obiekt sportowo-rekreacyjno-integracyjny dla starszych > więcej w nasze > Artykuły "Projekt Obywatelski Seniorów, gdańskiej Zaspy bez barier"

  Zobacz też:
 • Animatorzy nagrodzeni za projekt zajęć na orliku
 • 2013-12-01 Ludzie starsi muszą znaleźć czas na aktywne uczestnictwo w życiu
  Wokół siebie obserwujemy przede wszystkim życzliwe postawy wobec starszych osób, ale jako starsi musimy więcej aktywności sami przejawiać. Czy gotowi jesteśmy codziennie się gimnastykować, aby zmierzyć się z wyzwaniem XXI w., bo starzenie się społeczeństwa nie musi oznaczać wykluczenie go?

  Zobacz też:
 • Żyjemy coraz dłużej
 • Teleopieka wspiera sopockich seniorów
 • 2013-11-11 Bieg Niepodległości - Gdynia 2013-11-11 - Dystans: 10 km
  Wśród kilku tysięcy osób Biegu Niepodległości w Gdyni nasz szef Ośrodka Joggingu przy TKKF"Rozstaje" kol. Stanisław Niwiński, ukończył zawody na doskonałym miejscu jako najstarszy zawodnik.

  Zobacz też:
 • W Gdyni trwa akcja Movember
 • Bieg skuteczniejszy od seksu
 • 2013-10-31 Fizyczna aktywność zdecydowanie pomaga w dobrostanie naszego życia
  Aktywność fizyczna a rozwój i zdrowie człowieka. Korelacja aktywności fizycznej ze zdrowiem jest powszechnie znana, ale nie wykorzystuje się tego w całości, dlatego tak ważnym jest zdrowy styl życia. Zapraszamy na nasze zajęcia.

  Zobacz też:
 • Chorujemy na własne życzenie? Jak się chronić?
 • 6 sposobów na to, by spalić więcej kalorii
 • 2013-10-20 Aktywny Trójmiejski Dzień Seniora
  Na szczęście osoby starsze także uczestnicząć w naszych programach są coraz bardziej aktywne, dzięki czemu są sprawniesi, zdrowsi, a metryka już nie idzie w parze z kondycją. Potwierdził to marsz z testami dla seniorów, pogadanki, bezpłatne badania i występy, które złożyły się na program Targach Senioralnych w Sopocie, zorganizowano je z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Starszych i naszego Miesiąca dla Zdrowia.

  Zobacz też:
 • Czy dobrze opiekujemy się starszymi ludźmi?
 • Weekend dla Zdrowia. Narodowy Dzień Sportu'13 w Trójmieście
 • 2013-10-17 Konferencja dla osób 50+ oraz testy sprawności
  Jak już informowaliśmy dziś w Sopocie w Urzędzie Miasta ul. Kościuszki 25/27 (sala konferencyjna nr 36), od godz.10:oo odbędzie się Konferencja dot. ludzi III Wieku, w tym; testy, informacje i konsultacje, dystrybucja materiałów akcji Miesiąca dla Zdrowia, itd.
  Zapraszamy.

  Zobacz też:
 • Jak oswoić starość, czyli sopockie targi seniora
 • Przedstawiciele w Kompleksie Konferencyjnym
 • 2013-10-12 Odpowiednia aktywność i zdrowy styl życia naszą receptą na starość
  „Babie Lato” i Miesiąc dla Zdrowia realizujemy m.in. w pracy z seniorami w spotkaniach i warsztatach treningowych, instrukcjach prozdrowotnych, edukacji profilaktyki 50+ , itd.. Najprostszą formą aktywności ruchowej jest bieganie, które pomaga zachować sprawne ciało i umysł oraz znacznie opóźnić procesy starzenia. Bieganie to sport, dzięki któremu poprawia się nasza kondycja fizyczna i psychiczna, a uwalniające się endorfiny sprawiają, że optymistycznie patrzymy na otaczającą nas rzeczywistość. Oczywiście dotyczy to i tych starszych, i młodych bez szkody dla organizmu. W każdym wieku można zacząć regularne treningi w zasadzie z dnia na dzień.

  Zwłaszcza "senior", który przez lata nie był zbyt aktywny fizycznie, musi się zbadać medycznie i dostosować zajęcia ruchowe do swojego stanu zdrowia.
  Zapraszamy do naszego Ośrodka TKKF na bezpłatne porady i zajęcia z okazji Miesiąca dla Zdrowia.

  Zobacz też:
 • Jak biegać, żeby to wyszło na zdrowie? Krótkie dystanse są zdradliwe.
 • Biegać czy nie biegać?
 • 2013-10-10 Październikowy Miesiąc dla Zdrowia dostępny dla osób III Wieku
  W tym jesiennym m-cu siłownie (fitness 50+), sale gimnastyczne, baseny, boiska, gabinety lekarskie i inne zajęcia (zgodne z harmonogramem) otwierają się szeroko dla wszystkich chętnych, szczególnie Seniorów. I Ty więc możesz korzystać z obiektów sportowych i zadbać o swoje zdrowie pod opieką instruktora całkowicie za darmo. Wszystko dzięki kampanii TKKF "Miesiąc dla Zdrowia". Zapaszmy do rejestracji.

  Zobacz też:
 • Konferencja dla osób 50+. Udział w spotkaniu jest bezpłatny.
 • Gdyńskie Poruszenie i II urodziny parkrun Gdynia
 • 2013-09-25 Gdańskie Dni Seniora rozpoczynają Miesiąc dla Zdrowia
  Zapraszamy do udziału w "Gdańskich Dniach Seniora", które odbędą się 5-6 października 2013 r. w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Osób Starszych przypadającego 1 października, od którego też rozpoczynamy Kampanie Prozdrowotną - Pomorski Miesiąc dla Zdrowia.

  Zobacz też:
 • Zadbaj o swoje serce w Gdyni
 • Jak dbać o serce: pięć prostych zasad
 • 2013-09-01 Trwają zapisy na zajęcia ruchowe 50+, aktywnego Seniora, ...
  To wszystko będzie można poznać i poćwiczyć podczas tegorocznej edycji zajęć usprawniająco-ruchowych. W tym; - Aktywizacja w każdym wieku, Pomorski Miesiąc dla Zdrowia, rowerowe weekendy, fitness 50+,....
  Zapraszamy

  Zobacz też:
 • Gdański parkrun najlepszy w Polsce
 • 2013-08-07 Wykorzystujmy nasze lato w ćwiczeniach i aktywności 50+
  Bo jak sprawdzono, osoby ćwiczące na zewnątrz (w terenie) są o wiele bardziej zmotywowane i wytrwałe w treningach niż ci, którzy ćwiczą w zamkniętych pomieszczeniach. Do tego ogromny na nasz organizm ma wpływ przyroda. Zapraszamy do naszych tekakaefowskich zajęć w plenerze i na rowerze.

  Zobacz też:
 • Joga na co dzień jako profilaktyka nowotworowa
 • Trenuj z Reebokiem w Gdyni i zostań bohaterem fitnessu
 • 2013-07-10 Ośrodek Terapii IIIWieku przy TKKF nie przerwał zajęć w czasie wakacji
  Gdańskie ognisko na "Rozstajach" Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej nie ustaje w środkach służących poprawie kondycji lokalnej społeczności. Ośrodek TKKF od lat organizuje zajęcia stałe, badania i testy(sprawnościowo-wydolnościowe) oraz serię imprez sportowo – rekreacyjnych zarówno dla najmłodszych, jak i dla tych nieco starszych. Chcemy swoją ofertę także skierować do osób 50+. Głównie zapraszamy na rajdy, porady i warsztaty rowerowe, NW oraz do osiedlowej „siłowni pod chmurką” pt.„Letnia aktywność ruchowa – jak korzystać z parkowej i osiedlowej ścieżki zdrowia", powstałych wysiłkiem S.M. "Rozstaje" przy współpracy Ogniska TKKF "Rozstaje" - w osiedlowych mini parkach sportowych – siłowni
  Warsztaty są naszym wspólnym elementem w ramach Programu TKKF, proponujemy również nordic walking wycieczki rowerowe, i intensywne spacery, biegi po zdrowie, pływanie, tenis stołowy, spotkania z specjalistami medycyny (GUM Zdrowie Publiczne - z którymi podpisaliśmy porozumienie).

  Zobacz też:
 • Tai-chi i gimnastyka kręgosłupa w lipcu
 • List. Uwaga na naciągaczy.
 • 2013-06-25 Przedwakacyjny TEST - osób starszych, wg promocji Ruch w Leczeniu
  Dla tych co mają bardzo niską mobilność a starają się to zmienić. Bo im bardziej sprawni wchodzimy w okres starości, tym większe mamy szanse na aktywność również w tym okresie życia. W każdym wieku możemy zmieniać nasze zachowanie na bardziej korzystne - prozdrowotne, uwzględniając korzyści płynące odpowiedniej diety, zachowania, ze sportu dla wszystkich, rekreacji ruchowej, turystyki aktywnej NW, rowery,.. .
  Od jutra godz. 7:3o rozpoczynamy darmowe testy sprawnościowo - wydolnościowe, porady przedwakacyjne wraz z Wydz. Nauk o Zdrowiu GUM.
  - Zapraszamy.

  Zobacz też:
 • Plac Zabaw Ogniska TKKF „JAGUAR”
 • 2013-06-14 Ognisko - Rozstaje, zaprasza na Walne Zebranie podsumowujące 2012 rok
  W dn.29.06.br.(sobota).Zapraszamy na Walne Zebranie Sprawozdawcze Ogniska i uzupełniające wybory, o godz.10;oo w w sali Klubowej Ogniska przy ul.Kombatantów 4 na gdańskiej Zaspie, gdzie odbędzie się WZSO TKKF"Rozstaje". Materiały ważne dla Członka z opłaconą składką > w MENU>"Artykuły". Zapraszamy

  Zobacz też:
 • Seniorzy poza siecią
 • 2013-06-11 Zapraszamy do zajęć zindywidualizowanych pod okiem trenera personalneg
  Trening personalny dla osób starszych jest najskuteczniejszą i najszybszą drogą do wyznaczonych celów. Przeznaczony jest dla każdego, niezależnie od wieku, płci, indywidualnych możliwości i potrzeb treningowych. Zawsze dopasowany do Twoich oczekiwań. Są to ćwiczenia„szyte na miarę”, które szybciej i skuteczniej pozwolą osiągnąć efekty – obojętnie, czy chcesz osiągnąć i wymodelować wymarzoną sylwetkę, poprawić kondycję, wyniki sportowe czy też interesuje Cię profilaktyka zdrowotna, a nawet zabezpieczenie przed starością i zniedołężnieniem.

  Nasze zajęcia to nie tylko praca nad sobą i konkretna nauka świadomości ciała, ale również radość, zabawa, satysfakcja z podejmowanej aktywności fizycznej, ogromny zastrzyk energii życiowej i redukcja codziennego stresu. Trening personalny to prawdziwa inwestycja w siebie!
  Więcej w naszym artykule "Trening indywidualny-osobisty", Zapraszamy

  Zobacz też:
 • Wejherowianie zwycięzcami Wojewódzkiego Turnieju Piłki Nożnej
 • 2013-05-31 W sobotę Festyn z okazji Dnia Dziecka na Sportowo -1 czerwca br.
  M.in. w ramach XIX Sportowego Turnieju Miast i Gmin'13, w ramach Europejskiego Tygodnia Sportu dla Wszystkich i TKKF, na placu k.LOTNI ul.Żwirki Wigury 12 w Gdańsku-Zaspie. W programie; gry i zabawy,porady zdrowotne, konkursy z nagrodami i wiele innych atrakcji. Trening funkcjonalny, Zumba, Qigong -Lecący żuraw, Trening pokazowy p.nożnej sekcji dziecięcej itd.
  Serdecznie zapraszamy od godz. 09:3o do 15:oo

  Zobacz też:
 • Dzień Dziecka - atrakcje w całym Trójmieście
 • 2013-05-24 W czasie Dznia Matki i Dziecka zapraszamy na nasz FESTYN na Zaspie
  Zbliża się Dzień Matki i Dzień Dziecka podczas tych imprezy będzie można zapoznać się z ofertą naszego TKKF-u"Rozstaje", która działa z seniorami i na rzecz seniorów zarówno w obszarze aktywizacji ruchowej(treningi szyte na miarę dla każdego), jak i innych formach prozdrowotnych oraz edukacji i promocji zdrowia, wspierania samotnych osób starszych, upowszechnianiu wolontariatu 50+.
  W czasie festynów będą propagowane gry i konkursy z nagrodami prowadzone przez animatorów, stanowiska z możliwością nieodpłatnych badań oraz konsultacji specjalistów,

  Zobacz też:
 • Zdrowi i Aktywni wyruszyli w plener
 • Pieszo dookoła Polski: Po wylewie życie się nie kończy
 • 2013-05-07 Maj miesiącem dla Zdrowia, czas wolny - czasem dla sportu
  Poprzez "niewydolny"system NFZ, coraz częściej martwimy się i mówimy dziś o zdrowym, higienicznym trybie życia, o umiejętności znalezienia złotego środka między czasem pracy a aktywnym odpoczynkiem. Równocześnie coraz rzadziej z uwagi na nasze zaganianie wdrażamy go w życie. Mając świadomość tej niespójności między składanymi przez nas chęciami i deklaracjami a codzienną praktyką, pogłębiamy także stany depresyjne i wahania się nastrojów. A przecież MAJ to najpiękniejszy miesiąc w roku i do tego można go w sposób beznakładowy wykorzystać w promocji zrównoważonego zdrowego trybu życia. Jeśli nie wiesz jak to zrobić zapraszamy do naszego TKKF-u.

  Zobacz też:
 • Z dr Pawłem Kubickim o starości oraz o jej jasnych i ciemnych stronach
 • Jak biegać z sensem? Wskazówki dla początkujących
 • 2013-04-27 Zbliżająca się MAJÓWKA - ważna jest AKTYWNOŚĆ RUCHOWA na powietrzu!
  - bo m.in. o spr., które ciągle propagujemy i podnosimy, także poprawia humor, dotlenia organizm, pomaga nam utrzymać wagę, zwiększa odporność do produkcji białych ciałek krwi i zwiększa zdolność fagocytów do "pożerania" chorobotwórczych drobnoustrojów, które wtargnęły do organizmu. Jeżeli wysiłek jest powtarzany systematycznie, wzrasta odporność na zakażenia.

  Zapraszamy do naszych Rajdów Rowerowych i Pieszych.

  Zobacz też:
 • Chcesz schudnąć? Zrób trening na rowerze
 • Nadchodzi majówka, czyli koniec z lenistwem, czas na ćwiczenia
 • 2013-04-13 Recepta na starsze lata:dużo mniej leków,a więcej aktywności i ruchu
  zwłaszcza wiosną, co może przynieść zadziwiające pozytywne efekty terapeutyczne już nie wspominając o profilaktyce. Aktywność fizyczną należy rozpoczynać już o poranku najlepiej na świeżym powietrzu, które z TKKF-u seniorzy sami sobie organizują w ramach terapii zajęć grupowych. Zaczynamy od powolnej rozgrzewki, następnie dokładne majestatyczne ruchy wykonywane w lesie lub parkowej ciszy z dala od gwaru. Ćwiczenia pod dyktando instruktora lub na coraz to popularniejszych urządzeniach treningowych w miejscach przypominających "siłownie pod chmurką". Wszystko to dla szczuplejszej sylwetki, lepszej sprawności, poprawy zdrowia i utrzymania kondycji fizycznej. Ważna jest także dieta, poprawność wykonywania ćwiczeń i systematyczność oraz odpowiednie tempo ćwiczącego - to wszystko sprawia, że taki wysiłek to rewelacyjna metoda treningowa dla ciała i umysłu. Dla umysłu dlatego, że ok. 90% chorób wszelkiego rodzaju jest pochodzenia psychicznego.

  Aktywność ruchowa spowoduje, że w konsultacji z lekarzem sukcesywnie możemy zmniejszać leki.

  - Jeśli następuje dopisanie kolejnego leku, powstaje efekt kuli śniegowej, który może zakończyć się ciężkimi powikłaniami, bowiem następuje kaskada leczenia leku lekiem..

  Zobacz też:
 • Seniorzy przepłacają za leki. Jest sposób, by rachunek w aptece był niższy?
 • Gdyńskie Poruszenie: treningi i zajęcia rekreacyjne
 • 2013-03-19 Wiosenne aktywności aerobowe w parkowym terenie z TKKF
  - Bieganie, intensywne marsze, jazda na rowerze nie jest już chwilową modą, a nasilającą się prozdrowotną tendencją. Aktywność fizyczna, zwłaszcza formy aerobowe systematycznie uprawiane w wiosennym okresie w parkowym nadmorskim terenie ma zbawienny wpływ na układ krążenia, ale i inne.

  Zobacz też:
 • Nadciśnienie może zabić. Sprawdź, jak się go ustrzec
 • Bieganie nie jest już chwilową modą, bo ruch przedłuża życie
 • 2013-03-12 Zbliżająca się wiosna, a wraz z nią większe nasłonecznienie i chęci na
  dłuższe aktywne wyprawy. Poprawiamy przez to swój wygląd, redukujemy nieco swoją wagę. Wiosną potrzebujemy pewnej zmiany, która by dotychczasowy styl życia odmieniła. Do osiągnięcia takich celów wysiłek fizyczny idealnie się nadaje, bo oprócz realnych fizycznych i psychicznych korzyści przynosi także ogrom towarzyskich ciekawych różnych formy i zawiązywania znajomości.
  Przed forsownymi ekspansjami zapraszamy najpierw do naszego Ośrodka celem nabrania prawidłowych czynności i właściwych ruchowo podstaw pod okiem doświadczonego instruktora i odpowiedniego sprzętu w tym i pomiarowego.

  Zobacz też:
 • Odzyskaj kondycję, nie czekaj na wiosnę
 • Czy możemy zarządzać starością?
 • 2013-03-07 Pierwsze wiosenne słońce czas na aktywny spacer i rower
  Już w piątek podróżnicy, żeglarze i alpiniści po raz piętnasty przybędą do Gdyni, by podzielić się z publicznością arcyciekawymi opowieściami z wypraw w różne zakątki świata.

  Jaki rower kupić? Ile pieniędzy przeznaczyć na zakup? Gdzie kupować? Jaki rozmiar roweru wybrać? Na te i inne pytania odpowiada nasz poradnik o kupowaniu rowerów.

  Zobacz też:
 • Jaki rower wybrać - megaporadnik Polski na Rowery
 • 15. Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów KOLOSY
 • 2013-02-11 Dlaczego tak mało mężczyzn uczestniczy w zajęciach UTW?
  400 uniwersytetów trzeciego wieku przyciągnęło w kraju do siebie ponad 100 tys. osób starszych, głównie kobiet. Czyżby dominacji jednego modelu aktywizowania osób starszych poprzez wysłuchiwaniu wykładów wystarcza? Ciekawe czy rządowy Program na rzecz Aktywizacji Społecznej Osób Starszych, też będzie stanowił wsparcie dla działań podejmowanych przez UTW, a marginalizował Ośrodki Terapii Ruchowej III Wieku, który to my prowadzimy. I nie chodzi nam o duże wydatki np. tyle co na orliki czy świetliki, by zaangażować ludzi. W TKKF ludzie starsi sami się aktywizują psycho-fizycznie pod kierunkiem instruktora fachowca, a przez to są sprawniejsi, zdrowsi mogąc podejmować się nowych zadań.

  Zobacz też:
 • Czy na „saharze” na gdańskiej Zaspie powstanie boisko sportowe
 • Z miłości przejechał rowerem 5730 km
 • 2013-02-03 Promocja zdrowia i profilaktyka zwłaszcza w zimie, pozwala
  uodpornić organizm do walki z problemami zdrowotnymi. Niezwykle ważne i niesłychanie trudne zadanie skuteczniejszego wykorzystania środków jakimi kultura fizyczna dysponuje dla wspomagania zdrowia to systematyczność, progresja, i odpowiedni trening. W tej dziedzinie jako społeczeństwo mamy daleko idące zaniechania.

  Uczestnicząc w naszych zajęciach także wzrasta Wasza wiedza na temat zagrożeń zdrowia i remedialnych skutków systematycznej aktywności fizycznej, a z drugiej narasta nasza bezradność (a może brak wyobraźni, stosownej wiedzy i umiejętności myślenia) przy wykorzystaniu tej wiedzy w praktyce.

  Zobacz też:
 • Gdańsk finansuje badania profilaktyczne.
 • Dziesięć minut dziennie. Codziennie
 • 2013-01-17 Śnieg trzyma się dobrze więc zapraszamy do zimowej rekreacji ruchowej
  Wszyscy przyzwyczailiśmy się kojarzyć zimowy wypoczynek narciarski z Tatrami ew. Beskidami. Na miejscu mamy porównywalne trasy biegowe i co prawda mniejsze warunki na stokach, ale już na Szwajcarii Kaszubskiej zapewniają swym gościom liczne trasy narciarskie – przygotowane zarówno dla wielbicieli jednej, jak i dwóch desek, a także dla zwolenników nart biegowych.

  Zobacz też:
 • Narty biegowe: gdzie, z kim i na czym?
 • Nie ma miejsca dla starych ludzi
 • 2013-01-03 Zajęcia specjalistycznej gimnastyki dla seniorów w TKKF
  - zgodnie z NWZCz_Ogniska tylko w pełnych, co najmniej 8-śmio osobowych grupach. Większość starszych osób nie ćwiczy. Bo nie wiedzą, od czego zacząć, do kogo się zwrócić, co robić. Czasami borykają się z poważnymi problemami zdrowotnymi, a nawet źle dobierając aktywności ocierają się o niepełnosprawność.
  Zapraszamy do specjalistycznych zajęć w TKKF"Rozstaje" na gdańskiej Zaspie.

  Zobacz też:
 • Gdynia – miasto ludzi długowiecznych
 • Kolejne bezpłatne zajęcia - fitness dla seniorów
 • 2012-12-27 Przypominamy o Nadzwyczajnym Walnym Zebraniu Członków Ogniska TKKF
  "Rozstaje" w Gdańsku - jutro tj. (piątek) o godz. 16.30 dnia 28, grudnia br. w Klubie Szafir przy ul.Kombatantów 4 na gdańskiej Zaspie Przed podejmowaniem decyzji o kandydowaniu do zarządu w naszym stowarzyszeniu zapoznaj się z artykułami, odpowiedzialnością, itd.
  Zapraszamy.

