PROSTY RUCH FIZYCZNY O CHARAKTERZE WYTRZYMAŁOŚCIOWYM (BIEG) ZAPOBIEGA STARZENIU SIĘ, LECZY Z PATOLOGICZNYCH CHORÓB SPOŁECZNYCH

Sama natura tak nas zaprogramowała, byśmy żyli  ok.120 lat. Naszym zadaniem jest nie dopuścić do choroby i jej powstania, natomiast zadaniem lekarzy jest wyleczyć nas z choroby. Medycyna w ostatnim stuleciu odnotowała zdumiewający postęp w leczeniu wielu poważnych schorzeń. Jednak wraz z rozwojem cywilizacji ciągle przybywa chorób lub powstaje ich mutacja.

Współczesna medycyna zwraca się w kierunku profilaktyki jako skutecznej metody walki o zdrowie każdego człowieka. Profilaktyka prozdrowotna zaczyna odgrywać pierwszoplanową rolę wżyciu społeczeństw wysokorozwiniętych, w krajach o niższej cywilizacji jest szansą na szybki rozwój.

Wiadomym jest, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Łatwiej i taniej jest przeciwdziałać niekorzystnym zjawiskom niż w późniejszym czasie naprawiać skutki wcześniejszego zaniedbania. Dlatego tak ważne jest by regularnie ćwiczyć, a najlepiej biegać na świeżym powietrzu, to uodparnia organizm, hartuje, poszerza tolerancję na zmiany ciśnienia atmosferycznego. Pamiętajmy o tym zwłaszcza w wakacje, ponieważ może właśnie wtedy zaczniesz żyć aktywnie.

Wszyscy żyjemy w rytmie nadanym przez Wszechświat. Nie powinniśmy starać się walczyć z naturą. Trzeba biegać, ponieważ nawet jeśli nie dojdzie się do mistrzostwa sportowego, to i tak bieganie gwarantuje bycie zdrowym człowiekiem. Jeśli człowiek nie będzie biegał wtedy, kiedy jest zdrowy, to zacznie to robić, kiedy zachoruje, bo dopiero wtedy przypomni sobie o tym i doceni wartość jaką jest zdrowie.

Wykazane związki pomiędzy wykonywanym ruchem o charakterze wytrzymałościowym (bieg) i powrotem organizmu do pełnego zdrowia fizycznego to najlepsze budowanie formy i zdrowego stylu życia.

Na ten temat przeprowadzono mnóstwo analiz dokumentów wywiadów źródłowych, analiz literatury, analiz i syntez systemowych by zaordynować prozdrowotne możliwości zapobiegania, albo leczenia chorób cywilizacyjnych i patologicznych.

Wysiłek wytrzymałościowy (biegi) daje możliwość poprawy stanu zdrowia, a nawet wyleczenia się, głównie w obrębie zmian funkcjonalnych narządów i układów wewnętrznych. Kształtując ciało, doskonalimy pełny dobrostan psychofizyczny organizmu, gdzie myśl automatycznie przekłada się na określony fizjologiczny stan ustroju. Niezbędna wydaje się być popularyzacja wytrzymałościowych form ruchu - szczególnie biegania.

Dlatego jogging nigdy nie wyjdzie z mody. TKKF zaprasza do „Biegu po Zdrowie” we wtorki i czwartki o godz. 18:oo, z pod  biura Ogniska TKKF ”Rozstaje” ul. Kombatantów 4 w Gdańsku Zaspie (przyjdź z zaświadczeniem lekarskim, że nie masz przeciwwskazań)