  Zobacz też:
 • Genetyka długiego życia
 • Pierwszy w Trójmieście sklepik charytatywny powstaje w Gdyni
 • 2012-12-10 Przed świętowaniem musimy przyjrzeć się naszemu odżywianiu
  Wraz z nadejściem zimniejszych dni oraz zbliżających się Świąt coraz częściej zastanawiamy się nad tym czy nasze zdrowie i sylwetka spełnia wymogi i oczekiwania? Przede wszystkim nie chodzi tutaj absolutnie o zastosowanie jakiejś drastycznej diety, która pozbawi nas energii życiowej i przyjemności z jedzenia. Chodzi o zastosowanie zasad zdrowego i optymalnego żywienia adekwatnego do kolejnego czynnika wpływającego korzystnie na zdrowie i nie zapominaniu o systematycznej aktywności ruchowej. A jeśli mamy wątpliwości > Zapraszamy do Klubu TKKF.

  Zobacz też:
 • Dobra dieta przedłuża życie
 • Google wytropi raka
 • 2012-12-08 Walne Zebranie Sprawozdawcze Ogniska i uzupełniające wybory
  W dniu 28-go grudnia br. o godz.16;3o w Klubie Szafir przy ul.Kombatantów 4 na gdańskiej Zaspie, odbędzie się WZCzO TKKF"Rozstaje". Materiały do pobrania w Sekretariacie - ważne dla Członka z opłaconą składką > w MENU>"Artykuły". Zapraszamy

  Zobacz też:
 • JAK ZARZĄD SPÓŁDZIELNI „ROZSTAJE” SIĘ Z CZŁONKAMI
 • 2012-11-27 Euro. Rok Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej'
  - i co po nim? Obecnie osoby w wieku powyżej 65 lat stanowią 13,5% polskiego społeczeństwa, a według prognoz GUS do 2030 r. liczba ta ulegnie podwojeniu.Najwyższy czas, aby samorząd był bardziej przyjazny edukacji i aktywności osób starszych oraz integracji międzypokoleniowej.Czy tworzenie i upowszechnianie nowych ofert specjalistycznych usług i produktów dla osób starszych, jest szansą na rozwój srebrnej gospodarki? Czy Uniwersytety Trzeciego Wieku, TKKF i inne organizacje seniorskie, podejmując innowacyjne przedsięwzięcia w zakresie aktywizacji, edukacji, i integracji osób starszych są w stanie zapewnić odpowiednie standardy bez pomocy instytucji publicznej i partnerów gospodarczych? Z doświadczenia wiemy, że NIE! - Potrzebujemy dobrej polityki społecznej wobec starości i polityki odnoszącej się do osób starych.
  Zapraszamy do współpracy.

  Zobacz też:
 • Główna nagroda w konkursie Senatu RP-Samorząd przyjazny SENIOROM
 • Wieczorny spacer po pracy wzdłuż pasa nadmorskiego Sopotu i Gdyni
 • 2012-11-21 Wycieczka aktywizująca po malarstwie monumentalnym na gdańskiej Zaspie
  Obecnie wśród bloków na Zaspie można podziwiać ok 40 murali. Poza uznanymi artystami z Polski i świata murale tworzyli także uczniowie Gdańskiej Szkoły Muralu. Na tzw. szczytowych ścianach bloków mieszkalnych powstały obrazy, których tematem przewodnim były często pytania egzystencjalne. Wolontariusz przewodnik Pan Antoni, opowie m.in. o historii dzielnicy i zabierze na aktywny spacer szlakiem tutejszych murali. Zwiedzanie jest bezpłatne. Zapisywać można się w biurze TKKF przy ul.Kombatantów 4 lub telefonicznie. Zapraszamy szczególnie osoby starsze.

  Zobacz też:
 • Murale na Zaspie. Gdańsk
 • Wrzeszcz dla Seniorów
 • 2012-11-12 Tempo starzenia różni się znacznie u poszczególnych osób,zależy od nas
  Rolą TKKF jest m.in.wyposażać zarówno w wiedzę jak i nawyki aktywizacyjne m.in.ludzi starszych, w postawy z zakresu profilaktyki i promocji zdrowia zwłaszcza środkami kultury fizycznej oraz przeciwdziałać różnego rodzaju złych praktyk wobec podeszłego wieku.
  Brak aktywności psycho-ruchowej powodują zmiany związane z wiekiem i prowadzą do ograniczenia samodzielności, utraty zdrowia, sprawności, poczucia bezpieczeństwa. Zawęża się własny horyzont patrzenia na świat, zmniejsza się sprawność fizyczna i intelektualna, stary człowiek czuje się sfrustrowany i zagubiony.
  Nasz Ośrodek prowadzi specjalistyczne zajęcia kinezygerontoprofilaktyczne i zaprasza wszystkich zainteresowanych do współpracy.

  Zobacz też:
 • Bezpłatne studia dla seniorów. Trwa rekrutacja do Akademii Trzeciego Wieku
 • Dlaczego warto biegać zimą?
 • 2012-10-27 Prozdrowotnie zbilansowana dieta-podstawą prawidłowego żywienia seniów
  Od przyszłego poniedziałku 29 bm. przeprowadzimy nieodpłatne badania i na tej podstawie zostaną ustalenia prawidłowego bilansu żywieniowego. Przekazana zostanie niezbędna wiedza na temat norm dotyczących odpowiednich ilości składników odżywczych, zwłaszcza w przygotowaniu organizmu do zimy, jak również średniej dziennej ilości kalorii i innych. Jako Ośrodek TKKF zwrócimy szczególną uwagę na RUCH W TERAPII OTYŁOŚCI i prewencji rożnych chorób cywilizacyjnych.
  Po uczestnictwie w spotkaniu będziemy mieć pewność, że dostarczamy organizmowi odpowiednią ilość wszystkich składników, oprócz właściwego ruchu. Pozwoli nam to uniknąć różnego rodzaju niedoborów, jak również szkodliwych nadwyżek.

  Zobacz też:
 • Otyłość na ostrzu noża
 • Jesienny talerz zdrowia
 • 2012-10-17 3.SOPOCKIE TARGI SENIORA w dniach 20 i 21.10.br.
  Sobota i Niedziela w Hali 100-lecia Sopotu, ul.Goyki 7, a w nich; pokazy sprzętów, gimnastyka "na dobry początek", badania, masaż, kulinaria, tańce i wiele atrakcji. Propozycja na ciekawy aktywny weekend nie tylko dla seniorów ale i dla całej rodziny.

  Zobacz też:
 • Wszystko o TARGACH SENIORA
 • Usprawniają moc umysłu seniorów
 • 2012-09-30 Dzisiaj, niedziela - Światowy Dzień Serca
  Dzisiaj, 30 września 2012 r. "Zabierz serce na intensywny spacer". Bądź zawsze aktywny nie tylko fizycznie. Dbaj o serce nie tylko od święta - Światowego Dnia Serca.
  W ramach akcji w TKKF promowane będą; profilaktyka oraz aktywność psycho - fizyczna i zdrowe żywienie.
  — Chcemy zdopingować mieszkańców naszego województwa, miast i wsi do prowadzenia zdrowego stylu życia, a w szczególności do aktywności fizycznej, zdrowego odżywiania, kontroli wagi ciała, regularnego pomiaru ciśnienia krwi oraz rzucenia palenia i innych używek

  - Z okazji Międzynarodowego Dnia Ludzi Starszych (1 października), życzymy wielu długich, aktywnych i pogodnych lat, w zdrowiu i szczęściu. Wszystkim Seniorom życzymy by jesień życia okazała się dobrostanem( który prowadzi m.in.przez nasze zajęcia), otoczonym płynącym z serca życzliwością, serdecznością i bezinteresowną pomocą..
  Zapraszamy

  Zobacz też:
 • Światowy Dzień Serca
 • Dziadek w ciele Apolla
 • 2012-09-05 Zapisy do stałych zajęć prewencji przeciw starości i zniedołężnieniu
  Ognisko TKKF"Rozstaje w ramach Ośrodka Terapii Ruchowej III Wieku zaprasza osoby w średnim i starszym wieku do zapisywania się i uczestniczenia w stałych zajęciach psycho-ruchowych i integracyjnych.
  Więcej w MENU > Artykuły

  Zobacz też:
 • Aktywny emeryt żyje sześć lat dłużej
 • I Ogólnopolski Marsz Seniora w Rumi
 • 2012-08-23 W przyszłym tygodniu zapisujemy do fitness 50+ i gimnastyki starszych
  Coraz częściej osoby dojrzałe wykonujące ćwiczenia fizyczne grupowe i zindywidualizowane możemy spotkać na siłowni nie tylko w TKKF-ie. Musimy pamiętać, że im wcześniej zaczniemy stosować regularny trening tym lepiej, to do późnej starości będziemy cieszyć się dobrym zdrowiem, kondycją i sprawnościom.

  Z wiekiem odporność naszego organizmu maleje. Zaczynają dokuczać nam schorzenia i choroby. Jeżeli będziemy prowadzić siedzący tryb życia szybko dopadną nas nie tylko rożne schorzenia cywilizacyjne. Regularna gimnastyka zmniejszy ryzyko chorób serca (wieńcowej), cukrzycy, osteoporozie a zwłaszcza zachorowalności na raka i ch.psychicznych.

  Zobacz też:
 • W czwartki ćwiczymy Tai Chi Chuan, we wtorki Yoga, w środy NW, bieganie ...
 • KAWA ZDROWA DLA SENIORA
 • 2012-08-04 Siłownie pod chmurką zwłaszcza latem dla osób starszych
  Mamy lato, przerwy w ćwiczeniach klubowych, więc do wykorzystania przybywają nam "parkowe siłowni"w celu zmniejszenia już istniejących dolegliwości, czy też działań mających zapobiegać przyszłym problemom zdrowotnym. W każdym wieku ćwiczenia fizyczne przynoszą pozytywne rezultaty i nigdy nie jest zbyt późno, aby zacząć przygodę z aktywnością. Ten „Trzeci wiek”, kiedy oprócz problemów zdrowotnych współistnieją naturalne tendencje do zmian inwolucyjnych (pogarszania się sprawności funkcjonowania całego organizmu) wymaga szczególnego podejścia.
  Nie ma oczywiście konieczności wykonywania wszystkich ćwiczeń na przyrządach jednorazowo czy seriami. Wystarczy wybór kilku ćwiczeń. Jeżeli przy jakimkolwiek ćwiczeniu odczuwany jest ból, należy początkowo zmniejszyć zakres ruchu, ilość powtórzeń lub delikatnie zmienić pozycję. Jeżeli to nie pomaga należy zaniechać wykonywania tego ćwiczenia na jakiś czas. Ważne, żaby nie rezygnować a starać się jak najczęściej ćwiczyć.

  Zobacz też:
 • Siłownia pod chmurką stanie na gdyńskim bulwarze, są już w Gdańsku i Sopocie
 • Zagadka długiego życia
 • 2012-07-17 Nasi SENIORZY korzystają z dobrodziejstw nadmorskiego położenia
  Bo to co dla innych jest leczeniem klimatycznym z stosowanymi zabiegami medycznymi i rehabilitacyjnymi nasi uczestnicy zajęć, dostali do domu (jeśli chcą zrobić sobie wakacje) - testy, dzienniczki i zestawy destynacji np."Dojrzały smak przygody".
  Natomiast nad morze jeżdżą osoby chore na tarczycę, nadciśnienie i chorobę wieńcową czy alergicy. Poza tym pobyt nad morzem wpływa kojąco na układ nerwowy. Można wybierać także ciekawe zajęcia z "ogłoszenia".

  Zobacz też:
 • Seniorze ćwicz w domu
 • Hatha joga na Zaspie dla seniora
 • 2012-07-09 Wypoczywaj, ćwicząc aktywnie na świeżym powietrzu
  Proces kształtowania wszelkich przemian fizycznych, umysłowych, czy emocjonalnych rodzi się we wnętrzu naszego ciała. Tak więc wbrew panującym obawom i poglądom, regularny wysiłek siłowy jest jak dotąd jedyną z najlepszych metod treningu, korygującą kształt ciała. Oprócz tego służy również poprawie zdrowia, zwiększenia sprawności fizycznej i psychicznej - zapraszamy

  Zobacz też:
 • STK będzie promować turystykę za pomocą nowych technologii
 • Nie siedź na plaży, zagraj w boule
 • 2012-06-23 Po zajęciach a przed wakacjami przyjdź na test sprawności
  Nasze zajęcia w TKKF nie tylko zmniejszają wpływ procesu starzenia się na organizm oraz działają ograniczając niesprawność wynikającą także z procesów chorobowych.
  Aby przekonać się na własnej skórze wpływu aktywności psycho-fizycznej na proces starzenia się i analizy sprawności funkcjonalnej zdrowych i chorych starszych, zasad ich usprawniania oraz roli metod fizjoterapeutycznych w polepszaniu sprawności i kondycji proponujemy to sprawdzić.
  Zapraszamy więc do testów TKKF (już od godz. 7:3o w poniedziałek - najlepiej z przekazanym wcześniej wypełnionym "dzienniczkiem")

  Zobacz też:
 • Test TKKF dla osób dorosłych
 • Odporni na alzheimera
 • 2012-06-15 Dziś przypada Światowy Dzień Praw Osób Starszych
  Ognisko TKKF"Rozstaje" prowadzi program jw. lecz do dziś w br. nie otrzymało wsparcia z MSiT (i innych) na kontynuowanie przedsięwzięcia. - A nie musimy tu przekonywać, że osobom starszym potrzebna jest profilaktyka i specjalistyczne zajęcia, dobre traktowanie, pomoc aby otoczenie było przyjazne. Przykro nam, że nie będziemy mogli do końca spełnić głównych założeń jakim jest propagowanie aktywności psycho-ruchowej oraz wiedzy na temat dostępnych form pomocy w sytuacjach kryzysowych, a także bardziej przeciwdziałać w przypadku zwiększanego problemu w pozbawianiu godności i należytego szacunku np. ze względu na wiek i z nim związaną częstą niesprawność.

  Zobacz też:
 • „Seniorzy Seniorom”
 • Konkurs: Aktywni Babcia i Dziadek - mój pomysł na wolny czas na emeryturze
 • 2012-05-29 Przypominamy o Festynie z okazji Dnia Dziecka w dn.1 czerwca br.
  na placu "festynowym" ul.Leszczyńskich 3 w Gdańsku-Zaspie. W programie; podsumowanie i sprawdzenie wyników po kampanii Miesiąc dla Zdrowia, gry i zabawy, badania i porady dietetyczne, konkursy z nagrodami i wiele innych atrakcji.
  Serdecznie zapraszamy od godz. 16:3o do 19:oo

  Zobacz też:
 • Festyn z okazji Dnia Dziecka
 • Światowy Dzień bez Papierosa - zgłoś się do TKKF po plakaty i ulotki
 • 2012-05-21 U nas Miesiąc dla Zdrowia trwa w najlepsze > zapraszamy
  - m.in. jutro (22.bm. -wtorek) na darmowe ćwiczenia Fitness 50+ w plenerze (Park Nadmorski godz.8:30, "Sprawdź siebie samego” to 12-minutowa próba wysiłkowa, podczas której uczestnicy nieprzerwanie biegnąc starają się pokonać jak najdłuższy dystans- Test Coopera godz.18;oo Park Jana Pawła II.
  Zapisywania się do uczestnictwa w warsztatach prozdrowotnych; 1.Równowaga życiowa, 2.Zarządzanie sobą w czasie, 3.Radzenie sobie ze stresem, 4. Komunikacja międzyludzka, 5.Asertywność, 6.Racjonalne odżywianie w praktyce, 7.Poradnictwo zawodowe.
  Na porady i badania medyczne prosimy umawiać się telefonicznie.

  Zobacz też:
 • Już w niedzielę X Piknik Sportowy - Marsz Po Zdrowie
 • Test Coopera.Europejski Tydzień Sportu dla Wszystkich- XVIII STMiG 2012
 • 2012-05-05 Kampania Prozdrowotna -Miesiąc dla Zdrowia- 1 do31.V.2012 Zapraszamy
  KAMPANIA NA RZECZ AKTYWNOŚCI RUCHOWEJ I ZAPOBIEGANIE CHOROBOM. Promocja zdrowia jest procesem umożliwiającym ludziom zwiększenie kontroli nad własnym zdrowiem, utrzymanie jego dobrego poziomu, bądź jego poprawę. Celem tego procesu jest potęgowanie zdrowia i pomnażanie jego rezerw. Pojęcie zdrowia definiuje się nie tylko brakiem choroby. Jest to również zdolność człowieka do osiągnięcia pełni możliwości fizycznych, psychicznych i społecznych jak np. reagowanie na wyzwania środowiska. W działaniach promocyjnych wykorzystuje się pozytywną argumentację odwołującą się do zależności między dobrym stanem zdrowia, a wysoką jakością życia i osiąganiem sukcesu życiowego.
  W promocji zdrowia jedno z ważniejszych miejsc zajmuje systematyczna aktywność ruchowa. Wpływa ona na wskaźniki charakteryzujące tak rozumiany model zdrowia bezpośrednio i pośrednio. Wpływ ten jest korzystny dla organizmu i sprzyja uzyskiwaniu wartości potęgujących zdrowie.

  Zobacz też:
 • Rzucasz palenie? Jogging zwiększy twoje szanse o 50 proc.
 • V Pomorski Kongres Obywatelski w PG
 • 2012-04-26 Zmarł nasz wolontariusz Stanisław Podgórski
  Z ogromnym żalem zawiadamiamy, że odszedł nasz wspaniały wolontariusz TKKF"Rozstaje"- Stanisław Podgórski - pilot wycieczek, animator aktywności w terenie, "odbudowniczy Gdańska".
  W dniu 24.bm. dokonał żywota, aktywny uczestnik OTRIIIW. Znakomity narrator, animator sportu jesieni życia, niezmordowany aktywista i wolontariusz TKKF/PTTK. Zasłużony Działacz Kultury Fizycznej i wielu innych odznaczeń oraz wyróżnień. Wspaniały pomocny człowiek, przyjacielski, ofiarny i odpowiedzialny.

  Ceremonia pogrzebowa w dniu 27.bm.(piątek), godz.14:00 na cmentarzu Łostowice w Gdańsku. Msza w (dolnym) kościele pw. Opaczności Bożej na Zaspie o godz.8;30

  Na zawsze pozostaniesz w naszych sercach. Cześć Jego Pamięci[*]

  Zobacz też:
 • Stanisław Podgórski
 • 2012-04-06 Do 9 kwietnia czekają org.na zgłoszenia ciekawej kampanii społecznej
  Ognisko TKKF"Rozstaje" czeka także na zgłoszenia ciekawych propozycji aktywizacji psycho-ruchowych, które można będzie wykorzystać dla starszej i mniej sprawnej społeczności lokalnej.

  Jutro( 7 kwietnia) -Światowy Dzień Zdrowia. Zwiera on najważniejsze dane, jakie WHO, zbiera przez 12 miesięcy. Obchody ŚDZ co roku prowadzone są pod określonym hasłem. Rok temu mówiono na temat „Oporności na antybiotyki”. Rok 2012 otrzymał hasło: „Starzenie się i zdrowie”

  Zobacz też:
 • Przedłużony termin zgłoszeń do Konkursu Kampania Społeczna Roku 2011
 • 7 kwietnia - Światowy Dzień Zdrowia
 • 2012-03-29 Przypominamy o Walnym Zebraniu Sprawozdawczym na Rozstajach
  W dniu jutrzejszym tj. w piątek, o godz. 18;oo w klubie Szafir Ognisko TKKF"Rozstaje".
  Informujemy także, że popołudniowe( po godz.18:oo) zajęcia w Ośrodku są odwołane w zamian ustalony będzie inny termin.

  Zobacz też:
 • Osoby 50+ masowo wycofują się z aktywności zawodowej i społecznej
 • 151 stulatków w Trójmieście
 • 2012-03-23 110. rocznica urodzin dr J.Titz-Kosko -propagatorki i Członk.Woj.TKKF
  Jadwiga Titz-Kosko zapisała się chlubnie m.in. aktywnie działając w Zarządzie Wojewódzkim TKKF. To z jej inicjatywy Trójmiasto stało się silnym ośrodkiem gerontologicznym, a TKKF znalazł godną następczynie w postaci Danuty Szałtynis,i zaczął kształcić wyspecjalizowane kadry w kinezygerontoprofilaktyce.

  Rok 2012 został dedykowany jako"Europejski Rok Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej" obecnie w Polsce działa ca 400 Uniwersytetów Trzeciego Wieku, Klubów Seniora,.... Seniorzy dotąd nie byli najbardziej zgraną i jednorodną grupą społeczną. ale też powinni mieć świadomość w jakim trudzie, znoju czasami i upokorzeniu osoby pokroju Pani dr kładli podwaliny, aby zmieniło się na lepsze. Życie dr Jadwigi Titz-Kosko i jej męża kpt. Stanisława Kosko kwalifikuje się do nagrania filmu dokumentalnego.

  Zobacz też:
 • Dr J.Titz-Kosko.Lekarka z misją
 • Zdrowi i długowieczni jak Marian Parusiński z TKKF_Rozstaje
 • 2012-03-12 Walne Zebranie Sprawozdawcze Ogniska i uzupełniające wybory
  W dniu 30-go marca br. o godz.18;oo w Klubie Szafir przy ul.Kombatantów 4 na gdańskiej Zaspie, odbędzie się WZSO TKKF"Rozstaje". Materiały ważne dla Członka z opłaconą składką > w MENU>"Artykuły". Zapraszamy

  Zobacz też:
 • Badania – aktywne starzenie
 • Uczenie się przez całe życie - Fundacja Oaza Zdrowia - współpraca z TKKF
 • 2012-03-08 Szkoła OTWARTA (także wieczorami) idea, marzenie czy rzeczywistość?
  Każdy może spędzić aktywnie czas w Swojej Dzielnicy nie musi jeździć do sąsiedniej czy Śródmieścia.
  Seniorzy mogą zająć się innymi problemami niż tylko własnym zdrowie, choć wiadomo to ono najcenniejszym jest skarbem dla człowieka! TKKF zwraca szczególną troskę o prewencję i profilaktykę oraz pilnuje, aby seniorzy przeprowadzali na miejscu testy, ale także dokonywali prawidłowe diagnozowanie schorzeń przypadających w III Wieku.

  Zobacz też:
 • Nudzisz się? Idź do szkoły podstawowej
 • Szkoły otwarte wiosną 2012
 • 2012-02-22 Uczenie się i pracujemy przez całe życie.Wolontariat Seniorów?
  Zostań wolontariuszem - nikt nie oczekuje pracy 8 h/dziennie 7dni w tygodniu. Czasem wystarczy 15min. po zajęciach, czy 2 godzinki w wolny dzień - ale tylko wtedy jeśli znajdziesz czas. W ub.r. pomagały nam wolontariuszki z Austrii w ramach wymiany dobrych praktyk - programu Grundtvig. Naszym celem jest podniesienie jakości i zwiększenie atrakcyjności zajęć prozdrowotnych, edukacji i kultury.

  Program skierowany jest przede wszystkim do osób 50+ podnoszący aktywność, dbanie o zdrowie i mobilność osób dorosłych oraz współpracę organizacji i instytucji kształcących osoby dorosłe i starsze.

  Zobacz też:
 • Wirująca pięść seniora. Darmowe kursy z samoobrony
 • Seniorzy znowu w akcji! 5. edycja konkursu
 • 2012-02-01 Zapraszamy na rekreacje psycho-fizyczną seniorów, także zimowa porą
  Zapraszamy na rekreacje psycho -fizyczną seniorów, także zimowa porą
  Nasz Ośrodek TKKF "Rozstaje" zaprasza, także do uprawiania czynnej aktywności fizycznej, w zimowy czas. Bo ćwiczenia w tę ekstremalną porę roku stanową dużą wartość prozdrowotną. Outdoor acitvity nie tylko sprzyja naszemu zdrowiu, ale wręcz go potęguje. Wiele n.t. mówią specjaliści z dziedziny kultury fizycznej, ale i nasz praktyk 72-letni Bronisław Kowalski,(Mors i maratończyk) - członek Komisji Rewizyjnej, mimo –10 st. C kąpie się w morzu.

  Zobacz też:
 • Rozp.w spr. zasad prowadzenia działalności w rekreacji ruch.
 • Na co uważać zimową porą?
 • 2012-01-22 Starsi ludzie są o wiele szczęśliwsi niż młodzi problemem jest zdrowie
  Dlaczego? Ponieważ za mało myslimy o nim w wieku średnim. Ludzie młodzi są rozchwiani emocjonalnie, łatwiej targają nimi skrajne emocje, brak pracy, właściwych autorytetów,..Nasi nestorzy narzekają na niskie renty i emerytury, także na inne niskie świadczenia, brak odpowiedniej opieki socjalnej i medycznej.

  Większość nie może cieszyć się życiem, gdy trzeba wybierać pomiędzy wykupieniem lekarstw a opłatą rachunków? Bo takie dylematy ciągle zdarzają się. I w takich warunkach nie da się unikać sytuacji stresujących. Dlatego o starości musimy myśleć dużo wcześniej, zamiast na lekarstwa wydajmy pieniądze na profilaktykę; ćwiczenia fizyczne, rekreacje, edukacje gerontologiczną,...

  Zobacz też:
 • Fitness jest nie tylko dla młodych. Aerobic 50+
 • Twórca Nordic Walking Marko Kantanewa przyjedzie do Gdyni
 • 2012-01-16 W najbliższą niedzielę obchodzić będziemy Dzień Babci i Dziadka
  Już w najbliższą niedzielę 22.bm.obchodzić będziemy Dzień Babci i Dziadka.
  Z tej okazji Serdecznie ZAPRASZAMY naszych Seniorów na niecodzienne zajęcia aktywizujące do naszego Ośrodka Terapii Ruchowej IIIWieku przy TKKF"Rozstaje" ul.Kombatantów 4 na gdańskiej Zaspie.

  Zobacz też:
 • Seniorzy bez stereotypów. Emerytura to nie boczny tor
 • Większość Polaków deklaruje, że wiele zawdzięcza swoim dziadkom
 • 2012-01-11 Dodatkowe spotkanie dietetyczne 17.bm. o godz. 17.30 o OSTEOPOROZIE
  Z uwagi na duże zainteresowanie osteoporozą zwłaszcza w starszym wieku postanowiliśmy za tydzień powtórzyć ten temat, ponieważ niska podaż wapnia w diecie obniża się a to kolejno zmusza organizm do uwalniania wapnia z kości poprzez zmniejszanie jej masy. Typowa polska dieta dostarcza średnio 600 mg wapnia na dobę podczas gdy optymalne spożycie dobowe wapnia u dorosłych powinno wynosić 1000 mg.
  Prowadzona u nas specjalistyczna aktywność fizyczna to stały bodziec dla narządu ruchu modelujący kości i nasilający obrót wapniem. Komórki kostne "są wrażliwe" na obciążenia mechaniczne i pod wpływem naprężeń odbudowują, a nawet budują kość, by im sprostać. Brak specjalistycznych kontrolowanych obciążeń np. długotrwałe leżenie w łóżku) powoduje niszczenie kości a w konsekwencji ich zaniki i zagrożeniu osteoporozą. W dużej mierze decydują także inne czynniki ryzyka czy okoliczności wynikające z cech dziedzicznych i fizjologii naszego organizmu.
  Zapraszamy na specjalistyczne stałe zajęcia profilaktyczne w TKKF poparte dietą.

  Zobacz też:
 • Kalkulator ryzyka osteoporozy dla wszystkich
 • CZYNNIKI RYZYKA WYSTĄPIENIA OSTEOPOROZY
 • 2012-01-08 Przed ograniczeniami psycho-ruchomymi, zabezpiecz się w TKKF już dziś!
  Przypominamy o wznowionych po świątecznej przerwie specjalistycznych zajęciach profilaktyczno-usprawniających (fitness i prewencja zdrowotna dla 50+)oraz rekreacyjnych w Ośrodku TKKF"Rozstaje". Osoby w wieku średnim i starszym, które chciałyby poprawić swoją kondycję, sprawność i zdrowie (nie być w przyszłości obciążeniem dla swoich dzieci) mogą zgłosić się do naszego Ogniska. - Zajęcia odbywają się w pon.i śr. (oraz piątki) w godz.od o7:25 do 21:oo.

  Dodatkowo dnia 10 stycznia o godz. 17:30 będzie prowadzony przez dietetyczkę wykład p.t."Dieto - profilaktyka w osteoporozie"( i jak zwykle warsztaty i konsultacje)

  - Jeśli chcesz zrzucić poświąteczne kilogramy, nabrać kondycji i sprawności, a tym samym wypełnić noworoczne postanowienie - Zapraszamy.

  Zobacz też:
 • Panie, które chciałyby poprawić swoja kondycję mogą zgłosić się do Ogniska TKKF_Spartanka
 • 11 stycznia: Dzień Wegetarian
 • 2011-12-18 Europejski Rok Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleni
  Nadchodzi Nowy Rok, a z nim b.ważne wydarzenie dla osób starszych - Europejski Rok Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej.
  Już dziś serdecznie zapraszamy wszystkich do włączenia się w działania w związku z ER 2012 w naszym województwie. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki na ostatnim spotkaniu w Warszawie m.in. w tej sprawie tj. działań związanych z ERAOSiSM niewiele nam mogło powiedzieć i zaoferować.

  Zobacz też:
 • Pilot European Innovation Partnership on Active and Healthy Ageing
 • Gdynia przyznała na Org. czasu wolnego - 55+ (330 tys.zł. -w tym dla TKKF_Gdynianka)
 • 2011-12-08 Z ogromnym żalem zawiadamiamy, że odszedł z TKKF- Eugeniusz Zieliński
  [*]W dniu wczorajszym (07.12.11r.) zmarł Przewodniczący Komisji Rewizyjnej Ogniska TKKF"Rozstaje", aktywny uczestnik OTRIIIW. Znakomity animator sportu jesieni życia, niezmordowany wolontariusz na którego mogliśmy zawsze liczyć. Zasłużony Działacz Kultury Fizycznej i wielu innych odznaczeń oraz wyróżnień. Wspaniały kolega - bardzo pomocny i przyjacielski, ofiarny i odpowiedzialny.

  Ceremonia pogrzebowa w dniu 10.bm.(sobota), godz.09:30 na cmentarzu Łostowice w Gdańsku.

  Na zawsze pozostaniesz w naszych sercach. Cześć Jego Pamięci

  Zobacz też:
 • Eugeniusz Zieliński
 • Niemcy zaopiekują się polskimi seniorami
 • 2011-12-05 Na MIKOŁAJA TKKF_Rozstaje w Gdańsku sprezentuje wykład dietetyczny
  Już jutro o godz. 17;30 zapraszamy nie tyllko na zajęcia ruchowe odchudzające, ale także na profesjonalny wykład i porady dietetyczne z doradztwem żywieniowym. Krzewimy racjonalne żywienie, pomagamy pozbyć się zbędnych kilogramów bez głodówek, suplementów i efektów jo-jo. Pomagamy osobom z chorobami dietozależnymi. Zapraszamy do nas osoby nie tylko na zajęcia ruchowe 50+, które pragną zadbać o siebie, ale i o dziecko oraz rodzine. Zapraszamy kobiety, które chcą wrócić do ładnej zdrowej sylwetki. Zapraszamy rodziców dzieci z nadwagą na konsultacje i porady, które pomogą w walce z otyłością naszych pociech. Indywidualne podejście do każdego naszego członka i sympatyka, zapewni oczekiwane cele.

  Zobacz też:
 • Styl życia ma wpływ na raka
 • Architektura dla seniora. Pierwszy taki budynek w Polsce
 • 2011-11-21 Andrzejki dla doroślejszych z własnym koszyczkiem i dobrym humorem
  26 listopada br.(sobota) o godz.18:oo w Klubie "Szafir" obok TKKF przy ul.Kombatantów 4, ZAPRASZAMY na ANDRZEJKI w programie ; wróżby, konkursy, wesoła zabawa.

  Przypominany także o jutrzejszym (22.bm.-wtorek)od godz.17:3o, spotkaniu dietetycznym"Smacznie i zdrowo, czyli o dobroczynnych właściwościach warzyw i owoców" a w tym;
  - NIKT TAK O ClEBlE NIE ZADBA JAK SAM!,
  - Tabela wymienników węglowodanowych,
  - Warsztaty, Przykłady liczenia ww. wymienników

  Zobacz też:
 • Jak rozwiązać problem starzenia się społeczeństwa
 • 2012-Europejski Rok Aktywności Osób Starszych
 • 2011-11-18 Beata Wachowiak-Zwara z Gdyni - Człowiekiem bez barier
  Dzięki jej działaniom zmienił się sposób postrzegania osób z niepełnosprawnością w Gdyni. Bo człowiek bez barier to ten, który pokonuje je na co dzień. To również ten, który nie ustaje w wysiłkach, aby było ich jak najmniej. Poruszająca się na wózku Beata Wachowiak- Zwara jest wicemistrzynią świata osób niepełnosprawnych w narciarskim slalomie supergigancie. Uprawia jeździectwo, pływanie, kajakarstwo, tenis i narciarstwo wodne, próbowała nurkowania, skoków spadochronowych i wspinaczki górskiej.

  Zobacz też:
 • Człowiek bez barier. Pięciu laureatów, wielu zwycięzców
 • Spacer zmniejsza aktywność genów sprzyjających otyłości
 • 2011-11-09 Dieta cud ?! -dnia 15 listopada, o godz. 17:30 w TKKF
  Serdeczne zapraszam wszystkich uczestników zajęć i sympatyków Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej na kolejne jesienne spotkanie z cyklu „Terapia ruchowa i dietetyczna w leczeniu nadwagi i otyłości” Omówione zostaną rodzaje diet, które cieszą się popularnością w społeczeństwie. Odpowiemy na pytanie czy na pewno są one receptą na szczupłą sylwetkę i zdrowie.

  Zobacz też:
 • Siedzący tryb życia sprzyja nowotworom
 • Pigułka przeciw starości
 • 2011-10-31 W dobie starzejącego się społ. rośnie zapotrzebowanie na inicjatywy
  W zakresie aktywności społecznej, ruchowej i opieki, które mogą poprawić jakość życia seniorów. Dlatego zawsze mile widziani są w TKKF Seniorki i Seniorzy jako wolontariusze, czy animatorzy a także działacze. Obecnie w Polsce osoby powyżej 65 roku życia stanowią ponad 13 proc. ludności kraju (5,1 mln), prognozy demograficzne GUS wskazują na to, że seniorów będzie przybywać. W 2035 r. Polskę będzie zamieszkiwać ponad 9,6 mln osób w wieku emerytalnym, którzy będą stanowić około 27 proc. mieszkańców.

  Zobacz też:
 • Zmarszczki? Zapomniałam!
 • Gerontopedagogika
 • 2011-10-22 Dn. 25.10.bm. o godz.17:30 kształtowanie prawidł. nawyków żywienia
  Kolejne spotkanie z dietetykiem w TKKF"Rozstaje". Człowiek aktywny prawidłowo odżywiony jest szczupły, ma mały brzuch, jest silny, wytrzymały, nie choruje. Jest mądrzejszy, nie starzeje się, dłużej żyje i to w sprawności. Kontuzje są u niego rzadkie, goją się szybko i bez śladu. Człowiek taki jest odporny na stresy, co pozwala mu osiągnąć jeszcze lepsze wyniki zdrowotne czy też sportowe a nawet sukcesy.
  Na spotkaniu mowa będzie także o tym, aby osoby sięgające po "ekologiczną" i "organiczną" żywność czytały etykiety, by poznać prawdziwy skład produktu, by podczas ćwiczeń np. w TKKF uniknąć przykrych niespodzianek.

  Zobacz też:
 • Kształtowanie prawidłowego zdrowego stylu życia
 • 24 października to Światowy Dzień Walki z Otyłością
 • 2011-10-11 Cykl sppotkań związanych z edukacją żywieniową w aktywności ruchowej
  Jesień w naszym klimacie sprzyja osłabieniu układu odpornościowego. By ustrzec się wirusów i bakterii, trzeba zmienić tryb życia z letniego na zimowy. Zmianę tę najlepiej zacząć od sposobu odżywiania i zwiększonych ćwiczeń Fizycznych. W lodówce zawsze powinna być porcja zieleniny – natka pietruszki, szczypiorek i koperek – a o reszcie dowiemy się na spotkaniach. Zadbajmy też o to, by w zamrażarce pojawiło się kilka porcji sezonowych warzyw i owoców, a w doniczce na parapecie – nieco świeżych ziół. – Dieta, która wzmocni odporność, to taka, która jest źródłem antyoksydantów oraz witamin A, C i E. Opiera się na chudym mięsie, rybach, warzywach, owocach i tzw. zdrowych tłuszczach zawartych np. w oliwie z oliwek i oleju lnianym – pierwsze spotkanie w ramach ww. cyklu z dietetyczką Alicją Wałdoch już 18.bm. o godz.17:oo w OTRIIIW, w ramach programu"terapia ruchowa w leczeniu nadwagi i otyłości"

  Zobacz też:
 • Terapia ruchowa i dietetyczna w leczeniu nadwagi i otyłości
 • Starsi, zgorzkniali, z dużych miast
 • 2011-10-01 Dziś Międzynarodowego Dnia Ludzi Starszych - Naj. życzenia dla OTRIIIW
  Z okazji przypadającego 1 października(sobota) Międzynarodowego Dnia Ludzi Starszych, kierujemy zwłaszcza dla naszego Ośrodka Terapii Ruchowej III Wieku przy TKKF"Rozstaje", ale i dla wszystkich naszych Seniorów najserdeczniejsze życzenia długich lat w zdrowiu, aktywności, szczęściu i radości,... - pogodnego dalszego życia otoczonego życzliwością, serdecznością i płynącą z serca bezinteresowną pomocą.
  Przy tej okazji chcemy wyrazić w imieniu pomorskiego TKKF nasz wielki szacunek oraz wdzięczność za Państwa wkład w tworzeniu naszego Stowarzyszenia które w przyszłym roku obchodzić będzie 55 lat - mając nadzieję na dalszy aktywny udział Państwa w jego budowaniu i rozwijaniu.
  Dziękując za dotychczasowy ogromny trud liczymy, że nie zabraknie "trochę starszym" Koleżanką i Kolegą sił i zapału do wspierania nas jak i kolejnych pokoleń swoim doświadczeniem i mądrością.
  Z wyrazami szacunku, Marek M.Moneta -prezes

  Zobacz też:
 • 1 października - Międzynarodowy Dzień Osób Starszych
 • Stulatek przebiegł maraton
 • 2011-09-30 Jak co roku w dn. ur. naszego aktywnego seniora Mariana Parusińskiego
  - 90-letniego maratończyka, działacza, Cz. Komisji Rewizyjnej TKKF"R",... ZAPRASZAMY na urodzinowe spotkanie (Klub Joggera, GOTRIIIW) w dn. 05.10. (środa) godz.17:oo/ do TKKF (i Klubu SZAFIR obok naszego Ogniska TKKF"Rozstaje". Mile widziani, zwłaszcza Ci, którzy zajmują się aktywizującymi formami i sposobami przeciwdziałającymi starości i dążą do utrzymania jak najdłużej sprawności psychofizycznej i niezależności.
  - Przy herbatce i czymś jeszcze będziemy rozmawiać jak ten cel uzyskać poprzez przeciwdziałanie „przedwczesnego” starzenia.
  - W tym towarzystwie nie musimy przekonywać o tym, że profilaktykę i prewencje chorób zwłaszcza społecznych, czy cywilizacyjnych, a promocja zdrowia w każdym okresie życia jest konieczna, jak również o wiele mniej kosztowna niż leczenie.
  - Moderatorami będą; dietetyk i naturoterapeuta oraz wszyscy doświadczeni zawodnicy;)
  - Zapraszamy!

  Zobacz też:
 • Żyjemy coraz dłużej, sprawmy, aby jakość naszego życie była w starszym wieku jak najlepsza
 • Gdyńska Przystań DLA SENIORÓW
 • 2011-09-17 Zajęcia nie tylko kinezygerontoprofilaktyczne, ale dieteyczne i aktyw
  Ciągle rozszerzamy spektrum zajęciowe już nie tylko o aktywizacje ruchową, ale badania i receptury, jak należy się odżywiać, aby codzienne funkcjonowanie naszego mózgu ściśle łączyło się z ilością witamin i minerałów w naszym pożywieniu. A występują często one w ilościach śladowych, mierzonych w setnych, a nawet tysięcznych częściach grama przyjmowanych na dzień. W perspektywie długookresowej odgrywają kluczową rolę w naszym zdrowiu fizycznym, psychicznym, ...a mają wpływ na nastrój i możliwości umysłowe. Także z wolontariuszami przygotowujemy seminarium wewnętrzne celem omówienia wyników badań jak i potrzeb wynikających z bezpiecznym funkcjonowaniem w Trzecim Wieku.

  Zobacz też:
 • Jestem ważny – dbam o siebie i jem zdrowo
 • Ćwiczenia w plenerze
 • 2011-08-27 Od przyszłego tygodnia prowadzimy zapisy do gimnastyki 50+ i innych
  Z przykrością zawiadamiamy, że na nasze wystąpienie - odnośnie dofinansowania zajęć aktywujących osoby starsze, schorowane i otyłe nie zostaliśmy wsparci przez Urząd Marszałkowski i Urząd Miasta Gdańska. W innych miastach polskich takie specjalistyczne programowe zajęcia prozdrowotne są częściowo dofinansowywane z obydwu urzędów, a w sąsiednich Niemczech nawet całkowicie.

  Zobacz też:
 • Prof. Andrzej Januszajtis w poszukiwaniu dębu Jahna
 • Potrzeba będzie coraz więcej geriatrów
 • 2011-08-14 Turystyka w trzecim wieku jest ważnym elementem aktywności i terapii
  Racjonalne żywienie i jego związek ze zdrowiem oraz kondycją fizyczną i psychiczną starszego człowieka jest b.ważnym elementem. Wysiłek turysty - aktywnego człowieka jest, bowiem bardzo specyficzny, cechuje go intensywność w bardzo krótkim czasie, a w związku z tym dużym wydatkiem energetycznym. Do tego należy dodać często silne zaangażowanie emocjonalne, w wyniku, którego występują zjawiska regulacji przemiany materii przez centralny układ nerwowy. Lekarze geriatrzy wskazują na turystykę, jako sposób rehabilitacji geriatrycznej, zatem turystyka osób starszych powinna być wyzwaniem dla chcących odnosić sukcesy organizatorom a ludziom starszym zdrowie z różnych ciekawych eventów turystycznych i właściwie przygotowanych destynacji.

  Zobacz też:
 • Nie dla nas dieta i wysiłek
 • Fitness za grosze
 • 2011-08-02 Wakacje powinny mobilizować do wiekszej aktywności ruchowej
  Przychodząc do nas(Ośrodka Terapii Ruchowej III Wieku), trafisz do jedynej takiej specjalistycznej placówki w woj. pomorskim posiadającej specjalny certyfikowany program ćwiczeń i zajęć. Pokażemy Ci także dokładnie, co robić w domu, co jeść i jak się zachowywać w "słusznym wieku" i kiedy to należy zmieni(a)ć. Stare porzekadło mówi, że mamy tyle lat, na ile wyglądamy i jak się czujemy. A przygotowania ostateczne należy najpóźniej zacząć zajęciami „Gimnastyki 50+”.
  Jesteśmy cały czas do Twojej dyspozycji, by dopilnować zapewnienia prawidłowości "aktywności ruchowej" na bazie różnych form aktywizacyjnych. TKKF"Rozstaje" wystąpił też stosownymi pismami do Marszałka Woj., Prezydenta Miasta Gdańska i innych, o dofinansowanie tych tak potrzebnych zajęć zwłaszcza w wieku senioralnym.
  Zapraszamy na zajęcia, także w czasie wakacji.

  Zobacz też:
 • Pokaż się na II Sopockich Targach Seniora
 • We wtorek zapraszamy na nordic walking
 • 2011-07-17 Premier będzie wspierał aktywność seniorów
  73-letnia teściowa Premiera, jest także niezwykle konsekwentną uczestniczką uniwersytetu trzeciego wieku. W Gdyni działają, oprócz UTW, Klubów Seniora,... także Aktywne Strefy Kobiet, gdzie w miłej atmosferze można uprawiać sport i rekreacje (która znajduje się przy ulicy Księżycowa 35 w Gdyni-Wiczlinie).

  Przypominamy naszym Seniorom, że już Pani Alicja(dietetyczka) opracowała merytorycznie badania, które u nas prowadziła w czerwcu br. Biorącym w nich udział Paniom b.dziękujemy, i gratulujemy dobrych wyników (a można się z nimi zapoznać w naszym Ośrodku).
  Całościowe podsumowanie i spotkania dietetyczne z edukacją zdrowotną planujemy na koniec sierpnia i początek września - zapraszamy.

  Zobacz też:
 • Premier spotkał się z aktywnymi seniorami
 • Rusz się, gdańszczaninie. I powyginaj śmiało ciało!
 • 2011-07-09 Nie żyje para podróżników i kajakarzy Jarosław Frąckiewicz,Celina Mróz
  Wyjątkowi goście specjalni, najwyższa w historii frekwencja(4 tys. osób) sala główna, przede wszystkim zaś prezentacje, które w zgodnej opinii widzów wzbogaciły największy festiwal podróżniczy w Europie o nową jakość – przez trzy dni w Gdyni naprawdę dużo się działo. A w tym Nagroda Specjalna: Jarosław Frąckiewicz "za długoletnią, niestrudzoną aktywność na wielu polach i realizację ambitnych przedsięwzięć podróżniczych, szczególnie kajakowych, oraz zarażanie innych swoim optymizmem, pogodą ducha i poczuciem humoru".150-osobowa sala seminaryjna, gdzie Jarek propagował turystykę kajakową dla SENIORÓW nie mogła pomieścić wszystkich, więc zaprosił nas na spotkanie po wyprawie w Peru.

  Zobacz też:
 • FILOZOFIA POZYTYWNEGO PODRÓŻOWANIA
 • MSZ potwierdza śmierć polskich podróżników w Peru
 • 2011-06-29 Zajęcia kinezygerontoprofilaktyczne i turystyczno-rekreacyjne w lato
  Od godz. 8;oo i 9;oo , a także wycieczki zgodnie z programem „Dojrzały smak przygody” adresowanych do emerytów i seniorów z Gdańska

  Zobacz też:
 • Oferta letnich warsztatów stacjonarnych i terenowych „Dojrzały smak przygody”
 • Grand Prix Nordic Walking 55+ dla Kazimierza Daty z TKKF Rozstaje
 • 2011-06-19 Ośrodek Profilaktyki, Terapii Ruchem i Leczenia Otyłości TKKF Rozstaje
  W związku z ogromnym powodzeniem naszego Ośrodka Terapii Ruchowej dla Osób III-Wieku, Ognisko TKKF"Rozstaje" czyni starania, aby uzyskać status Ośrodka wiodącego w Kraju odnośnie profilaktyki nadwagi i otyłości. Prowadzimy na dużą skale badania i ankietyzacje dietetyczne w chorobach cywilizacyjnych, a osoby które jeszcze nie przekazały ankiet b. prosimy o pilne ich złożenie, także czekamy na składanie dzienniczków sprawności i wydolności celem ich oceny i zapisaniu programu na wakacje. Przypomnijmy, że TKKF"R" prowadził już specjalistyczne profilaktyczne zajęcia dla dzieci i młodzieży otyłej z sukcesem, lecz Urząd Miasta wstrzymał tak potrzebne dofinansowanie.

  Zobacz też:
 • Otyłym dzieciom potrzebna pomoc
 • Fashion Show. Moda w zdrowym rozmiarze
 • 2011-06-08 Ośrodek Terapii Ruchowej III Wieku przy TKKF_Rozstaje,
  To nie tylko stałe zajęcia kinezy-profilaktyczno-terapeutyczne, ale przede wszystkim wiedza teoretyczna i praktyczna niezbędna tym wszystkim, którym bliski jest rozwój szeroko rozumianej promocji zdrowia środkami kultury fizycznej, profilaktyki, ..., a i gier rekreacyjnych. Dzisiejszy instruktor nie musi leczyć "swoich seniorów", ale powinien znać możliwości współczesnej nauki i medycyny, k.f. i innych, które pozwalają wspomóc efekt treningu zdrowotnego!
  Jednym z nich jest właściwe żywienie -dietetyka (a nawet suplementacja), praktyczne możliwości wykorzystania psychologii i pedagogiki zdrowia, dobrodziejstw z odpowiednich ćw.ruchowych w treningu, przeciwdziałanie kontuzjom, czy najlepsze wykorzystanie czasu wolnego, rozpoznanie podstawowych objawów złego samopoczucia, to wiedza, którą uczestniczący w naszych stałych zajęciach nowoczesny senior powinien poznać i umieć wykorzystać w bezpośredniej praktyce.
  Dlatego też przypominamy o wypełnieniu ANKIETY >http://tkkf.org.pl/rekreacja_ruchowa/artykuly/33.html (i nam przekazanie)

  Zobacz też:
 • Leczenie otyłości- wypowiedzi na forum Zdrowie
 • Dieta DASH – na dobre ciśnienie
 • 2011-05-31 31.05.11 - Dniem Bez Papierosa
  Ognisko TKKF"Rozstaje"od ponad dekady z prof. W.Zatońskim szeroko propaguje "niepalenie". Jako jedni z pierwszych wykorzystaliśmy do tego badania spirometryczne, smoktolizery, ... przeprowadziliśmy tysiące badań i zajęć edukacyjnych z lekarzami, fizjologami-instruktorami i trenerami oraz psychoterapeutami...promocje zdrowia i aktywizacje ruchową. Bo ten nałóg palenia papierosów zabija co roku prawie 5 milionów osób, w tym 600 tysięcy niepalących, ale przebywających w otoczeniu palaczy - takie są dane Światowej Organizacji Zdrowia. Tytoń jest jedną z głównych przyczyn odpowiedzialnych za epidemię chorób niezakaźnych, takich jak choroby serca, mózgu, nowotwory, rozedma i wielu innych. Posiadamy ogromną ilość materiałów do walki z nikotynizmem po które (nieodpłatnie jak i poradę) zapraszamy na ul.Kombatantów 4 w Gdańsku Zaspie.

  Zobacz też:
 • 31 maja - Światowy Dzień bez Papierosa -Senior
 • Nowotwory stają się głównym zabójcą
 • 2011-05-28 To już trzeci Gdański Marsz po Zdrowie
  Imprezę w Parku Nadmorskim (im.Ronalda Reagana) zorganizowały Klinika Kardiologii Elektroterapii Serca Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego wraz z Akademią Wychowania Fizycznego i Sportu.Uczestnicy marszu mieli do pokonania trasę 3 km. "Ten rodzaj ruchu jest dobry dla każdego bez względu na płeć, wiek, tryb życia. Nordic Walking ma tę zaletę, że może go uprawiać cała rodzina mówi prof.Grzegorz Raczak,kierownik Kliniki Kardiologii i Elektroterapii Serca. Chętni mogli na miejscu wypożyczyć kijki Nordic Walking i skorzystać z porad instruktora prof.Wojciecha Ratkowskiego, kier. Zakładu Lekkiej Atletyki AWFiS w Gdańsku. "To ważne, bo nie wystarczy machać kijami, trzeba się tego nauczyć. Podczas imprezy kardiolodzy zachęcali mieszkańców Gdańska do aktywnego marszu, który korzystnie wpływa na układ krążenia, a także wzmacnia więzi rodzinne poprzez wspólną aktywność fizyczną. Udział lekarzy w takiej imprezie jest szczególnie ważny ponieważ stanowi dowód na to, że identyfikują się z postępowymi zaleceniami, jakie na co dzień przekazują swoim pacjentom. Patronat nad imprezą objęli rektorzy obu uczelni.

  Zobacz też:
 • Dobre SERCE - III Gdański Marsz po zdrowie
 • PAP-Eksperci: Nowotwory stają się głównym zabójcą
 • 2011-05-17 Turniej gry w boccie 25.maja br.godz.15:oo
  – rodzinne kulanie; z babcią, dziadkiem, rodzicami i znajomymi. Doskonały sposób, jako jednej z form integracji „nie tylko rodzinnej”

  Na spotkaniu porozmawiamy o DIECIE(mat.>w artykuły obok) w chorobach cywilizacyjnych, ale też o Amarantusie - zbożu dla biegaczy, gdzie podstawą żywienia są węglowodany, które mają nam dać moc do treningów, i białka, które pozwolą się zregenerować uszkadzanym tkankom. O istnieniu tego zboża, bardzo bogatego w białko już nie będą wiedzieli tylko Indianie, bo to bardzo wartościowe.
  Zapraszamy!!!

  Zobacz też:
 • BOCCIA: PRZEPISY I MATERIAŁY SZKOLENIOWE
 • Marian Parusiński; Biegać każdy może
 • 2011-05-07 Jest WIOSNA nie ma złej pogody - są tylko złe ubrania i zły nastrój
  Dziadkowie, którzy lubią aktywnie spędzać czas powinni zabierać wnuki na dłuższy aktywny spacer. A będzie można zaintonować"wesołe jest życie staruszka"? Jakże miłym widokiem jest para staruszków, spędzających aktywnie czas ze swoimi wnukami. Niegdyś rzadko spotykane zjawisko, chociażby jeżdżenia z najmłodszymi na rowerach,rolkach,.. staje się coraz bardziej modne. Uprawianie sportu wpływa pozytywnie na układ oddechowy, krwionośny, mięśniowy, a przede wszystkim, wydzielają się hormony, który wpływają na poprawę naszego samopoczucia i humoru.
  Nie przegapmy wiosny!

  Zobacz też:
 • Seniorzy aktywnie spędzają czas
 • Wiosenna aura sprzyja sportowym zmaganiom o idealną sylwetkę
 • 2011-04-25 Każda metoda jest dobra jeśli prowadzi do celu - jakim jest zdrowie
  W Święta Wielkiej Nocy Ewa Ewart zaprezentowała nam w TV "inne podejście do zdrowia" z wykorzystaniem ciekawych metod m.in.medycyny chińskiej "Nauka uzdrawiania" zamieszczonym w miesięczniku Pani (październik 2010r.) Zachęcamy do obejrzenia filmu "The Living Matrix - Science of Healing".

  Zobacz też:
 • Nauka uzdrawiania - The Living Matrix
 • The Living Matrix Movie Trailer
 • 2011-04-12 W dniach 6-8 maja w Gdyni odbędą się Mistrzostwa Europy/Afryki w Kendo
  A wraz z Mistrzostwami będzie można poznać bliżej tę współczesną dyscyplinę sportu i sztukę walki, sięgającą swymi korzeniami okresu średniowiecznej Japonii oraz naukę kaligrafii i pisma japońskiego. Celem treningu, oprócz aspektów sportowych, jest dążenie do ćwiczenia umysłu i ciała oraz rozwój osobowości zawodnika. Elementami sprzętu osób uprawiających kendo są: bambusowy miecz i ochronna zbroja. W hali sportowej"Gdynia"można będzie się upajać także kulturą Dalekiego Wschodu i inne sztuki walki, ćwiczeń usprawniających i medytacji.

  Zobacz też:
 • Ministrowi Gierszowi pod rozwagę
 • pytania dotyczące prowadzenia w org.pozarządowych
 • 2011-04-07 7 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia
  Światowy Dzień Zdrowia inicjuje m.in. Miesiąc Zdrowia oraz rok działań realizowanych pod tym samym hasłem. Koordynatorem Miesiąca dla Zdrowia z ramienia aktywności psychoruchowej dla zdrowia( w maju) jest Kujawsko-Pomorskie TKKF w Toruniu. W woj. pomorskim TKKF"Rozstaje" w Gdańsku. Światowy Dzień Zdrowia (ang. World Health Day ), jest obchodzony corocznie od 1950 w dniu 7 kwietnia, w rocznicę powstania WHO.
  Jego celem jest zwrócenie szczególnej uwagi na najbardziej palące i zaniedbane problemy zdrowotne społeczeństw na świecie, a w tym roku problem antybiotyków.

  Zobacz też:
 • Obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia
 • 27 września - Światowy Dzień Serca
 • 2011-03-11 Przypominamy o tegorocznych KOLOSACH w dniach 11-13.03.11 od godz.10;o
  Nowość w tym roku na gdyńskich "K" to na sali seminaryjnej w niedziele (13 marca 2011 r.) od godz.10.00-12.30.
  Podróże dla SENIORÓW!
  Po dziesięciu latach istnienia Kolosów, nadszedł czas łamania i odkłamywania stereotypów i systematycznego edukowania starszej części społeczeństwa.

  Zobacz też:
 • SEMINARIUM _PODRÓŻE TRZECIEGO WIEKU
 • Klucz do długiego życia
 • 2011-03-01 Zdrowie dla POMORZAN - braki dobrych zasad, regulacji Pomorskiego NFZ
  O zdrowie musimy zadbać sami, a te posiedzenie komisji zdrowia np.ds. działania programu „Zdrowie dla Pomorzan 2005-2013” - szkoda, że pozostają w zamysłach, a nasz Ośrodek z tego nic nie ma.
  Brak jednolitego systemu informacji na temat usług medycznych, dysproporcje w dostępie do usług w różnych częściach województwa i często nieefektywne wykorzystanie posiadanych zasobów, to tylko część z zarzutów.

  Zobacz też:
 • jill bolte taylor pl
 • TEDTalks Ken Robinson - szkoły zabijają kreatywność
 • 2011-01-30 Nieinwazyjna aktywacja,a organizm SAM na nowo ma możliwość się uzdrowi
  Już od ponad tygodnia dwie wolontariuszki z Austrii prowadzą zajęcia z głębokiego odprężenia w którym organizm ma możliwość uaktywnić system odpornościowy i zmobilizować samolecznicze mechanizmy. Niejednokrotnie już po jednym zabiegu odczuwalna jest poprawa kondycji fizycznej i psychicznej. Dodatkowo uruchomiliśmy zajęcia w piątki i soboty. Sesje terapeutyczne w TKKF są nieodpłatnie, spełniające wymogi OTRIIIW(czas trwania 20 do 45 minut - przypominamy o zaświadczeniach lekarskich- bieżących) zaleca się powtarzać w odstępach siedmiodniowych. Zapraszamy

  Zobacz też:
 • Poznaj technikę Bowen
 • Skończył 74 lata, ale mógłby się ścigać z niejednym nastolatkiem
 • 2011-01-28 Dodatkowa kinezyterapia i fizjoterapia dzieki Fundacji OZ
  oraz programowi "uczymy się przez całe życie". W czwartek oraz piątek o godz. 10:oo tj. 27 i 28 stycznia. W piątek dodatkowo wzmocni zajęcia dla osób starszych supermaratończyk 88-letni Marian Parusiński. W sobotę i niedziele o godz.11:oo wycieczka z gośćmi z Austrii z elementami gimnastyki

  Zobacz też:
 • Warsztaty komputerowe i Uniwersytet Trzeciego Wieku dla seniorów
 • Jak zostać joginem śmiechu?
 • 2011-01-18 Współpraca w ramach programu sektorowego (50+) GRUNDTVIG
  Razem z Fundacją "Oaza Zdrowia", realizujemy Projekt Wolontariatu Seniorów w ramach programu"Uczenie się przez całe życie", wspólnie z partnerem z Austrii.
  W dn.21. bm. zapraszamy do naszego TKKF o godz.11:oo na zorganizowany "Dzień Babci i Dziadka", na dodatkowe zajęcia 25.bm. o godz.11:oo z elementami MASAŻU CHIŃSKIEGO (Tui Na ^pchać-ciągnąć,..) w dn.26.bm. o godz.11:40 oraz w dn. 27.bm. o godz.10;oo masaż i ćw.rekreacyjne >harmonia i jedność dla osób starszych z elementami Tai Chi - medytacja w ruchu, o godz. 14:oo -ewaluacja.
  Zapraszamy także osoby spoza naszego Ośrodka III Wieku przy TKKF, ale spełniające wymogi programu

  Zobacz też:
 • Przewodnik Programu_Uczenie się przez całe życie
 • Program Grundtvig -
 • 2011-01-11 Zapraszamy do ruchu i podziwiania trójmiejskich okolic na nartach bieg
  Na narty biegowe i śladowe ubieramy się lekko - w końcu będziemy biegać. Chronimy głowę, ręce, szyję, ale uważamy na przegrzanie. Narciarstwo to jest jedną z najstarszych i także najzdrowszych form ruchowych. Oprócz zażywanego zdrowia doznajemy estetyki pięknych przestrzeni i krajobrazów. To idealna forma aktywności dla ciała i ducha. Sporty zimowe, a w szczególności narciarstwo biegowe/śladowe - ma wiele korzyści do zaoferowania dla miłośników zwłaszcza w starszym wieku.

  Zobacz też:
 • Przezorny płaci mniej
 • Biegać każdy może
 • 2011-01-05 W zimym okresie jest czas na ćwiczenia fiz.i na rozmyślenia
  Wg WHO istnieje potrzeba stałej strategii rozwoju aktywności fizycznej we wszystkich grupach ludzi starszych. Poparta powinna być polityką prozdrowotną podkreślającą znaczenie kultury fizycznej w trzecim okresie życia. W opisie kondycji człowieka wyróżnia dwa przeciwstawne czynniki: uwarunkowanie cielesne i z nią związane aktywności psychofizyczne oraz absolutną wolność - czasami szkodzącą samemu sobie.

  Zobacz też:
 • Jak ćwiczyć w starszym wieku?
 • Aktywność ruchowa i rekreacja osób starszych
 • 2010-12-14 W długie zimowe wieczory jak poprawić kondycje i sprawność umysłową
  Osoby starsze uczestniczące w naszym programie doskonale wiedzą, że potrzebują ćwiczyć, by pozostać życiowo sprawnymi. Przychodzący pierwszy raz zazwyczaj są zażenowani swoją sprawnością, muskulaturą a często zadyszkami. Już po trzech miesiącach zauważają, że nie tylko poprawia im się stan fizyczny, ale również sprawność umysłu.

  Przypominamy, trzeba prowadzić aktywny tryb życia, zdrowo się odżywiać, nie stosować używek oraz za dużo leków, dbać o higienę psychiczną – a nasz organizm będzie nam służył długo i zdrowo. Stara arystotelesowska maksyma mówi; odpowiednie ćwiczenia psycho-fizyczne, pozwalają w zdrowiu umysłowym i sprawności przeżyć do późnej starości.
  - Ze swej strony podpowiemy, pod kierunkiem instruktora w TKKF. Zapraszamy

  Zobacz też:
 • Ocal sprawność umysłu
 • Narciarstwo biegowe z przeszkodami
 • 2010-12-10 Kiedy przyjdzie na Pomorze moda na narciarstwo biegowe?
  Czy dla zimowego rozruszania potrzebna nam Kowalczykomania? TKKF widzi sporą w tym szansę, choć ludzi starszych trudno namówić na tak potrzebny zimowy ruch. A przecież łatwiej jest nauczyć się "truchtać" na nartach, niż na nich zjeżdżać, czy skakać. Ostatnie zimy śnieg "nas dopieszcza" i o biegówkach powinno mówić się coraz więcej, a poprzez zaśnieżone leśne ścieżki rowerowe w TPK mogą znaleźć się na topie.

  Zobacz też:
 • Moda na biegówki
 • Biegówki w każdej dzielnicy
 • 2010-12-03 5 grudnia obchodzimy wszyscy Międzynarodowy Dzień Wolontariusza
  Ogromne uznania dla wielu niestrudzonych ochotników, którzy swój czas i umiejętności darowują innym.

  Z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariusza wszystkim naszym wolontariuszom, życzymy wiele siły w swych doskonałych zachowaniach i poczynaniach
  - pamiętając jednocześnie, że zawsze lepiej jest dawać, a dobroć i miłość jest zaraźliwa i zawsze wraca do tych, którzy ją przesyłają potrzebującym.

  Zobacz też:
 • Na Dzień Wolontariusza
 • Nie ma Europy bez wolontariuszy
 • 2010-12-01 Ćw.,mroźne, orzeźwiające powietrze oczyszcza drogi oddechowe i hartuje
  Ruch zimą na świeżym powietrzu korzystnie wpływa na układ krwionośny, powoduje lepsze dotlenienie organizmu, w tym również jednego z najważniejszych narządów - mózgu. To nie tylko dobry sposób na zwiększenie sprawności umysłu i poprawę pamięci, ale także doskonały środek antydepresyjny. Do tego regularne ćwiczenia u nas z obciążeniem poprawiają zdrowie i pamięć u seniorów. Podstawową kwalifikacją do ćwiczeń osób w starszym wieku muszą być kompleksowe badania lekarskie i pomocna dokumentacja - stwierdzili naukowcy z University of British Columbia

  Zobacz też:
 • Genetyczny przełącznik przywraca młodość
 • Naukowcy mają złe wieści dla osób z nadwagą
 • 2010-11-02 Złe fatum krąży widać nad naszym Ogniskiem TKKF
  bo znowu z ogromnym żalem informujemy, że odeszła z naszego TKKF-u nieoceniona i zaangażowana nasza wolontariuszka Danuta FRONCZAK[*]

  Przez ostatnie ponad 10 lat bezinteresownie pomagała nie tylko zarządowi Ogniska na gdańskiej Zaspie, ale każdemu, kto wymagał takiej pomocy. Znakomita animatorka aktywności ruchowej i społecznej - zwłaszcza osób starszych i młodzieży. Zasłużony dla Kultury Fizycznej i Wolontariatu. Wspaniała koleżanka - przyjacielska, ofiarna i odpowiedzialna. Nie liczyła czasu dla innych. Niestety w dniu 31 października 2010 r. czas się dla niej zatrzymał.

  Uroczysta msza dn.05.bm.(piątek) o godz.10;oo w kościele pw. NMP Królowej Różańca Św. na Przymorzu. Ceremonia pogrzebowa, godz.11:30 na cmentarzu Srebrzysko w Gdańsku.

  Pani Danusiu na zawsze pozostaniesz w naszych sercach. Cześć Twojej Pamięci!

  Zobacz też:
 • Wyróżniono pomorskich wolontariuszy w tym Danutę Fronczak
 • 2010-10-29 Odszedł na zawsze przyjaciel i aktywny animator naszego TKKF,miał 62l.
  Dr Janusz Andruszkiewicz w dn. 21 października 2010 r. nie tylko lekarz, ale propagator zdrowego trybu życia, aktywizacji ruchowej i naturoterapii do tego nasz niestrudzony działacz.
  Msza św. żałobna odprawiona zostanie dnia 30 października 2010 r. o godz. 11.30 w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gdyni, ul. Armii Krajowej 46.
  Pogrzeb tego samego dnia o godz. 13.00 na cmentarzu Witomińskim w Gdyni.

  Ognisko TKKF"Rozstaje" w Gdańsku składa Profesorowi Witoldowi Andruszkiewiczowi oraz Rodzinie wyrazy głębokiego współczucia z powodu śmierci Syna,.. i Wspaniałego Człowieka

  Zobacz też:
 • Janusz Andruszkiewicz : Nekrologi
 • 2010-10-28 Z ogromnym żalem zawiadamiamy, że odszedł z TKKF- Franek Niedźwiedzki
  (w dniu 27.10.2010). Od ponad 15 lat animator kultury fizycznej Ogniska TKKF"Rozstaje" na gdańskiej Zaspie. Znakomity zawodnik i mistrz w podnoszeniu ciężarów, mgr sportu, były nauczyciel i koordynator gdańskiego sportu szkolnego. Zasłużony Działacz Kultury Fizycznej i wielu innych odznaczeń oraz wyróżnień. Wspaniały kolega - bardzo pomocny i przyjacielski, ofiarny i odpowiedzialny.
  Kol. Franciszek, wspierał i z dużą życzliwością odnosił się też do osób, które nie osiągały wyników, ale przejawiały chęci do aktywności ruchowej.

  Ceremonia pogrzebowa, o godz.8:30 na nowym cmentarzu w Pruszczu Gdańskim w dniu 30-go bm. - sobota.

  Na zawsze pozostaniesz w naszych sercach. Cześć Jego Pamięci [*]!

  Zobacz też:
 • Franciszka debaty „Na dwa głosy”,
 • Kiedyś Elblążanin i gdański Lechista w PODNOSZENIE CIĘŻARÓW
 • 2010-10-21 Starość jako aktywne zadanie na całe życie
  ZDROWA STAROŚĆ to nasze zadanie w ciągu naszego życia. A życie człowieka jest darem, wspaniałym darem, więc nie możemy Go zmarnować. Stąd też należy je nieustannie mobilizować, aktywizować i przyjmować jako najwyższy dar. Bardzo duże w nim są uwarunkowania psychospołeczne ruchowej aktywności, odpowiedniego odżywiania, itd. Jak ważne są odpowiednie zajęcia dla ludzi w każdym wieku, a zwłaszcza TW. dowiecie się uczestnicząc w naszych ośrodkach w "programie rekreacji ruchowej osób starszych". Zapraszamy do TKKF.

  Zobacz też:
 • Starość nie istnieje
 • Prof. Popiołek: nie ma osobowościowych wzorców starości
 • 2010-10-09 Przypominamy o wycieczce rowerowej śladami mennonitów
  W niedziele(10-tego) o godz. 11:oo z przed klubu TKKF"Rozstaje" z brakiem przeciwwskazań lek.,dobrym humorem, sprawnym rowerem(mile widziany kask i kamizelka) i sprzętem do fotografowania,.... Zapraszamy osoby 50+ (mające doświadczenie w dłuższych dystansach -pokonamy ca 60 km).
  Trasa; Żuławy Gdańskie -> Gdańsk Olszynka – rz. Stara Motława – Krępiec – Wiślina – Lędowo – Bystra – Wocławy – Miłocin – Trutnowy – Pruszcz Gdański

  Zobacz też:
 • Szlakiem Mennonitów(galeria i film)
 • Z rajdu po klifie Osłonińskim
 • 2010-10-05 Czy będziemy żyć krócej? W jakiejś części zależy to od nas!
  My, jeśli zawczasu nie zatroszczymy się o przyszłość, będziemy na starość żyć nie tylko schorowani w zniedołężnieniu. mało sprawni, ale i w biedzie. Prognozy mówią jednak, że tendencja do wydłużania życia w dobrostanie zacznie się odwracać.
  Jeszcze dziś zapisz się więc na nasze specjalistyczne zajęcia. Zapraszamy.

  Zobacz też:
 • Będziemy żyć krócej!
 • Trójmiasto dla osób 50+
 • 2010-09-26 Marsz i Rajd Serca z okazji Światowego Dnia Serca
  Ognisko TKKF"Rozstaje" w dniu 26.br. o godz. 9;oo z pod biura zarządu organizuje Rajd Rowerowy do "Rybek" w Gdyni, i marsz do Parku Kolibek na "zdrowe ekologiczne odżywianie" w czasie trwania pikniku "Dary Ziemi". Ach gdzie te czasy gdy prowadziliśmy stałe programy i szeroką profilaktyka medyczna oraz największe imprezy np. "Weekend dla Serca"?

  Zobacz też:
 • Prozdrowotny Dzień Serca w Gdyni
 • Sześć kroków do zdrowego serca
 • 2010-09-24 Jak co roku w dniu urodzin naszego aktywnego seniora
  Kol. Mariana Parusińskiego (88-letniego maratończyka, działacza, Cz. Komisji Rewizyjnej TKKF"R",... )
  ZAPRASZAMY na urodzinowe spotkanie (Klub Joggera, GOTRIIIW przy Ognisku) w dn. 25.bm. (sobota)godz.17:oo/ do Klubu SZAFIR obok naszego Ogniska TKKF"Rozstaje". Mile widziani, zwłaszcza Ci, którzy zajmują się aktywizującymi formami i sposobami przeciwdziałającymi starości i dążą do utrzymania jak najdłużej sprawności psychofizycznej i niezależności. Przy herbatce i czymś jeszcze będziemy rozmawiać jak ten cel uzyskać poprzez przeciwdziałanie „przedwczesnego” starzenia. W tym towarzystwie nie musimy przekonywać o tym, że profilaktykę i prewencje chorób zwłaszcza społecznych, czy cywilizacyjnych i promocja zdrowia w każdym okresie życia jest konieczna, jak również o wiele mniej kosztowna niż leczenie.

  Zobacz też:
 • Bieg o Zdrowie, Ośrodki Joggingu
 • marian parusiński bieg po zdrowie
 • 2010-09-22 Aktywizacja osób starszych na zajęciach ruchowych-stałych w TKKF
  U nas wszystko się zmienia i po naszych specjalistycznych zajęciach kinegerontoprofilaktycznych seniorzy coraz lepiej sobie radzą w życiu. Wystarczy tylko się nie bać nowości i wszystko jest takie prostsze. Można bez problemu nawiązywać znajomości, korzystać z techniki i zdobywać informacje dla seniora a przede wszystkim ćwiczyć prozdrowotnie w małych grupkach podobnych do siebie osób z podobnymi problemami na ten okres życia.

  Zobacz też:
 • Poradnik Aktywnego Seniora
 • Pochwal się tym, co robisz dla osób 50+ w swoim NGO!
 • 2010-08-31 Przypominamy o potwierdzeniu uczestnictwa w zajęciach aktywizujących
  Ośrodka Terapii Ruchowej III Wieku przy Ognisku TKKF"Rozstaje"- częściowo dofinansowanego z MSiT i SM"R" dla osób starszych. Zapraszamy

  Zobacz też:
 • Cała Gdynia świętuje!
 • Zapisy.Uniwersytety dla seniorów pękają w szwach
 • 2010-08-22 Gimnastyka lecznicza, najważniejsza zwłaszcza w tzw. Trzecim Wieku
  Nasz specjalistyczny ośrodek TKKF jest dla starszych pacjentów jedyną formą terapii dzięki gimnastyce znakomicie pobudzają i tonizujące funkcje organizmu. Leczenie ruchem przez zastosowanie odpowiedniego systemu ćwiczeń naprawde pomaga w profilaktyce chorób

  Zobacz też:
 • W pogoni za zdrowiem i młodością
 • Gdyńskie Centrum Aktywności Seniora
 • 2010-07-14 Przypominamy o letnich zajęciach psychoruchowych w TKKF_Rozstaje
  - w każdy Pn. i Śr. od godz. 8:oo w sali klubowej na Rozstajach, a w Pt. o godz. 9:oo w Parku Nadmorskim.
  Zapraszamy do aktywnego wypoczynku w TKKF!!!!
  - a dodatkowe zajęcja pod nw.linkiem.

  Zobacz też:
 • Plażowa moda na tai-chi i stretching
 • Planuj czas w gdyńskich dzielnicach
 • 2010-06-29 Przypominamy o Walnym Zebraniu Sprawozdawczo-Wyborczym na Rozstajach
  W dniu 30.czerwca br.(środa) o godz. 16:30 w pierwszym terminie (i 16:45 w drugim) zapraszamy na Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze Ogniska TKKF"Rozstaje" przy ul.Kombatantów 4 w klubie. Regulamin i pozostałe materiały do zapoznania lub pobrania w sekretariacie zarządu. Informujemy, że tylko na ZEBRANIU dla członków z opłaconymi składkami można będzie otrzymać gratisowo naszą książkę "Program treningowy dla seniorów" jak również ocenić poziom sprawności przekazanych indywidualnie dzienników i książeczki testów. Zapraszamy.

  Zobacz też:
 • Sprawdź czy jesteś sprawny
 • Wakacje i plażowanie na sportowo
 • 2010-06-04 Zanim zaczniemy sezonowe wyjścia zgłoś się do TKKF przeprowadzimy test
  Pogoda, nasza nadmorska przyroda to doskonały czas, by rozpocząć regularne spacery. Zapraszamy(zwłaszcza starsze)osoby, które często mają zdiagnozowane schorzenia uniemożliwiające im aktywny tryb życia - z pewnością w zaleceniach lekarskich mają wpisane spacery. W TKKF-ie dodatkowo mogą to robić pod okiem wykwalifikowanego instruktora. Bo to odpowiednio dawkowany ruch utrzymuje nasz organizm w dobrej formie. Regularne spacery stanowią lekarstwo na wiele uciążliwych bolączek. Aby było nam raźniej, spróbujmy zachęcić przyjaciół do wspólnej aktywności, choć w naszym Towarzystwie na pewno nikt nie będzie osamotniony.

  Zobacz też:
 • Bezpłatne spacery z przewodnikiem po Gdańsku
 • 2010-05-26 Z ogromnym żalem zawiadamiamy, że odszedł z TKKF- Witold G. Stec [*]
  od ponad 20 lat skarbnik zarządu Ogniska TKKF"Rozstaje" na gdańskiej Zaspie. Znakomity animator sportu - zwłaszcza dzieci i młodzieży i osób starszych. Zasłużony Działacz Kultury Fizycznej i wielu innych odznaczeń oraz wyróżnień. Wspaniały kolega - bardzo pomocny i przyjacielski, ofiarny i odpowiedzialny.

  Uroczysta msza dn.27.maja 2010 o godz.10 w kościele pw. Najświętszego Serca Jezusowego (Kolegiata Gdańska) w Wrzeszczu. Ceremonia pogrzebowa, godz.11:30 na cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku.

  Na zawsze pozostaniesz w naszych sercach. Cześć Jego Pamięci !

  2010-05-17 Przetestuj i oceń swoją sprawność fizyczną w TKKF
  Serdecznie zapraszamy do udziału w cyklu bezpłatnych zajęć z trekking i nordic walking, bieg po zdrowie, gimnastyka,..a w tym ocenianie własnego poziomu sprawności (TESTY i Dzienniczek MOJA SPRAWNOŚĆ), które odbywają się cyklicznie w ramach Miesiąca dla Zdrowia w Lesie Nadmorskim, Parku,...

  Zobacz też:
 • Czy można zdrowiej chodzić?
 • 2010-04-28 Z dniem 1-go maja uruchamiamy dodatkowo nieodpłatne
  w ramach Miesiąca dla Zdrowia (w piątki o godz. 9:oo w Parku Nadmorskim na Zaspie), specjalistyczne aktywności ruchowe dla "osób dojrzałych". Wymagane odpowiednie obuwie i okrycie i stosowanie się do regulaminu zamieszczonego w MENU (obok),
  Zapraszamy!

  2010-04-20 Mały krok miasta, a wielska sprawa dla ludzi z SM w rehabilitacji
  To wielka rzecz, że władze Gdańska wcześniej Gdyni, zdecydowały się na gest w stosunku do swoich mieszkańców chorych na stwardnienie rozsiane(SM). Pytanie pozostaje następne. Kiedy władze dofinansują (choć w małym procencie) program profilaktyczny dla osób po 60. roku życia, które chcą zachować zdrowie i witalność. Większość miast w Polsce już dofinansowuje takie specjalistyczne programy TKKF.

  Zobacz też:
 • Gdańsk wyda ponad 100 tys. złotych na rehabilitację chorych na SM
 • W Gdyni rusza pilotażowy cykl zajęć ruchowych dla seniorów po 60+
 • 2010-04-09 Starość to radość, o ile zdrowie i kondycja dopisuje
  Weź odpowiedzialność już dziś za swoje zdrowie w wieku starszym. Uświadom bliskim i pokaż jak powinni żyć, by mogli dłużej cieszyć się dobrym stanem zdrowia. Bo ludzie powinni indywidualnie i w większych grupach np. w TKKF-ie poznać funkcje swojego ciała. Uważamy, bowiem że większość fizycznych i psychicznych zmian, jakie zachodzą u osób starszych powoduje nie wiek, lecz ich wcześniejsze zaniedbanie własnego zdrowia

  Zobacz też:
 • Pomaszeruj po zdrowie
 • Sopocianie, bądźcie aktywni!
 • 2010-03-18 Informujemy nasze aktywne osoby uczestniczące w zajęciach terenowych;
  Zapraszamy na; - Bieg po Zdrowie, - Gimnastykę dla Seniorów w terenie z Nordic Walking(czyli marsz z kijkami). Mimo kilkuletniego naszego doświadczenia w zajmowaniu się problemami aktywności fizycznej osób starszych i joggerów obowiązują nas rozporządzenia i ustawy dot. sportu i rekreacji, pomimo, że prowadzone są zajęcia przez wybitnych instruktorów i trenerów. Do tego są bezpieczne i mają walory zdrowotne, ale potrzebne są i tak zaświadczenia lekarskie o braku przeciwwskazań.

  Zobacz też:
 • Wydanie zaświadczenia o stanie zdrowia pacjenta
 • Jedyne w Trójmieście Centrum Geriatryczne w przychodni w Brzeźnie
 • 2010-03-17 Promem Gdynia-Karlskrona-Gdynia. Zapraszamy SENIORÓW
  W kabinach czteroosobowych Stena Baltica w dniach 15 - 17.IV br. w tym całodniowe zwiedzanie z przewodnikiem i wycieczka po Karlskronie. Specjalne warunki dla osób starszych zostały wynegocjowane na "gdyńskich Kolosach". Zapisy tylko do soboty.

  Zobacz też:
 • Propozycja podróży z zajęciami rekreacyjnymi dla Seniorów
 • W Gdyni życie zaczyna się po 60.
 • 2010-03-14 Kulturowe konteksty starości - Zapraszamy na KONFERENCJĘ NAUKOWĄ
  Ogólnopolska, interdyscyplinarna poświęcona tematyce starości i starzenia się. Wrażliwość i wyczulenie na problemy Seniorów, niezwykle ważne, aby połączyć doświadczenie i wiedzę różnych dyscyplin nauki, zajmujących się tym zagadnieniem. Mamy nadzieję, że zaowocuje ona lepszym zrozumieniem problemów osób starszych, m.in. z następujących wątków:

  - starości w instytucji totalnej
  - aktywizacja ludzi starszych
  - niepełnosprawność ludzi starszych
  - starość w mediach i w popkulturze
  - kult idealnego ciała a starość
  Więcej w linku niżej - >

  Zobacz też:
 • Kulturowe Konteksty Starości
 • Seniorzy chcą ocalić pamiątki z czasów powojennych
 • 2010-03-05 Funkcjonowanie OTRIIIW na dotychczasowych zasadach. Zapraszamy!
  Miło nam poinformować, że dotychczasowa działalność w aktywizacji osób III Wieku została pozytywnie zaopiniowana i wzorem ub.r. przedłużona została umowa-porozumienie poprzez ZG TKKF i MSiT na dalsze funkcjonowanie Ośrodka Terapii Ruchowej Trzeciego Wieku przy Ognisku TKKF "Rozstaje". Ośrodek wspiera także S.M."Rozstaje" dla starszych mieszkańców. Wielka szkoda, że Urząd Miasta Gdańska nic nie pomaga naszym Seniorom.

  Zobacz też:
 • Życie zaczyna się po sześćdziesiątce
 • Start i meta - po raz trzeci Seniorzy w Akcji
 • 2010-02-13 Dzieci mają ogrody jordanowskie, kiedy powstaną podobne dla seniorów ?
  Zwłaszcza tu na Pomorzu. Gdzie ruchem będzie można wyrazić nastrój? Natomiast ćwiczenia gimnastyczne wspomogą ogólną kondycję różnymi urządzeniami usprawniającymi. Także spełniałyby one funkcje integracyjne i społeczne, byłyby za razem miejscem, gdzie można się oddać rekreacji a nawet sportowi.
  Przypomnijmy, że początkowo takie ogrody jeszcze w VI wieku p.n.e., składały się z placów, boisk, bieżni urządzonych pod gołym niebem, najczęściej w cienistych gajach nad brzegiem rzek, jezior, morza.

  Zobacz też:
 • Ogród zabaw dla dziadków
 • Jak Maria Kozłowska została morsem
 • 2010-02-02 Seniorzy w akcji >przesłanie zgłoszenia do 21 lutego
  Warsztaty dla "trochę starszych" studentów w Jadwisinie pod Warszawą w terminie od 2010-03-11 do 2010-03-15 >więcej informacji pod nw. linkiem.
  Zapraszamy nie tylko uczestników naszego Ośrodka Terapii Ruchowej III Wieku

  Zobacz też:
 • "Seniorzy w akcji" - warsztaty
 • 2010-01-08 KINEZYGERONTOPROFILAKTYKA > kinezyprofilaktyka gerontologiczna, to
  specjalistyczne zajęcia ruchowe, profilaktyczne i lecznicze przeznaczone dla osób starszych prowadzone u nas przez Ośrodek Terapii Ruchowej III WIeku przy Ognisku TKKF"Rozstaje" odbywają się od godz. 7:30 - 12:oo.
  Natomiast zajęcia Profilaktyki Zdrowego Starzenia (fitness 50+) w godzinach wieczorowych. Inne zajęcia w godziny popołudiowe.
  > niżej w odnośnikach materiały do pobrania i wypełnienia. Zapraszamy!!!

  Zobacz też:
 • menu: Gimnastyka Zdrowotna
 • Rozporządzenie odnośnie prowadzenia ww.zajęć
 • 2010-01-05 W Gdyni wiele się dzieje dla aktywizacji seniorów
  Gdańscy seniorzy mogą tylko pozazdrościć, ale maja za to Ośrodek Terapii Ruchowej III Wieku przy TKKF"Rozstaje", a w nim m.in.fachowców od kinezygerontoprofilaktyki, którzy odpowiednio przyuczą oraz dostosują aktywność ruchową osób z indywidualnymi potrzebami (np. po przebytych chorobach) o specyficznej sytuacji społecznej, zmniejszonej sprawności osób starszych, itd.
  Zapraszamy.

  Zobacz też:
 • Gdyński program dla aktywnych 60-latków
 • Życie zaczyna się po sześćdziesiątce
 • 2009-12-08 Seminarium >Rozwiązywanie problemów osób starszych na Rozstajach
  Ognisko TKKF"Rozstaje" w Gdańsku realizujący Program RRIIIW zaprasza w dniu 18.12.br.(piątek) o godz.11:oo - 15:oo do naszej siedziby, celem udziału w projekcie „Organizacje pozarządowe na rzecz lepszego życia osób starszych w Karelii” wspieranego finansowo przez Program Wschód-Wschód Fundacji im.Stefana Batorego, ZG TKKF, Towarzystwa Edukacyjnego „Wiedza Powszechna” ,... Do merytorycznej dyskusji i pokazowych zajęciach, ćwiczenia, ...

  2009-11-27 Andrzejkowa impreza integracyjna dla seniorów w sobote 28.11.br.
  Przypominamy i Zapraszamy na imprezę integracyjną, skierowana głównie do osób starszych, emerytów i rencistów - przeciw wykluczeniu tej grupy z życia.
  Gdańsk-Zaspa,ul.Kombatantów 4 - Klub "Szafir" i Ognisko TKKF"Rozstaje" godz.17.oo.
  „Właśnie w tym dniu cień wosku ci ukaże, co ci życie i TKKF niesie w darze”

  Zobacz też:
 • Inauguracja nowego sezonu w Ognisku TKKF_Spartanki
 • 2009-11-15 Aby ćwiczenia fizyczne przyniosły pożądany efekt muszą odbywać się
  dostatecznie b.często, co najmniej 3 razy w tygodniu, (ale nawet 2x już pomaga zwłaszcza w starszym wieku). Dla młodszych najlepiej codziennie i powinny trwać dostatecznie długo, przynajmniej 30 minut w ciągu dnia intensywność umiarkowana dostosowana do możliwości i wieku.

  Zobacz też:
 • Ten TEST, obliczy przewidywaną długość Twojego życia
 • Jak Trójmiasto dba o starszych ludzi?
 • 2009-10-23 Ośrodek TRIIIW przy Ognisku Rozstaje musiał uruchomić dodatkowe grupy
  - w zajęciach o godz.10:5o i wieczorowych. Przypominamy, że zakres wykonywanych ćwiczeń musi być ściśle skonsultowany z lekarzem, bo jest realizowany przez fizjoterapeutę/kinezygerontoprofilaktyka po dokładnej analizie stanu funkcjonalnego popartego testem. Intensywność zajęć zależy od sprawności ogólnej (i dodatkowych chorób). Przy osobach starszych nasze ćwiczenia są b.bezpieczne, to znaczy z minimalnym obciążeniem(gdy zachodzi potrzeba wsparte właściwymi przyrządami) i właściwym ustawieniem kręgosłupa ze względu na osteoporoze i inne.

  Zobacz też:
 • Centrum Aktywności Seniorów
 • 112-latek poślubił 18-latkę
 • 2009-09-22 Refleksje po odbytym festynie - Weekend dla serca
  Jeszcze tak niedawno TKKF-y prowadziły - prewencje pierwotna i wtórna chorób układu krążenia dla osób z różnym stopniem zagrożenia chorobą wieńcową oraz po zawale serca w celu podtrzymania efektów zdrowotno-sprawnościowych uzyskanych w cyklu rehabilitacyjnym - prowadzonym pod hasłem"Ruch doskonali i uzdrawia serce". Dziś mamy kłopoty w pozyskaniu funduszy nawet na imprezę okolicznościową prozdrowotną.

  Zobacz też:
 • Zdrowe życie kontra zawał serca
 • Uniwersytet Trzeciego Wieku przyciąga tłumy
 • 2009-09-15 Trzeci Wiek to ciągłe zabieganie o sprawny umysł i ciało
  Nie bój się wiedzy i aktywności ruchowej – ciągle odkrywaj swoje ciało i otaczający świat „Najcenniejszy jest dla nas kontakt z otwartym umysłem drugiego człowieka, umysłem, dla którego nie ma ograniczeń, dla którego nie ma rzeczy niemożliwych, który wierzy, że wszystko można zrobić, nawet rzeczy niemożliwe.
  Zapraszamy na nasze zajęcia a sami się przekonacie, że niemożliwe stają się możliwe.

  Zobacz też:
 • E-senior jest rodzaju żeńskiego
 • PUMA z biegiem Gdyni
 • 2009-08-31 Po aktywnych wakacjach, czas na całoroczną aktywizacje w TKKF
  Przyjmujemy już zapisy do PRROS po wakacjach w stałych grupach ćwiczących - wskazane aktualne pozwolenie lekarskie.
  Jak co roku w połowie września zapraszamy na ognisko integracyjne z kiełbaskami i grami ogrodowymi. Petanque (boules, gry w kule), krokiet, ... to gra dla przyjemności wśród osób starszych, rodziny, przyjaciół, znajomych. TKKF oferuje różne formy aktywności nie tylko ruchowej > więcej w artykule niżej. Zapraszamy.

  Zobacz też:
 • 12 kroków do życia przez 100 lat
 • Moda na fitness
 • 2009-08-16 Mamy coraz więcej Uniwersytetów Trzeciego Wieku
  a w nich już Federacje,... choć obszarem działania jest; - Edukacja, Kultura, Sztuka, Tradycja, Ekologia, Ochrona Środowiska, Bezpieczeństwo Publiczne, Integracja. Choć dla naszej organizacji najważniejsze działanie to PROMOCJA ZDROWIE, szeroko rozumiana KULTURA FIZYCZNA.
  Dlatego cieszymy się gdy w Rumi startuje kolejny na Pomorzu Uniwersytet Trzeciego Wieku.

  Zobacz też:
 • W Rumi startuje Uniwersytet Trzeciego Wieku
 • Stary człowiek i może pracować-W domu bym nie usiedział ...
 • 2009-07-27 Także w sierpniu zapraszamy Seniorów na nieforsowną gimnastykę
  Aktywni Seniorzy pod opieką kinezygerontoprofilaktyka i rehabilitanta, będą wykonywali nieobciążające ćwiczenia usprawniające, na bogato wyposażonej do tego typu ćwiczeń sali i w terenie Parku Nadmorskiego. Ognisko TKKF"Rozstaje" prowadzi Program RROS dofinansowany z MSiT. Zapraszamy

  Zobacz też:
 • W Gdyni poćwicz na plaży za darmo
 • Na Pomorzu żyje się coraz lepiej i coraz dłużej
 • 2009-07-09 Zaprasza osoby starsze na wakacyjne zajęcia kinezygerontoprofilaktyki
  w naszym Ośrodku w dniach; Pn. Śr. od godz. 8:oo oraz piątkowe i sobotnie zajęcia w terenie(Park Nadmorski PT. 18:00-19:00 gra plenerowa bule 19:00-20:00 gimnastyka wieczorna
  Sob. 09:30-10:30 gimnastyka poranna z przyrządami, 11:00-12:00 ścieżka zdrowia 12:00-13:30 marsz nordic walking)
  Należy przejawiać chęci do ruchu, zadbać o humor i odpowiedni strój,...

  Zobacz też:
 • Amerykańscy naukowcy odkryli sposób na długowieczność
 • Zajęcia gimnastyczne na wolnym powietrzu. Rekreacja ruchowa w Parku Nadmorskim.
 • 2009-06-26 TKKF i w wakacje będzie prowadził zajęcia i wsparcie dla seniorów
  Zapraszamy zwłaszcza nowe osoby w wieku senioralnym. Pomoc w sprawach bieżących(które czują się osamotnione), aktywizacja seniorów zwłaszcza przez specjalistyczną gimnastykę zdrowotną. Liczymy także na zgłaszanie się wolontariuszy, mające cechy opiekunów.

  Zobacz też:
 • Łapicki przepisał na żonę cały majątek
 • Chcesz żyć, żyj z młodą kobietą
 • 2009-06-14 Ogólnopolskie Seminarium ujednolicenia programów aktywizacji SENIORÓW
  Od 14 do 18 w Centralnym Ośrodku Szkoleniowym TKKF odbędzie się seminarium dla kinezygerontoprofilaktyków zajmujących się aktywizacją osób starszych. - > więcej w naszym artykule.

  Zobacz też:
 • Będziemy płacić nowy podatek - za starość
 • Światowy Dzień Osteoporozy
 • 2009-06-10 Boule (petanka, petanque, bule) 6 kul, itd.
  Coraz bardziej popularna w Polsce gra zespołowa, od b.dawna polecana przez TKKF, zwłaszcza dla osób starszych. Zestaw zawiera zazwyczaj 6 stalowych kul, drewnianego "jack`a" oraz miarkę.
  Zapraszamy na nasze stałe zajęcia oraz festyny i do udziału w grach rekreacyjnych.

  Zobacz też:
 • Bulą w świnkę
 • Dołącz do Spartanek
 • 2009-06-03 Informujemy osoby starsze uczestniczące w dopołudniowych zajęciach,
  że z uwagi na uczestnictwo instruktorki kinezygerontoprofilaktyki w Ogólnopolskim Seminarium w dniach 14 -18 bm., spotkania zostaną przełożone na termin późniejszy po ww. terminie.

  W dniu 4.bm. o godz.10;oo i 13;oo, zapraszamy na zaległe spotkanie w ramach "Miesiąca dla Zdrowia" odnośne; nadciśnienia, reumatyzmy, wysoki cholesterol, migren, problemów gastrycznych i innych

  Zobacz też:
 • O aktywności seniorów z krajów bałtyckich na konferencji w Gdyni
 • Społecznicy uhonorowani medalami św. Wojciecha i Księcia Mściwoja II
 • 2009-05-27 Do Dworu Artusa, 16-go czerwca godz.17:oo - ZAPRASZAMY Członków TKKF
  Mamy zaszczyt poinformować, że na wniosek Ogniska TKKF"Rozstaje", a w tym; Ośrodka Terapii Ruchowej III Wieku i naszego Klubu Joggera, Kapituły Medali; św.Wojciecha i Księcia Mściwoja II oraz Rady Miasta Gdańska przyznały kol. Marianowi Parusińskiemu MEDAL KSIĘCIA MŚCIWOJA II.

  Zobacz też:
 • IV NOCNY MARATON ŚWIĘTOJAŃSKI
 • Wjechała segwayem w rowerzystkę. Będzie proces
 • 2009-05-15 Nowy DS
  Powstają Centra Wielofunkcyjne Pomocy Osobom Starszym. Choć starości my staramy się nie akcentować, tylko o ludziach, którym przyplątało się w kalendarzu więcej lat.

  Zobacz też:
 • Centrum dla gdańskiego seniora
 • Światowy Dzień bez Tytoniu
 • 2009-04-22 Zadbaj o ZDROWIE DLA RODZICÓW, DZIADKÓW - zapisz je na zajęcia do TKKF
  Ruch jest w starszym wieku symbolem sprawności i zdrowia. DLACZEGO? Smutną rzeczywistością jest tzw. siedzący tryb życia, a przez to:

  -im jestem starszy, tym mam większe różne naturalne ograniczenia;
  -ograniczenia i urazy często prowadzą do tego, że mniej się poruszam;
  -im mniej się poruszam, tym mam większe skłonności do chorowania;
  -jedna choroba przyczynia się do kolejnej, której zazwyczaj towarzyszą nasilające się bóle i zniechęcenie;
  -wynikiem tego jest wzrost ilości chorób, apatia i utrata nadziei, dyskomfort życia;
  -nie możemy odwlekać, czy poszukiwać innych rozwiązań, bo ich tak naprawdę nie ma;
  -...na początku chodziło tylko o małą sprawę - utratę odpowiedniego ruchu.
  A konsekwencje nie tylko dla osoby starszej są ogromne i dla jego rodziny czy innych(patrz niżej).
  A można było to wszystko zmienić:)

  Zobacz też:
 • Szokujący Dom Starców
 • Dieta zmienia się z wiekiem
 • 2009-03-26 A miało być tak wspaniale na emeryturze
  Były piękne wizje z reklam TV, a jest nijak do rzeczywistości, a rząd mówi przyszłym emerytom, że jeśli chcą mieć godziwe świadczenia, powinni jak najdłużej pracować. Tylko, aby dłużej pracować należy dużo przed pójściem na emeryturę trafić np. do TKKF na specjalistyczne zajęcia usprawniające. Takich zajęć profilaktycznych, niestety nie chce finansować ZUS oraz NFZ i inne otwarte fundusze emerytalne. Okazuje się, iż na razie reforma ma polegać na tym, że państwo pozbędzie się problemu z wypłacaniem "wcześniejszych" emerytur, a świadczenia będą jeszcze niższe niż teraz, w wielu przypadkach nawet o 30-40 procent.

  Zobacz też:
 • Na Pomorzu przybywać będzie emerytów
 • WRON-a od cioci z Warszawy
 • 2009-03-06 Rekomendacja do Parlamentarnej Komisji i Medalu św. Wojciecha
  Ognisko TKKF"Rozstaje" w Gdańsku, jako Organizacja Pożytku Publicznego, zgłosiła do Parlamentarnego Zespołu ds. Osób Starszych, który ma na celu między innymi -kreowanie zintegrowanej i długookresowej polityki na rzecz osób starszych, naszego wieloletniego członka kol. Mariana Parusińskiego. Również p.Marian został zarekomendowany do wyróżnienia medalem przyznawanym przez Radę Miasta Gdańska. To wyróżnienie przyznawane jest za wybitne osiągnięcia. Byłby to drugi medal w naszym stowarzyszeniu, pierwszy otrzymał założyciel TKKF "Rozstaje", 97-letni dziś, Bohdan Zaleski - członek honorowy naszej organizacji.

  Zobacz też:
 • PARLAMENTARNY ZESPÓŁ DS OSÓB STARSZYCH
 • Medale św. Wojciecha i księcia Mściwoja za 2008 r.
 • 2009-03-01 Aktywność ruchowa lekarstwo na wszystkie choroby
  W ostatnich dziesięcioleciach upowszechniło się pojęcie chorób „hipokinetycznych” tzn. z niedostatku aktywności fizycznej. Przede wszystkim należą tutaj choroby o charakterze metaboliczno-zwyrodnieniowym, takie jak miażdżyca (szczególnie naczyń wieńcowych serca), otyłość, cukrzyca. Przyczyny tych stanów chorobowych są złożone, niemniej rola niedostatecznej aktywności ruchowej w łańcuchu przyczynowym uznawana jest za bardzo istotną. Idzie wiosna zmień swoje przyzwyczajenia. Biegaj, gimnastykuj się – a jeśli nie możesz zostać mistrzem, będziesz na pewno zdrowym i sprawnym człowiekiem aż do śmierci.

  Zobacz też:
 • 10 przykazań, jak uniknąć raka
 • Solarium w jednej klice z papierosami
 • 2009-02-08 Użyć życia nie zapominając o aktywności ruch. dla zdrowia i sprawności
  Ludzie starsi i chorzy, mają większą świadomość tego, że wiecznie żyć się nie da i spodziewają się końca. Ważne, aby żyć tak, byle mieć zdrowie i sprawność i użyć życia, a na to "należy zapracować". Trzeba umieć wypośrodkować, uważając zarówno życie, jak i pieniądze za ważne - nie zapominając o aktywności psycho-ruchowej dla zdrowia.

  Zobacz też:
 • Starsi chcą użyć życia
 • Cyberchondryk z siatą leków
 • 2009-01-25 W Sopocie już można po aktywnym spacerze iść napić się
  gorącego napoju za złotówkę. Kiedy taką możliwość będą mieli seniorzy w Gdańsku i Gdyni?

  Zobacz też:
 • W kawiarni kawa dla seniora za złotówkę?
 • Wesołe jest życie seniora?
 • 2009-01-12 Zapraszamy naszych członków i sympatyków na BAL KARNAWAŁOWY
  "Jak zwykle koszykowy" - Karnawał na Rozstajach w dniu 17.01.2009 od godz.17:oo (oferujemy doskonałą zabawę taneczną, ale także; ciekawy program rekreacyjny, kotyliony, nagrody w różnych grach i konkursach)

  Jako organizacja OPP prosimy o zaznaczaniu w składanych PIT-ach deklaracji 1% i tym samym przystąpieniu do Rady Przyjaciół TKKF"Rozstaje" - > więcej w Artykułach na str. głównej tkkf.org.

  2009-01-05 W Nowym Roku 2009, ŻYCZYMY
  ZDROWIA, dużo energii, optymizmu i mimo wszystko odrobiny spokoju.

  No i oczywiście także samych „wysmakowanych aktywności” psychoruchowych.
  Niech się spełnią Państwa marzenia i plany i te najodważniejsze, najbardziej ambitne, które mają moc zmiany świata na lepsze i te skromne, najskrytsze, od realizacji których najbardziej zależy poczucie osobistego szczęścia i harmonii.

  Gorące pozdrowienia, zwłaszcza tekakaefowskiej Rodzinie i Wszystkim sympatykom

  2008-12-15 Do jazdy rowerem zimą musisz się bardziej przygotować
  Ścieżki lokalne, są często nie posypywane piaskiem a pokryte warstwą zajeżdżonego śniegu, a nawet warstwą lodu, na którym o bolesną wywrotkę nie trudno.
  - więc staramy się utrzymywać prosty kierunek jazdy, bez ruchów kierownicą
  - unikamy nierówności i jedziemy po jednym typie nawierzchni
  - ludzie starsi muszą szczególnie uważać bo kości ich już tak szybko się nie zrastają.

  TKKF bardziej niż rowery zimą, poleca narty biegowe, tzw. biegówki

  Zobacz też:
 • Siłownia dla kolarza
 • Jazda rowerem zimą
 • 2008-11-18 TKKF oferuje różne formy aktywności nie tylko ruchowej.
  Do codziennych zajęć dla osób starszych, które są głównymi beneficjentami *programu* Ośrodka Terapii Ruchowej III Wieku, organizowanych jest wiele innych aktywności. Oprócz typowych zajęć kinezygerontoprofilaktyki, ćwiczeń fitness 50+(w tym; siłowych - związanych, z osteoporozom, cardio-aerobowych, psychofizyczne - na bazie yogi) zwłaszcza dużym zainteresowaniem cieszą się zajęcia przywracające sprawność sensomotoryczną w zakresie zmysłowo-ruchowym jak i oddechowym skłaniając ku rożnym systemom energetycznym, tai chi, joga i inne oraz poszerzanie uzdolnienia do wykonywania tych czynności. Na tych spotkaniach jest duży wybór form. Poza tym każdy z naszych uczestników ma zindywidualizowane różne obciążenia, ponieważ są to małe grupki ćwiczebne zorientowane głównie na problemy profilaktyki zdrowotnej.

  Zobacz też:
 • Radość z jogi
 • Seniorzy się nie dogadali i stracili semestr nauki
 • 2008-11-15 Andrzejkowa impreza integracyjna dla seniorów 28.11.br.
  Zapraszamy na imprezę integracyjną, skierowana głównie do osób starszych, emerytów i rencistów - przeciw wykluczeniu tej grupy z życia.
  Gdańsk-Zaspa,ul.Kombatantów 4 - Klub "Szafir" i Ognisko TKKF"Rozstaje" godz.16.45.
  „W tym dniu cień wosku ci ukaże, co ci życie niesie w darze”

  Zobacz też:
 • Andrzejki, 28 listopada 2008 - integracja i aktywizacja dla seniorów
 • Życie zaczyna się po setce
 • 2008-10-30 Gratulacje z okazji dwudziestolecie Domu Seniora w Gdyni
  W dniu 29 października 2008 r. , przy ul. Gen. Maczka 1, w godz. rannych odbyła się uroczystość 20-lecia Dziennego Domu Pomocy Społecznej w Gdyni. Przypomnieć należy, że na konferencjach i seminariach organizowanych przez TKKF dot. aktywizacji seniorów, zawsze dużą i kreatywną grupe stanwiła kadra gdyńskiego i sopockiego MOPS-u.

  Zobacz też:
 • Dzienny Domu Pomocy Społecznej w Gdyni miejscem spotkań seniorów już od 20 lat!
 • Naukowcy znaleźli sposób na raka
 • 2008-10-10 TKKF najlepszym sprzymierzeńcem aktywności ruchowej i integracji
  Przeciwdziałanie stereotypowemu postrzeganiu ludzi starszych w środowisku to promowanie aktywnych seniorów m.in. przez TKKF oraz kształtowanie wizerunku seniora jako osoby otwartej, pełnej inwencji twórczej i ciekawej świata. Naszym celem jest przede wszystkim wykorzystywanie kultury fizycznej dla aktywnego wizerunku starości pełnej życia i ciekawych pomysłów na spędzanie wolnego czasu w sposób najbardziej korzystny dla zdrowia.

  Zobacz też:
 • Popularność Uniwersytetu Trzeciego Wieku
 • 55 i plus - program dla aktywnych gdynian
 • 2008-09-25 Zapraszamy w sobote (na rowerach do Kolibek) a tam dary ziemi
  O wygodnych warunkach podróżowania w Trójmieście będziemy jeszcze długo musieli pomarzyć. Za to rusza w ten weekend piękna impreza XV DARY ZIEMI, więc na rowerach nadmorską trasą w ramach naszego programu rekreacji - zapraszamy. Rowery są w modzie. Ludzie coraz częściej porzucają swoje blaszane pudełka by w spokoju i ciszy zaznać atrakcji jakie może dostarczyć tylko podroż jednośladem. A to ze jest mecząca to nawet lepiej. Bo, siedzący tryb życia człowieka początku XXI wieku musi mieć przynajmniej weekendową alternatywę. Chodzi wszak o nasze zdrowie, fizyczną kondycję i horyzonty, jakie rozszerza przed nami poznawanie świata inaczej niż przez telewizyjny ekran. Najbliższa okazja już od godz.10:oo dnia.26-28 września. Gdynia dla miłośników kultury, dietetycznej kuchni i tradycji zarówno regionów Polski jak i krajów UE w Parku Kolibki.

  Zobacz też:
 • Dary, dary ziemi...
 • Velo-City 2013 odbędzie się u nas?
 • 2008-09-11 Ognisko TKKF_Rozstaje, przypomina i Z A P R A S Z A na FESTYN
  w dniu jutrzejszym (- piątek tj.12.09.br.)od godz.16.oo, który odbędzie się na terenach sportowych przy ul.Leszczyńskich 3. A w programie m.in. gra w; bocce, petanque, krokieta, badmintona, ......

  Zobacz też:
 • XIV Mistrzostwa Polski w bocce na piasku zakończone
 • Polska nie dla zdrowych ludzi po pięćdziesiątce
 • 2008-09-05 Przyjmujemy zapisy do PRROS po wakacjach w stałych grupach ćwiczących
  Jak co roku w połowie września zapraszamy na ognisko integracyjne z kiełbaskami i petanque w Parku Nadmorskim. Petanque( boules, gry w kule ) to gra dla przyjemności wśród osób starszych, rodziny, przyjaciół, znajomych. Swoją popularność petanque zawdzięcza prostym regułom gry, możliwością gry praktycznie wszędzie i, co najważniejsze, dostępnością dla osób w każdym wieku.

  Zobacz też:
 • Zagraj w petanque
 • Międzynarodowe petanque
 • 2008-08-27 Zapraszamy członków Ogniska TKKF_Rozstaje na Nadzwy. Walne Zebranie
  dot. zmian statutowych, które odbędzie się 05.09.2008 r.(piątek) o godz.17.oo przy ul.Kombatantów 4.

  Parzypominamy, że każdy kto unika bezczynności(jest aktywny), i chce być zdrowy, atrakcyjny, potrzebny, sprawny fizycznie, a jeśli do tego jeszcze ma ciekawy pomysł na życie i chce się podzielić tym z innymi u nas w TKKF znajdzie swoje miejsce. Wszystkich chętnych do udziału w projekcie PRROS serdecznie zapraszamy na wznowione zajęcia od 1-go września br.

  Zobacz też:
 • Ognisko TKKF>Rozstaje
 • 55 i plus - program dla aktywnych gdynian
 • 2008-08-21 Prelekcja nt. działalności dr J.Titz-Kosko - propagatorki TKKF
  Fundacja „Pomoc dla seniora” im. dr Jadwigi Titz-Kosko zaprasza na prelekcje nt. działalności dr Jadwigi Titz-Kosko - miłośniczki TKKF i współpracowniczki śp.Danuty Szałtynis.

  Prelekcja odbędzie się 29 sierpnia.br.(piątek) o godz. 10 w sali 107 Urzędu Miasta Gdańska przy ul. Nowe Ogrody 8/12.
  Istnieje możliwość nabycia książki biograficznej „Dama polskiej medycyny”,
  z którego dochód ze sprzedaży przeznaczony zostanie na sfinansowanie filmu dokumentalnego o dr Jadwidze Titz-Kosko i jej mężu kpt. Stanisławie Kosce.

  Zobacz też:
 • Dr med. Jadwiga Titz-Kosko, (patronka i członek wielu towarzystw w tym TKKF)
 • W kolejce po lepszą starość
 • 2008-08-13 Tylko regularne ćwiczenia znacząco hamują skutki starzenia organizmu
  W Ognisku TKKF"Rozstaje"w ramach ww. PRROS regularne aktywne zajęcia pod okiem specjalistów znacząco hamują skutki starzenia organizmu a nawet znacznie go usprawniając. Przesłaniem za uprawianiem ćwiczeń fizycznych jest uczynienie starsze osoby zdrowymi nie tylko fizycznie, ale psychicznie i społecznie. Bo jeśli nie zadbamy o własną kondycje możemy trafić do domów opieki dla osób starszych, A takich blisko 20 działa na Pomorzu nielegalnie. Tam warunków, w jakich przebywają ich mieszkańcy, nikt nie kontroluje.

  Zobacz też:
 • Seniorzy nielegalnych domach opieki
 • Bieganie wstrzymuje proces starzenia
 • 2008-08-09 Do Ośrodka Terapii Ruchowej III Wieku TKKF nie tylko po zdrowie
  - Seniorki także w czasie lata stanowią większość naszych beneficjentek - Już dawno polubili oprócz jazdy na rowerku turystycznym, czy stacjonarnym i gimnastykę w naszym ww. programie. Obecnie doszły zajęcia - ćwiczenia psychofizyczne na bazie yogi. Niektórym nawet lekarze pilnie zalecają wizyty w naszym Ośrodku, inni szukają kontaktu z ludźmi, chcą być nowoczesne, jak kobiety z seriali.

  Zobacz też:
 • Starsi panowie są szczęśliwsi od swoich rówieśniczek
 • Masters- Pływanie, to sport dla każdego i w każdym wieku
 • 2008-07-08 W te wakacje, zadbaj o swoje serce
  Wyniki badań sprawdzaj czy ryzyko zachorowania Pomorzan na chorobę wieńcową, a w konsekwencji na zawał serca lub wylew krwi do mózgu, są zatrważające. Okazuje się, że co druga osoba cierpi na nadciœśnienie i podwyższony poziom cholesterolu. Dramatyczne jest to, że umierają coraz młodsi ludzie.
  W profilaktyce chorób serca i układu krążenia bardzo ważny jest ruch na świeżym powietrzu, odpowiednia aktywność fizyczna i właściwe odżywianie.

  Zobacz też:
 • Akcja
 • Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu
 • 2008-06-26 Nordic Walking na niedzielę.
  Marsz rozpocznie się przy Szkole Podstawowej w Orlu (gmina Wejherowo), zbiórka o godz. 9.45, start o godz. 10. Stamtąd uczestnicy udadzą się do Rewy, odległej o 35 km. Udział w marszu jest bezpłatny.

  Zobacz też:
 • Pierwszy Kaszubski Marsz Nordic Walking Orle - Rewa
 • Po siedemdziesiątce nie tylko ciepłe kapcie i ogródek
 • 2008-06-20 05.VII br. Gdańsk- bezpłatne badania profilaktyczne przeciw chorobie
  W ramach programu „Teva - 360 stopni dla zdrowia”.

  Zobacz też:
 • Program edukacyjny „Teva - 360 stopni dla zdrowia”.
 • Staruszkowie pamiętają tylko to, co dobre
 • 2008-06-01 Gimnastyka mózgu, przeciw sklerozie i nie tylko
  Ruch to zdrowie. Tyle tu powtarzamy i nie da się zaprzeczyć, że wysiłek fizyczny to prawdziwy zastrzyk młodości dla twojego mózgu. Dzięki ćwiczeniom, zwłaszcza wykonywanym na świeżym powietrzu, do krwi trafia większa ilość tlenu. Tym samym twoje szare komórki są bardziej pobudzone, aktywniejsze. Sprawność pamięci - umiejętność opanowania nowego materiału i wykorzystania go w przyszłości można ulepszyć. "Organ nieużywany zanika". Twierdzenie to zawiera prawie 100% prawdy, a zatem rozwiązuj krzyżówki, rebusy, quizy. Pokochaj zagadki,.. . Baw się słowami i liczbami, rymuj, dodawaj i odejmuj w pamięci. Im częściej zmuszasz mózg do sięgania do "baz danych" w nim zawartych tym lepiej pobudzasz powstawanie nowych połączeń nerwowych.

  Zobacz też:
 • Stary, mądry mózg
 • Gdyńskie mistrzostwa seniorów w ortografii
 • 2008-05-23 Warto na wycieczkę do Trójmiasta wybrać się na rowerach
  Tym razem do 13 października br.będzie obowiązywała promocja wakacyjna, więc można z rowerem w SKM-ce pojeździć. Bo w ub.roku za przewóz roweru na początku października otrzymałem od Renomy mandat.

  Zobacz też:
 • Z rowerem do SKM
 • Najstarszy zdobywca Mount Everestu
 • 2008-05-07 Aktywni Seniorzy i Dzieci – łączymy pokolenia
  „Seniorzy i dzieci - To jest to! - łączymy pokolenia” podsumowanie konkursu na Festynie z okazji"Dnia Dziecka" a prace cały czas przyjmujemy w TKKF.

  O aktywizacji zawodowej ludzi po pięćdziesiątce i wyższych emeryturach oraz stworzenia rezerwy emerytalnej z prywatyzacji zapowiedział Premier - w naszych artykułach.

  Zobacz też:
 • Dołącz do korpusu seniorów przewodników
 • "Siła Żywota" dla emerytów z Gdańska
 • 2008-04-24 Oddziałujmy na seniorów nie tylko edukacyjnie, estetycznie i duchowo
  Moda na Uniwersytety Trzeciego Wieku i chęci włączenia się w problematykę osiedli jest chwalebne. Musimy jednak pamiętać, że oprócz zajęć dydaktycznych z szeroko zakrojoną edukacją umożliwiającą intensywne włączenie się w nurt imprez kulturalnych w mieście często powoduje, że zapominamy o aktywności zdrowotno-ruchowej. Takich jak; zajęcia profilaktyczno-usprawniające, prewencji różnych chorób, rekreacyjne, itd, a to właśnie one przynoszą najwięcej dobrostanu dla seniorów.

  Zobacz też:
 • Nowy klub ostoją dla seniora
 • We Wrocławiu osteoporozę leczą jajami
 • 2008-03-23 Pierwszy Wyścig Morskich Twardzieli -
  Trasę z mola w Orłowie do mola w Brzeźnie przepłynęli w sobotę czworo morsów, wśród nich Tadeusz Wardziukiewicz - już na emeryturze, najstarszy z pływaków, 66-latek.

  Pół miliona kilometrów na rowerowym liczniku u 84- letniego Mieczysława.

  Zobacz też:
 • Trójmiasto- wyścig morskich twardzieli
 • Jam jest Mieczysław Pierwszy Rowerowy...
 • 2008-03-14 Technologia i sprzęt wprzęgnięte w pomoc ludziom starszym
  Pamiętaj, nigdy nie jest za późno! Aktywne, świadome i pełne przyjemności życie jest najlepszym zabezpieczeniem przez chorobą i przedwczesnym starzeniem. Dlatego także Parlament Europejski opowiedział się za udzieleniem wsparcia programowi rozwoju technologii, który pomoże osobom starszym w poprawie jakości życia, ale najważniejsze jest to, abyśmy sami chcieli sobie pomóc. Polska, jako jedno z osiemnastu państw jest uczestnikiem programu.

  Zobacz też:
 • PE chce nowych technologii dla - osób starszych
 • Nordic Walking-Program treningowy dla SENIORÓW
 • 2008-03-02 Starość należy spędzać w możliwie godny sposób
  Na 228 placówek pobytu stałego dla osób starszych działających w Polsce pod koniec grudnia 2007 r. aż 119 nie dopełniło obowiązku rejestracji u wojewodów.

  Zobacz też:
 • Piekło starców trwa
 • W Senacie konferencja o aktywności społecznej osób starszych w Polsce
 • 2008-02-23 Nanotechnologia zrewolucjonizuje medycynę i wydłuży nam życie
  Da nam nieśmiertelność? Tylko kiedy? Pod koniec trzeciej dekady tego stulecia - prognozuje Ray Kurzweil, wielki amerykański wynalazca i wizjoner. Większość atomów wymieniamy, gdyż 70-90% naszego organizmu ( w zależności od wieku) to woda i jej atomy ulegają obiegowi choc nie tak znacznemu jak to niektórzy mogliby się spodziewać. Natomiast materiały budulcowe (konstrukcyjne)bardzo rzadko.

  Zobacz też:
 • Wieczne życie dla każdego?
 • To nie jest rozrywka dla starych ludzi?
 • 2008-01-30 W dzisiejszym TELEEXPRESIE,była sekwencja poświęcona starzeniu się DNA
  i przeciwdziałanie temu zjawisku, poprzez ćwiczenia (a bohaterem w naszej sali był p.Marian Parusiński) z ciekawym komentarzem, o najlepszej metodzie jakim jest sport w starszym wieku i aktywność psycho-ruchowa.

  Zobacz też:
 • Teleexpress
 • Teleexpress
 • 2008-01-18 21 stycznia świętujemy Dzień Babci a po nim, 22 stycznia Dzień Dziadka
  Babcie nasze ukochane, nie bądźcie nigdy zatroskane, Niechaj w zdrowiu długie lata dni Wasze płyną w pomyślności, niech chwile radość splata pośród wnucząt swych miłości!. A nasze dziadki mają swoje zdanie, które zwłaszcza wśród dzieci budzi zaufanie.
  Tu naprawdę trzeba przyznać, że wysportowany dziadek to fajny jest mężczyzna.
  Kiedy dzień babci i dziadka zaświta, wiązanką kwiatów go powitaj.
  A jeśli chcesz, aby byli wiecznie sprawni, zdrowi i kochani zapisz ich do TKKF-u, a będą wiecznie zawsze razem z Wami i nami.

  Najlepsze życzenia dla Babci i Dziadka, składając im tradycyjne dary: zdrowia, spokoju, szczęścia bez miary! Nie zapomnicie o naszym Programie dla osób "ciut" star(sz)ych.
  - Zapraszamy 21 i 22 bm. już od godz.8:oo rano

  Zobacz też:
 • Akrobacje dla Babci i Dziadka
 • O naszym kol. Marianie Parusińskim. Za wiele nie wymagać,..
 • 2007-12-25 Czy starość należy spędzać w możliwie aktywny sposób ?
  Jakie są przyczyny bardzo małej aktywności ruchowej, ale i towarzyskiej, czy społecznej ludzi starych we własnej społeczności lokalnej (wykraczającej poza krąg rodzinny). Musimy dążyć do tego, aby to aktywność intelektualna i ruchowa była szansą na twórcze życie ludzi starszych. TKKF"Rozstaje" przez wiele lat, jak i ostatni rok w jakimś sensie próbował te potrzeby i warunki bytu ludzi starszych poprawiać, poprzez te działania, ... m.in.na motywowanie ludzi do aktywności: tak fizycznej, jak i intelektualnej.

  Zobacz też:
 • 80-letni żeglarz na starcie regat Sydney - Hobart
 • AKTYWIZACJA OSÓB STARYCH W SPOŁECZNOŚCI LOKALNEJ
 • 2007-12-07 W najbliższą niedzielę, w Centrum Handlowym Manhattan - Wrzeszcz
  Bezpłatnie badania oraz konsultacje lekarskie w godz. od 11 do 19 -> diagnostyka profilaktyki chorób cywilizacyjnych takich jak cukrzyca, osteoporoza, choroby nowotworowe oraz układ krążenia. W ramach programu "Teva - 360 stopni dla zdrowia"

  Zobacz też:
 • 360 stopni dla zdrowia
 • 2007-12-05 Do domu opieki osób starszych, gdzie maltretowano pacjentów,
  Weszła policja i wszczęto śledztwo w sprawie fizycznego i psychicznego znęcania się nad pensjonariuszami domu pomocy społecznej osobom starszym w Radości.
  Już na początku października wpłynęła informacja o złym traktowaniu pensjonariuszy, którą sporządził pracownik, oddelegowany przez Wojewódzki Urząd Pracy. Chodzi o Łukasza K., który przez dwa miesiące pracował w placówce, odpracowując zastępczą służbę wojskową. To na podstawie jego wypowiedzi i nakręconych filmów środowy dziennik "Polska" napisał o całej sprawie. Gazeta opisuje też o kolejnych przypadkach dręczenia starszych ludzi w DPS-ach z innych regionów kraju.http://wiadomosci.wp.pl/wiadomosc.->html?kat=83914&wid=9467006&rfbawp=1197013722.653&ticaid=14f41

  Zobacz też:
 • Pobyt w ośrodkach fundacji
 • Do domu opieki w Radości weszła policja
 • 2007-11-16 Panie w wieku 50-69 lat zapraszamy do wczesnego wykrywania raka piersi
  W ramach "populacyjnego programu wczesnego wykrywania raka piersi" skierowanego do ww. grupy wiekowej Pań, Z A P R A S Z A M Y w dniach 16.11.br. o godz.11:oo i 17:oo, oraz w dn.21. o godz.10:oo i 23 bm.o godz.11:oo do naszej sali klubowej i fitness'u.
  Jeśli kobieta nie mieści się w grupie wiekowej od 50 do 69 lat może skorzystać z bezpłatnej mammografii w ramach ubezpieczenia w NFZ. W tym celu powinna się zgłosić do lekarza specjalisty, który wyda skierowanie na badanie.

  Zobacz też:
 • Więcej o współpracującym z naszm Ośrodkiem TKKF PROGRAMIE
 • Co zrobić ze starością
 • 2007-11-13 Zapraszamy dziś na inauguracyjne zajęcia YOGI
  Powitaj jesień z jogą. Czas na relax, odpoczynek i odświerzającą moc sił witalnych poprzez praktykę jogi. Praktyka pod okiem dyplomowanego, doświadczonego nauczyciela, mnóstwo dodatkowych atrackcji. Po raz kolejny Ognisko TKKF"Rozstaje" w Gdańsku w ramach PRROS prezentuje kursy jogi dla osób początkujących i już ćwiczących. Nasze spotkania odbywć się będą we wtorki i czwartki o godz.17:oo. Ćwiczenia to znakomita okazja, aby rozpocząć przygodę z jogą, najczęściej spotykamy się z hatha-jogą. Jest to bowiem najpopularniejsza forma praktyki, nie tylko u nas, ale i w świecie zachodnim. Już po kilku zajęciach poznajemy wymiar praktyczny jej oddziaływania. Wiemy, że są to ćwiczenia sekwencji pozycji jogicznych zwanych asanami. Wiemy, że są to ćwiczenia oddechowe zwane pranayamą. Wiemy, że praktyka ta angażuje nie tylko ciało, ale też psychikę. Dzieje się to przez powściągnięcie i skierowanie zmysłów do wnętrza (pratyahara) i całkowitą koncentrację na tym procesie (dharana). Odczuwamy wreszcie po zajęciach efekty jakie daje nam joga. Najważniejszym elementem hatha-jogi jest jej wymiar praktyczny.

  Zobacz też:
 • Joga zajmuje się związkami między ciałem, umysłem, świadomością i duchem.
 • 2007-11-07 Zapraszamy w dniu 30 listopada br.na Andrzejki dla SENIORÓW -
  Andrzejki dla SENIORÓW, odbędą się 30 listopada(piątek) br. przy ul.Kombatantów 4, Gdańsk-Zaspa w godz. od 16.30 do 20.00 (a jak zabawa będzie udana - a mamy taką nadzieje, to może trwać i dłużej). Zapraszamy z własnym koszyczkiem, strój do zajęć aktywnych, ew.przebranie na wieczór Andrzejkowy i dobry humor. Spośród wielu wróżb mających pomóc nam w tej trudnej tradycyjnej sztuce polecamy wróżenie z kawowych fusów, lanie wosku, origami,...W programie m.in. konkurs ciast i przetworów, tańce, gry i zabawy, itd.

  Zobacz też:
 • Gdańska Rada Seniorów zaczyna działać
 • Zofia Petka wróciła do domu. Witamy Cię Zosiu!
 • 2007-10-30 75-cioletnia Miss Złotego Wieku, Miss Suchego Podkoszulka,
  tczewianka, dostała się do TV programu Big Brother, jednego z najpopularniejszych reality show na świecie. W niedzielę wieczorem do młodych mieszkańców domu Wielkiego Brata, emitowanego na antenie telewizyjnej Czwórki, dołączyła Pani Seniorka.

  Zobacz też:
 • 75-letnia tczewianka Zofia Petka weszła do domu Wielkiego Brata
 • Początek starości zaczyna się od samotności
 • 2007-10-23 Międzynarodowe seminarium 'Rozwiązywanie problemów ludzi starszych'
  W dniu 24 października 2007 r. w godz.11.00 -16.00 w Centrum Edukacji Nauczycieli w Gdańsku przy ul. Hallera 14 odbędzie się Seminarium jw., w którym uczestniczyć będą m.in. przedstawiciele; Światowej Organizacji Zdrowia ONZ, władz obwodu kaliningradzkiego i Rady Miasta Kaliningradu, Wicemarszałek Województwa Pomorskiego, Pani Krystyna Pajura, itd.

  A o godz.17:oo w naszym ośrodku(ul.Kombatantów 4) odbędą się - > Integracyjne Warsztaty Terapeutyczne dla ludzi starszych. Serdecznie ZAPRASZAMY.
  Zapraszamy,

  Zobacz też:
 • United Nations - Programme on Ageing
 • 2007-10-19 Sprawozdanie za IIIkw.'07 Pom.Zw.TKKF odnośnie GOTRIIIW
  Na Zebraniu Zarządu Głównego TKKF w dniach 19-20.bm. przedstawiono m.in. Sprawozdanie rzeczowo-finansowe Gdańskiego Ośrodka Terapii Ruchowej III Wieku, w którym udział czynnie bierze ca 70 osób starszych w 9-ciu grupach aktywizujących prowadzonych przez 4-ch kinezygerontoprofilaktyków zgodnie z zamieszczonym (na tej stronie) programem i harmonogramem.

  Zobacz też:
 • Rozstaje dla zdrowia seniorów
 • 2007-10-06 Spotkanie z Małgorzatą Chełmecką - kier. Ośrodka w dn.11.10.br.o 18:oo
  Wobec dylematów osób starszych, często wymagających negocjacji nawet w rodzinie. Bo gdy pogłębia się zniedołężnienie i okazuje się‚ że chronicznym niedomaganiom zaradzić może było wcześniej, a dziś pozostaje zwiększone koszty leków i jedynie stała fachowa opieka fizjoterapeuty‚ masażysty, pielęgniarki. I co wtedy? Mamy niedociągnięcia państwowego systemu opieki i może nastąpić jego całkowity upadek‚ jeśli sami nie zadbamy o sprawność i własne zdrowie, poprzez wcześniejsze zmodyfikowanie naszego życia.

  Zobacz też:
 • Tata w domu starców
 • 2007-10-03 Nasi aktywni SENIORZY
  Zapraszamy SENIORÓW, na aktywne zajęcia. Informujem, że zdjecia z Ogniska integracyjnego i "Benefisu" zamieszczamy na naszej FotoGalerii -> SENIORIADA, a sprawozdanie w artykułach. W związku z licznymi zapytaniami - oświadczamy, że nie otrzymaliśmy żadnego zaproszenia na II Miejski Bal Seniora (zorganizowany przez MOPS w restauracji Cristal w Gd.-Wrzeszczu), Imprezy, która odbyła się 1 października - w dniu Międzynarodowego Dnia Osób Starszych.

  Zobacz też:
 • Aktywni seniorzy wirowali na parkiecie
 • TKKF Rozstaje dla Seniorów - JAK W RODZINIE
 • 2007-09-23 Benefis 85-cioletniego Mariana Parusińskiego(maratończyka, działacza,.
  Na benefis przy ognisku /w Parku Nadmorskim w Gd.Przymorze - miejsce wydzielone na ogniska przy stawie, 27.bm.(czwartek)godz.16:oo/ zapraszamy zwłaszcza tych, którzy zajmują sie opieką nad osobami starszymi w dążeniu do utrzymania jak najdłużej sprawności psychofizycznej i niezależności tych osób. W sposób przystępny przy kiełbaskach i miejscu gdzie rozpala się ogień, będziemy rozmawiać jak ten cel uzyskać poprzez profilaktykę przedwczesnego starzenia. W tym towarzystwie nie musimy przekonywać o tym, że profilaktyka chorób zwłaszcza społecznych czy cywilizacyjnych i promocja zdrowia w każdym okresie życia jest konieczna, jak również o wiele mniej kosztowna niż leczenie.

  Zobacz też:
 • Więcej o kol.Marianie
 • Benefis Mariana Parusińskiego, aktywnego seniora
 • 2007-09-04 Pływanie należy do tzw. sportów całego życia
  Nie tylko jeśli chcesz przyjemnie i bez wysiłku wymodelować sylwetkę, zanurz się w wodzie. Pływanie szybko spala tłuszcz, likwiduje cellulit, a także łagodzi bóle pleców i stres.
  Pływanie to także pasja, podobnie jak architektura, ale o tym więcej w nw. artykule.

  Zobacz też:
 • Gdynia-72-letni architekt zamierza przepłynąć 18 kilometrów
 • Profesor płynie przez Zatokę
 • 2007-08-27 Co będzie z przyszłymi naszymi świadczeniami?
  W nw. artykule dowiemy sie co po śmierci emeryta z jego świadczeniami, czy przejmie rodzina, czy zagarną je fundusze emerytalne?
  Ponieważ z reguły zona jest nieco młodsza, a kobiety żyją u nas dłużej, taka rodzina musiała by wyłożyć dodatkowe pieniądze na zabezpieczenie starości niepracującej kobiety. A gdzie trafiły by te pieniądze? Prawdopodobnie do prywatnych funduszy inwestycyjnych lub firm ubezpieczeniowych. Kto to wszystko i dlaczego "lobbuje"?

  Zobacz też:
 • Dziadowska jesień życia
 • Nowa składka pomoże na starość
 • 2007-08-24 Radosne odkrycie pełni życia w starszym wieku
  Śmiech to zdrowie - prawda stara jak świat. A teraz wreszcie udowodniono w naukowy sposób, że też systematyczna aktywność ruchowa i seks nie tylko przedłuża nam życie, ale także poprawia jego jakość. Śmiech nie zastąpi co prawda energicznego spaceru, (a zwłaszcza odpowiednich zajęć pod okiem specjalisty instruktora w TKKF-ie,) ale to taka mała gimnastyka - porusza mięśnie i przyspiesza krążenie. Jeśli nie materialnie, to choć życie intymne ludzi starszych jest podobne w USA i Polsce.

  Zobacz też:
 • Kochankom zmarszczki nie przeszkadzają
 • 2007-08-03 Starzejemy się! Pamiętajcie o profilaktyce gerontologicznej
  Na całym świecie obserwujemy starzenie się społeczeństwa, ale najbardziej występuje ten proces w Europie. Widzimy też dynamiczny rozwój gerontologii. Jej tematyka dotyczy aspektów medycznych, psychologicznych, socjologicznych, ekonomicznych, prawnych i innych.
  Znaczące miejsce w gerontologii zajmuje kultura fizyczna jako jeden z większych elementów profilaktyki gerontologicznej.

  Zobacz też:
 • Uwaga, społeczeństwo się starzeje
 • 2007-07-27 Badania i testy dla osób starszych w dniu 28.07.br
  Zapraszamy naszych seniorów do oznakowanego namiotu TKKF->„Sprawdź czy jesteś sprawny”.Na miejscu także interpretacja wyników (min. 7 prób)przez lekarza i kinezygerontoprofilaktyka.

  Zobacz też:
 • Regulamin festynu
 • 2007-06-20 Zapraszamy do AKADEMII e-Seniora
  Zapisy od 15 czerwca przyjmujemy pod nr tel. 058 552 15 71. Zajęcia będą się odbywały we wtorki i czwartki, dwa razy w tygodniu po 1, 5 h w Gdańsku przy ulicy Ogarnej 29/30.

  Zobacz też:
 • Rusza Akademia e-Seniora
 • 2007-05-19 Zmiany na forum
  Witam Państwa,
  ostatnio forum było zaśmiecane przez automatyczne programy które wpisywały niepożądane treści. Niniejszym forum zostało uporządkowane oraz jest dostępne tylko po podaniu hasła.

  Przy wejściu na forum proszę wpisać
  login: forum
  hasło: forum

  W razie pytań lub wątpliwości proszę o kontakt pod adresem: forum@tkkf.org.pl

  pozdrawiam
  Administrator

  Zobacz też:
 • wejście na forum
 • 2007-04-16 Na nw. str.ukazał sie sponsorowany artykuł"Chodzenie z kijkami..."
  Jako Ośrodek też zalecamy tę formę ruchu, ale zachęcanie zwłaszcza osób starszych winno się odbywać pod opieką wykwalifikownych i uprawnionych instruktorów/fizjoterapeutów.
  Przypominamy, że nasze spotkania z Nordic walking odbywają się w piątki od godz.09:15 pod kierownictwem mgr Stanisława Niwińskiego (weloletniego trenera, instruktora, lekkoatlety, ... który odbył stosowny kurs doszkoleniowy w Sierakwie Wkp.) Zapraszamy

  Zobacz też:
 • Chodzenie z kijkami w Oliwie
 • 2007-03-28 Komunikacja - język ciała
  Zapraszamy 30-go marca br.(piątek)na godz.10:oo - Poznamy zasady komunikacji interpersonalnej, delegowania obowiązków, motywowania, coachingu i negocjacji, a także warsztaty w zakresie kształtowaniu wzajemnych relacji.

  2007-03-23 Zajęcia prewencyjne i rehabilitacyjne w nietrzymaniu moczu
  Dnia 23.bm.o godz.10;oo przeprowadzony zostanie wykład i przygotowanie do ew.programu "Nietrzymanie moczu", który jest jest schorzeniem dość powszechnym, jednak zakłopotanie towarzyszące tej chorobie jest często ogromne, że pacjent wstydzi się prosić o pomoc. Na szczęście miliony mężczyzn i kobiet udało się z powodzeniem wyleczyć.

  2007-03-09 Nordic Walkig - chód po zdrowie
  Trener "Biegu po zdrowie" Stanisław Niwiński jak co tydzień (w piątki o godz.9.05) zaprasza na Nordic walking, (w dosłownym tłumaczeniu oznacza podbiegunowy spacer)jest to chód z kijkami uprawiany na łonie natury, pozwala nam się zrelaksować. Oddychanie świeżym wiosennym powietrzem, wykonywanie płynnych rytmicznych ruchów przynosi harmonię, o którą tak trudno na co dzień. Połączenie chodu z narciarstwem to nie tylko doskonałe ćwiczenie fizyczne, ale i świetny sposób na stres, spalamy około 400 kalorii a 90% mięśni naszego organizmu jest aktywnych!, poprawia kondycję, wzmacnia mięśnie kręgosłupa i nóg jednocześnie odprężając mięśnie szyi i ramion. Co ważne, nie obciąża przy tym ani stawów ani kolan.

  To doskonały sport dla wszystkich, którzy mają problemy z sercem. Podczas marszu serce bije o 13% szybciej. Mięsień sercowy pompuje więcej krwi do obiegu dzięki czemu zmniejsza się ryzyko zawału.

  2007-02-27 Mikroklimat naszych mieszkań
  Właściwy mikroklimat mieszkania ma duże znaczenie dla samopoczucia jego mieszkańców. Jak zharmonizować energię domu, mieszkania z własną "energią", jak zadbać o przyjazny mikroklimat mieszkania, kącik do ćwiczeń itd. Omówienie zasad dotyczących zagospodarowania i "budowy pozytywnych energii" - to w najbliższy piątek (02.03.br)o godz.10.00 - Zapraszamy.
  Wiemy, że podstawowym warunkiem umożliwiającym życie wszystkich organizmów żywych jest woda, prawidłowa wymiana powietrza w pomieszczeniach, sposób użytkowania i wiele innych również dla człowieka (dla higieny, spożycia, ale i otoczenia). Ludzie spożywają ok. 2,5 litrów wody dziennie. Jednak jak się okazuje woda ta mimo oczyszczania i uzdatniania nie zawsze jest bezpieczna dla naszego organizmu.

  Zobacz też:
 • Woda pitna[edytuj]
 • Powietrze
 • 2007-02-09 Badania i testy indywidualne
  Jak co piątek od godz 10.oo prowadzimy konsultacje indywidualne oraz badania, testy prozdrowotne i porady. Wyjaśnienie prawdy, że palenie papierosów powoduje zmniejszenie łaknienia, ale z drugiej strony - kosztem poważnych zmian w naczyniach krwionośnych i zwiększonego ryzyka zachorowania na choroby nowotworowe….. Zresztą na każdej paczce papierosów wyraźnie to napisano. Szkopuł w tym, że wszystkie te zmiany zachodzą powoli i niepostrzeżenie, i gdy się ujawniają, to bywa już za późno, a chciałoby się jeszcze trochę pożyć… Ale wróćmy choćby do otyłości. W celu określenia, czy nasza waga jest prawidłowa, używa się obecnie na świecie Wskaźnika Masy Ciała (po polsku WMC), odpowiadającego angielskiemu Body Mas Index, w skrócie BMI, który – według aktualnej wiedzy - najlepiej obrazuje naszą masę ciała w stosunku do wzrostu i innych.
  Prawda, że otyli żyją może smaczniej, ale na pewno krócej. Do chorób generowanych przez otyłość, lub które otyłość nasila, należą: miażdżyca, nadciśnienie tętnicze, zawał serca, choroby zwyrodnieniowe kręgosłupa, żylaki kończyn dolnych i wiele innych. Pacjenci otyli o wiele bardziej absorbują swoimi dolegliwościami służbę zdrowia, a przy jakichkolwiek zabiegach operacyjnych liczba powikłań jest u nich większa.
  Czy nie zwiększyć składkę zdrowotną od osób otyłych, gdyż wymagają więcej pomocy niż inni? Oczywiście od otyłych na własne życzenie, a nie z powodu chorób, gdyż i tak bywa. I tego, że nie chcą ćwiczyć i uprawiać aktywności ruchowej np. w TKKF.

  Zobacz też:
 • Dieta wegetariańska - samo zdrowie
 • 2007-01-26 Jak co piątek w
  Uprawianie rekreacji fizycznej jest najlepszym lekarstwem, a za taki wzorcowy przykład może służyć nasz członek 84-letni Marian Parusiński, który przez to oszczędza m.in. na lekach. Najlepsze metody to gimnastyka, biegi, masaż itd, które pobudzają układ krwionośny i limfatyczny, poprawia procesy przemiany materii, oczyszcza organizm z toksyn i wzmacnia nasz system odpornościowy, a także wspaniale oddziaływają na układ nerwowy - wyciszająco, co skutecznie pomaga znosić napięcia wynikające ze stresu, z przepracowania i psychicznego wyczerpania. Od godz. 10:00 także konsultacje indywidualne - Zapraszamy.

  Zobacz też:
 • Życie bez bólu i tabletek
 • Jak spowolnić mechanizmy starzenia się organizmu
 • 2007-01-17 Gen wyższego ryzyka demencji, a SENIOROM NA ZDROWIE
  Naukowcy kanadyjscy zidentyfikowali gen związany z podwyższonym ryzykiem wystąpienia choroby Alzheimera. Nosi nazwę SORL1. Jedna z możliwych mutacji tego genu przyczynia się do obniżenia we krwi stężenia białka o tej samej nazwie. To zaś powoduje wzmożoną produkcję szkodliwego peptydu powodującego demencję. Artykuł na ten temat ukazał się właśnie w czasopiśmie "Nature Genetics". (łk)

  Niżej podajemy ciekawy link dot.chorób wieku dojrzałego"starszej daty"

  Zobacz też:
 • Seniorom na zdrowie!!!
 • 2007-01-11 Przepis p. Basi na sałatkę i przepis p. Hani na sernik
  Wśród wielu smakowitych sałatek i ciast degustowanych w czasie ostatniej imprezy w XI.06. wyróznione zostały sałatka sporzadzona przez p.Basię oraz sernik wykonany przez p. Hanię. Oto przepisy, które w czas karnawału mogą okazać się na czasie.

  Sernik z klasą ( kaloryczny!)
  1,30 kg sera tłustego
  10 jaj
  2,50 szkl cukru (lub mniej)
  2 budynie (waniliowy lub śmietankowy )
  2 kostki masła roślinnego

  Ser z masłem przemielic w maszynce
  żółtka ubić z cukrem
  masę dodać do sera i miksować do jednolitej masy
  dodać budynie
  i miksować
  ubić białka na sztywno dodać do masy serowej
  delikatnie mieszając
  piec w temperaturze 180 st przez 60min
  zmiejszyć temp do 150 st przez ostatnie 10 min
  smacznego !

  SAŁATKA
  składniki:
  - podwójna pierś z kurczaka - ugotować w niewielkiej ilości wody z łyżką wegety, pierś ostudzić po wyjęciu z wywaru, pokroić w kostkę
  - 2 puszki kukurydzy ( dobrze odcedzić z zalewy)
  - puszka ananasa (odcedzić i pokroić w kostkę)
  -majonez wg uznania
  Składniki wymieszać - można nie przyprawiac więcej, ponieważ wegeta,owoce i warzywa nadają delikatny smak
  Smacznego!

  2007-01-09 Zapraszamy w piątek 12-go o godz.10:oo, poświęcone nw.
  Jedna z teorii o starzeniu się organizmów zakłada, że wolne rodniki niszczą komórkę i gdyby tylko udało się je zneutralizować, moglibyśmy żyć o wiele dłużej. Ostatnio dowodzi się jednak, że rację mają badacze uznający, że starość i śmierć są zaprogramowane genetycznie. Właśnie w mitochondriach. Te maleńkie części komórki jako jedyne mają własny, odrębny od jądrowego DNA materiał genetyczny przekazywany po kądzieli kolejnym pokoleniom. Mają też własne „służby utrzymania ruchu”, czyli białka sprawdzające, czy nie doszło do powstania szkodliwych mutacji, a gdy je wykryją, naprawiają uszkodzenia. Więcej w > ARTYKUŁY "Nieustanna walka – antyutleniacze i wolne rodniki" i na naszym spotkaniu, gdzie będzie można za pomocą skanera przeprowadzić test.

  Zobacz też:
 • Rodnik> zobacz także>Wolnorodnikowa teoria procesu starzenia
 • 2006-12-26 Starość może być okresem aktywności i samorealizacji
  Nasze społeczeństwo starzeje się, jednak niezbyt często w środowisku, czy w TV, internecie rozmawia się o problemach osób starszych. Skorzystaj z okazji, aby dowiedzieć się więcej o samorealizacji poprzez edukacje – realizowanym przez Uniwersytety Trzeciego Wieku. Zapraszamy do konsultacji i zgłaszania programów, pomysłów do nas? Chodzi nam zwłaszcza o poszerzenie naszego spektrum programowego o"Treningi pamięci". Mające na celu poprawienie nie tylko kondycji i sprawności fizycznej, ale i ogólnej sprawności psychicznej osób starszych. Dlaczego warto zgłosić swój pomysł, projekt, program? Nie martw się, że formalnie(na piśmie,...) nie możesz tego zrobić? Z nami wspólnie będzie łatwiej - Zapraszamy.

  Zobacz też:
 • Wartościowe ćwiczenia umysłowe dla osób starszych
 • Odkryto gen długiego życia
 • 2006-12-20 Ciekawa inicjatywa dla SENIORÓW
  Zainteresowane osoby "trzeciego wieku" do współpracy w ramach projektu "Łączymy pokolenia".
  Realizacja projektu rozpocznie się w grudniu tego roku i trwać będzie do września 2007. Do udziału w nim zachęcamy osoby dojrzałe, dysponujące odrobiną czasu wolnego, które chcą podzielić się swoimi doświadczeniami, współpracować z młodzieżą. Więcej informacji w sekretariacie TKKF lub w nw. artykule.

  Zobacz też:
 • Seniorzy potrzebni od zaraz
 • Spółdzielnia "Rozstaje" w Gdańsku planuje budowę boiska - mieszkańcy nie chcą hałaśliwej młodzieży
 • 2006-12-18 Zapraszamy seniorów na spotkanie opłatkowe
  W czwartek tj. dn.21.bm. o godz. 13:oo podzielimy się nie tylko opłatkiem, ale i wymianą myśli "o kończącym się programie, i czy Władzy będzie zależało, aby dalej wspierać seniorów", również o życiu w ciekawych czasach, czasach ogromnych przemian. W czasach podboju kosmosu i komputerów. Wielkiego postępu, ale jednocześnie dużych problemów, jakimi są bezrobocie, terroryzm, wojny, bieda. Przypomnimy także słowa Jana Pawła II, mówiące o potrzebie budowania cywilizacji miłości i solidarności. - Miejmy satysfakcję z tego, że naszym posłannictwem jest właśnie niesienie pomocy i nadziei. Będziemy sobie życzyć, aby 2007 rok był lepszy od poprzedniego. Niech będzie rokiem budowania właśnie cywilizacji miłości i solidarności, aktywizacji psychoruchowej, którą w jakiś sposób TKKF czyni. Tu nie będziemy oceniać urody postępu w treningach i wymiarów. Liczy się poczucie humoru i urok osobisty, a to są cechy niezależne od wieku.

  Zobacz też:
 • Jak starzeje się ciało i co z tym zrobić?
 • 2006-11-28 SPOTKANIA ZE ZDROWIEM - Zapraszamy w każdy PIĄTEK o godz.10:oo
  1. Zwykle śpimy około ośmiu godzin na dobę. Tyle potrzeba organizmowi, aby zregenerował siły i prawidłowo funkcjonował. Ale warto pamiętać, żeby chronić sypialnie przed zbytnim nagrzaniem. Otworzyć okno przed snem - przewietrzyć pokój albo zostawić otwarte na całą noc. Jeśli przewracamy się z boku na bok, to nie powinniśmy zmuszać się do snu i liczyć barany. Najlepiej wtedy wstać i jeszcze się czymś zająć, może to być zaległa lektura, nawet oglądanie telewizji. I dopiero kiedy poczujemy się śpiący, iść do łóżka. A jeśli nasza bezsenność trwa kilka dni, to można bardzo ostrożnie i z umiarem zażyć jakieś lekarstwo na sen. Wcześniej należy też sprawdzić, czy nasze łóżko/materac jest wygodny np.pod wzgl.zdrowotnym -dotyczącym odprężenia dla kręgosłlupa?Czy przykrywamy się cienką właściwą kołdrą z bawełny lub wełny?Czy nasza bielizna nocna jest odpowiednia- a może bez?
  O tym i innych problemach "Świata snów"www.swiatsypialni.pl w najbliższy piątek 01.12.06 o godz.10:oo w TKKF. Ale i tak najlepiej przed snem się pogimnastykować, a następnie wyciszyć.
  2. Podstawy treningu autogennego - godz. 11:oo ćwiczenia (M.Chełmecka), Konsultacje
  3. Dnia 8.12.br.(piątek)godz.10:oo - spotkanie z lek. na temat naturalnych metod aktywizacji i regulacji organizmu oraz kondycjonowaniu skóry(kolagenem) w starszym wieku.

  Zobacz też:
 • Trening autogenny
 • Zdrowy sen
 • 2006-11-23 Zapraszamy w najbliższy piątek i sobotę naszych aktywnych seniorów
  1. Piątek (24.bm.) a.Przypominamy o ćwiczeniach w terenie o godz.8:oo
  b.Spotkanie w Ośrodku o godz.10:oo n.t."Listopad m-cem stresogennym"

  2. Sobota 25 bm.godz.16:oo>Zapraszają na BIESIADĘ LITERACKĄ GOŚĆ SPOTKANIA: KRZYSZTOF MROZIEWICZ DZIENNIKARZ, KORESPONDENT WOJENNY, AMBASADOR POLSKI w INDIACH, SRI LANCE I NEAPOLl .(poprzednimi byli m.in. ks.bp T.Pieronek, ks.red.Boniecki.
  WOJ.BIBLIOTEKA PUBLICZNA TARG RAKOWY 5/6 GDAŃSK.
  Krzysztof Mroziewicz (ur. 1945) -publicysta, korespondent wojenny, komentator spraw międzynarodowych w Polityce i programie TVP ,,7 dni świat". Ambasador Polski w Indiach. Sri Lance i Neapolu w latach 1996- 2000. Wykładowca Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego i innych wyższych uczelni. Był przewodniczącym komitetu Expo 2010. mającego na celu zdobycie praw do organizacji tej wystawy we Wrocławiu. Laureat wielu nagród i odznaczeń. otrzymał m. in. trzy Wiktory. Złoty Medal Uniwersytetu Wrocławskiego oraz medal z okazji 300-lecia tego Uniwersytetu, Autor wielu książek, m.in. "Ucieczka do Indii", "Kabul w okresie postu", "Moc, niemoc i przemoc", "Dziennikarz w globalnej wiosce" oraz "Ćakra. czyli kołowa historia Indii". Zapraszamy

  Zobacz też:
 • WOJEWÓDZKA I MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
 • Zwalczanie stresu
 • 2006-11-21 Szkolenie wolontariuszy osób starszych
  Zapraszamy na ww.szkolenie - wspieranym przez FIO,Tow.Edu."Wiedza Powszechna"(karta zgłoszenia - do pobrania w sekretariacie Programu RR OS TKKF). Szkolenie trwa w dn. 25.11.bm.(sobota)od godz.10:oo -14:00, następny termin to 29.bm. (kontakt z p.Tadeuszem Podymiakiem kom.688146654 lub 058 345 11 66) przy ul.Dyrekcyjnej 7 w Gdańsku
  W programie m.in.:
  - Integracja w grupie, animacja życia społecznego w swoim środowisku, prawne regulacje, techniki relaksacyjne, bezpieczeństwo w kontaktach z innymi, ......
  Nadmieniamy, że wśród wolontariuszy Ogniska TKKF"Rozstaje" jest uhonorowana w woj.pomorskim "Wolontariuszem Roku - Nowe Spojrzenie na Pracę Społeczną" 75-cioletnia Danuta Fronczak.

  Zgłoszenia przyjmujemy do 23.bm. Z a p r a s z a m y.

  Zobacz też:
 • Serwis poświęcony działalności wolontarystycznej
 • Sieć Centrów Wolontariatu w Polsce
 • 2006-11-15 1.Kawiarenka Pod Żaglami zaprasza
  Sopot ul. Emilii Plater 19 (Hotel Bursztyn)
  tel 0-58 550 05 72

  W piątek, 24 listopada o godz.19.30 w sopockiej Kawiarence pod Zaglami na pewno ciekawie o samotnym plywaniu kajakiem wdluz brzegow Turcji opowie Jarek Frąckiewicz.
  Swoj pokaz zatytulowal "Po morzu w Turcji starym szlakiem Korabiewicza".

  Wstęp wolny

  2. W poniedziałek t.j. dnia 20.11.2006 w godz. 9 - 17 bezpłatne badanie gestości kości w CENTRUM MEDYCYNY ZASPA ul. BURZYŃSKIEGO 1, A PO BADANIU BEZPŁATNA KONSULTACJA LEKARSKA. Rej. na miejscu lub tel.(058) 769-38-66

  Zobacz też:
 • www.kawiarenkapodzaglami.pl/
 • Andrzejki dla SENIORÓW
 • 2006-11-10 Andrzejki dla SENIORÓW - 29 listopada br.
  Andrzejki dla SENIORÓW, odbędą się 29 listopada br. przy ul.Kombatantów 4, Gdańsk-Zaspa w godz. od 17.00 do 20.00 (a jakby zabawa była udana - a mamy taką nadzieje, to może trwać do 21.00). Zapraszamy z własnym koszyczkiem i dobrym humorem. W programie m.in. lanie wosku, origami, konkurs ciast i przetworów, wróżby, tańce, gry i zabawy, itd.

  Zobacz też:
 • Będą wykłady dla SENIORÓW - Zapraszamy
 • Pokaz wyrobów origami
 • 2006-10-19 Spotkanie z lek.(med.sportowej, ortopedii i traumatologii)i
  W dn.19-go w czwartek o godz.11:oo z Kierownikiem Programowym nt. promocji zdrowia osób starszych, mgr Małgorzata Chełmecka + konsultacje indywidualne.
  W dniu 20-go w piątek o godz.10:oo (po zajęciach w plenerze) z dr Antoni Wisterowicz, (nie tylko lek.,ale i absolwentem AWF)znany ze wspaniałych osiągnięć w triathlonie, aktywny „mors”, maratończyk i supermaratończyk, wzbudza podziw swą sportową, młodzieńczą sylwetką moimo blisko 76-lat, nadal biega i promuje zdrowy styl życia. Wygrywa pojedyncze zawody, choć nie przywiązuje zasadniczej wagi do wyniku. Uważa, że zwycięzcami są wszyscy ci, którzy osiągną metę. Jak twierdzi, najważniejsza jest radość z biegania, gdyż każdy robi to dla siebie. A na mecie pierwszy jest ten, który w danym dniu czuje się najlepiej. Nasz członek i od dłuszego czasu konsultant - zapraszamy.

  Zobacz też:
 • Dr Antoni Wisterowicz w biegu
 • Inteligencja ciała
 • 2006-10-13 Istnieje konieczność zmiany nastawienia do problemu starości
  Zapraszamy do wymiany myśli na ww. temat i dyskusji, jak również;
  1. pozytywne wzorce starości w kulturach świata, szukanie aktywnych modeli,
  2. ciekawość rozwoju psychofizycznego i społecznego,
  3. bezpieczeństwo człowieka starego w różnych aspektach
  4. doświadczenie jako wartość osobotwórcza z możliwością wykorzystania,
  5. wzajemne samowspomaganie społeczne,
  6. życie w pernamentnej aktywizacji i promowanie różnych form zdrowego starzenia np. w zajęciach ruchowych
  7. ........
  Materiały te posłużą nam do uatrakcyjnienia i wzbogacenia programu na następny rok. Dziękujemy.

  Zobacz też:
 • Życie po setce
 • UNIA EUROPEJSKA Rosną wydatki na starsze społeczeństwo
 • 2006-09-28 Przypominamy o cotygodniowej gimnastyce dla starszych w plenerze
  Przeciwdziałania zajmujące się schorzeniami wieku podeszłego to także kinezygerontoprofilaktyka w plenerze.Zapraszamy w kazdy piątek od godz.8:00, do udziału w zajęciach jw. w tytule. W związku, że zajęcia plenerowo-ruchowe są podstawowym elementem programu GOTRIIIW, więc przed przystąpieniem(zwłaszcza nowe osoby), prosimy o zapoznanie sie z regulaminem i innymi materiała

  Zobacz też:
 • SENIORIADA
 • Grozi nam emerytalna katastrofa
 • 2006-09-21 Czy fotografując starszą osobę, naruszamy w ten sposób jej godność?
  Często starsze osoby są ubezwłasnowolnione wobec świadczeń służby zdrowia i pomocy społecznej, czy możemy je tam fotografować? Trzeci Wiek, to często wykluczenie, a i spójność społeczna wobec procesu starzenia się co raz większego procentu ludności. Częstsze zabiegi pielęgnacyjne i medyczne staruszków.
  Starzenie się ludności to determinanta wzrostu potrzeb zdrowotnych społeczeństwa, dlatego zapraszamy na zajęcia, aby poprawić jakość życia w fazie starości.

  Zobacz też:
 • Odpowiedzą za poniżające fotografie 89-latki
 • Oszczędzanie albo emerytalne biedowanie
 • 2006-09-20 Aktywna turystyka z ćwiczeniami fitness w plenerze dla osób starszych
  Zapraszamy w dniu 22.09.br.(piątek) od godz.9:00, do udziału w zajęciach jw. w tytule. W związku, że zajęcia plenerowo-ruchowe są podstawowym elementem programu GOTRIIIW, więc przed przystąpieniem(zwłaszcza nowe osoby), prosimy o zapoznanie sie z regulaminem i innymi materiałami.

  2006-09-16 Zapraszamy do Galerii-FOTO pt.
  Galeria-FOTO (mieści się w głównym MENU) > pt."SENIORIADA'. Znajdziemy tam zdjęcia z wycieczek np. Ptasiego Raju, imprez integracyjnych np.wczorajsze ognisko plenerowe, obozów np. PROFILAKTYCZNO-USPRAWNIAJACEGO,Sieraków 25.08 –7.09.2006 r., stron powitalnych jak "Wycieczka 29-ciu Seniorów na Hel" itd.

  Zobacz też:
 • MENU>Galeria FOTO>SENIORIADA
 • 2006-09-13 Zapraszamy na Ognisko Integracyjne w dniu 15-go września o godz.16:00
  Gdański Ośrodek Terapii Ruchowej Trzeciego Wieku przy TKKF"Rozstaje" zaprasza na Ognisko Integracyjne w dniu 15-go września br.(piątek) o godz.16:00 do Parku NAdmorskiego im.Regana ( miejsce wydzielone na ognisko obok stawu - na wysokości ul.Dąbroszczaków).W programie m.in.wymiana doświadczeń z uczestnikami obozu kondycyjno-zdrowotnego w Sierakowie Wielkop.

  2006-09-11 Otwarcie strony Programu Rekreacji Ruchowej Osób Starszych!
  Już w krótce zostaną zamieszczone pierwsze informacje - zapraszamy zatem do częstych odwiedzin i dyskusji na forum

  Zobacz też:
 • forum

 • pokaż tylko najnowsze